chte O was een soort Einstein' Televizier-Ring: dertig gasten 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV GITARIST INVLOED Er bestaat geen twijfel over dat Eddie van Halen, die dinsdag op 65-jarige leeftijd overleed, bij de beste rockgitaristen ooit hoorde. Wat maakte de in Amsterdam geboren rockster zo goed? En hoever reikte zijn invloed? Gitaristen uit drie generaties aan het woord. \r Het had zomaar een episode van Het mooiste meisje van de klas kunnen zijn. Marijke stu deerde cum laude af, was advocate, ver diende 140.000 euro per jaar, had een auto van de zaak en kluste bij als model. Het leven lachte haar toe, zou Jaap Jongbloed zeggen, terwijl Madonna of Duran Duran op de achtergrond speelde. Alleen was dit geen aflevering van Het mooiste meisje. Dit was Kees van der Spek: Oplichters aange pakt op RTL5, de guilty pleasure van de dinsdag avond. In 2017 ging het namelijk mis in het leven van Marijke. Haar vader overleed, ze raakte ar beidsongeschikt en haar vriend verliet haar na een relatie van zestien jaar. Vervolgens liep ze recht in de armen van een man uit India. Blind van liefde maakte ze in een paar jaar tijd 400.000 euro naar hem over. En, zo raar, toen was de man ineens foetsie. Een tv-avond is vaak een bonte parade van menselijk onvermogen en ellende in vele grada ties, maar Marijkes zaak was er een uit de buiten categorie. Dat ze dringend hulp nodig heeft, was glashelder. Maar of die nou van dit programma moest komen? Ik waag het te betwijfelen. Hoe lief ik Kees ook vind. Als ik in de bagger zou zitten, belde ik hem ook. Want Kees is voor de duvel niet bang en zit al in het vliegtuig voor je als slachtoffer 'help' kunt zeggen. Zo ook bij Marijke. Alleen was haar oplichter natuurlijk niet meer te vinden in India. Wel twee 'vrienden' die op de hoogte bleken dat een 'Neder landse advocate' als zijn melkkoe fungeerde. Het werd zelfs Kees even te machtig toen Marijke op de hotelkamer opbiechtte dat haar ex-vriend Ali, die ze opduikelde tijdens een vakantie in Tunesië, haar ook al een smak geld had afgetroggeld. En via haar het Nederlanderschap regelde. En toen achter haar rug om trouwde met een ander. 'Bezness' noemde Kees deze vorm van oplich ting. Onthoud die term voor als een eenzame, beïnvloedbare vriendin van u op vakantie gaat in een bepaalde regio en bij terugkomst jubelt dat ze haar grote liefde heeft gevonden in een vijftien jaar jongere man. Ali ontkende overigens toen Kees hem met zijn vermoedens confronteerde en vertrok met slaande deuren. Daarmee was de aflevering ineens afgelo pen. Kees vertelde in de voice-over dat Marijke ju ridische stappen tegen Ali onderneemt. Hopelijk heeft hij haar daarna met gierende banden naar een goede therapeut gereden. Voor echte hulp. hoe het verdergaat met Marijke. Misschien is dat een mooi klusje voor Jaap Jongbloed. Quote van de dag Eiland van verleiding Hazes in Tussaud ADJEVANDENBERG ,,We doen Eddie van Halen tekort als we hem een rockgitarist noemen. Hij oversteeg dat genre, denk aan zijn solo in Beat It. Zijn gitaarspel stui terde uit de speakers. Zijn gevoel voor timing was geniaal; miljoenen gitaristen hebben hem de afgelopen veertig jaar nagedaan, maar daarin bleef hij uniek. Toen het debuutalbum van Van Halen uitkwam in 1978, werd iedere gitarist van zijn sokken geblazen. De energie en dynamiek in zijn spel zijn overweldigend, hij paart dat aan een lust for life-gevoel. Toen Beat It van Michael Jackson verscheen, waarop hij de solo speelde, dachten hele volksstammen: wat gebeurt daar? Mensen kwamen in aanraking met gitaarspel dat ze niet kenden. In Jump, toch een soort popnummer, zit een heel listig gitaarstuk met een heel ander ritme. Dat schurkt tegen de jazzrock aan. Jimi Hendrix sloeg met zijn gitaar spel in als een bom, maar dat ge beurde ook met Eddie. Als schilder zou je hem kunnen vergelijken met Karel Appel, die van alles onderste boven gooide en een nieuwe weg in- sloeg. Als sporter met Johan Cruijff, net zo behendig en vloeiend. Kwik zilverachtig, alsof het vanzelf gaat. Daarin zie je het talent. Maar vergis je niet, Eddie zat wel dag en nacht met zijn gitaar op schoot. Eddie en ik zijn van dezelfde ge neratie, ik herinner me dat ik in 1994 bezig was met opnames in LA en bij hem langsging. Op een trapje in zijn woonkamer discussieerden we uren over onze idolen. Hij was gek van Eric Clapton, ik van Jimi Hendrix. Hij speelde Claptons hele solo uit Crossroads nog feilloos noot voor noot na. Op de ranglijst van beste gitaristen ooit staat Eddie voor mij naast Jimi Hendrix en Jeff Beck op 1.'' JB MEIJERS ,,Om het te vergelijken met weten schap: Eddie van Halen was een soort Einstein, Newton of Galileo. De aarde is niet plat maar rond, en wel hierom. Die invloed had hij op de gitaarmuziek. Toen ik hem voor het eerst hoorde, was ik nog een kleine jongen. Ik oefende met drie akkoordjes op een gitaar en toen kwam dat mijn oren binnen. Dat was van een andere planeet. Afas Live zat vorig jaar vol met duizend man. In theater Carré zitten vanavond alleen de ge nomineerden zelf (met één ex tra gast). Van elk programma dat kans maakt op de Gouden Ring zijn drie afgevaardigden aanwezig. De drie kanshebbers zijn Over mijn lijk, Nick, Simon Kees: Homeward Bound en Beste zangers. Voor het eerst in vijf jaar wordt ook de speciale Oe uvre-Ring uitgereikt. In 2015 kreeg Linda de Mol die prijs voor haar verdiensten. De presentatie van het gala is in handen van Dionne Stax (foto) en Frits Sissing. Laatstgenoemde pre senteerde het gala dertien jaar geleden al eens, Dionne Stax debuteerde vorig jaar. Danny Vera zorgt voor de muzikale omlijsting. Britt Dekker en Maik de Boer presenteren de rodeloper- show. De genomineerden voor de Televizier-Ster Presentator zijn André van Duin, Beau van Erven Dorens en Tim Hofman. Op de Televizier-Ster Presenta trice maken Chantal Janzen, Eva Jinek en Miljuschka Wit- zenhausen kans. Andere genomineerden: Tele vizier-Ster Jeugd: Beestenbrigade, Dropje en H3L. Tele vizier-Ster Talent: Bram Krikke, Holly Mae Brood, Martien Meiland; Televizier-Ster Online Videoserie: #BOOS, Jachtseizoen 2019, Politievlog; Televizier-Ster Acteur/Actrice: André van Duin, Angela Schijf, Elise Schaap. Meestal ben ik de rotkop en de moordenaar, maar eigenlijk past dit veel meer bij mij Het probleem is alleen dat ik dolgraag wil weten donderdag 8 oktober 2020 GO TELEVISIE Op 26 novem ber start een vernieuwde reeks van Temptation Is land: Love or Leave bij Video land. In de ver nieuwde versie komen de kop pels in contact met singles die openstaan voor een nieuwe re latie. MUZIEK Rachel Hazes zal het wassen beeld van haar overleden man André in Madam Tussauds ont hullen. Vanaf 8 staat het beeld in een bar waar bezoekers van het museum met hem het 'laatste rondje' bier of fris kun nen drinken. ■u 'Eddie van Halen Alexander van Eenennaam (66, WHITESNAKE, VANDENBERG) '-ï Adje Vandenberg. FOTO CLEMENS RIKKEN JB Meijers. foto paul BERGEN (48, THE COMMON LINNETS, DE DIJK, ACDA EN DE MUNNIK) Dennis Jansen Dertig gasten zijn vanavond aanwezig bij de 55ste editie van het Gouden Televizier- Ring Gala. Door corona heeft organisator AvroTros maat regelen moeten nemen. - Tygo Gernandt zegt in Vero nica Magazine blij te zijn met zijn rol in Casanova's: een char mante datingcoach.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24