'Ik krijg dertien keer per jaar betaald' 19 'Mijn moeder verklaart me nog steeds voor gek' 'Ik word wakker van 20 minuutjes fietsen' 'Ik zet twee wekkers om kwart voor vier' Hoeveel verdien je? €1796 Verdient Maaike genoeg? OPSTAAN IN HET DONKER? ZIJ DOEN HET AL JAREN. ,,2730 euro bruto op basis van 40 uur. Mijn con tract is voor 32 uur, dat komt neer op 2085 euro bruto. Netto krijg ik 1796 euro, elke vier weken. Zo werkt dat in de bouw.'' ,,Het is oké. Dit is niet wat ik had willen worden, maar voor de functie is het salaris prima. Mijn achtergrond ligt in de sport en mijn droom was om bij een voetbalclub te werken. Nu overweeg ik om me te laten omscholen voor de zorg. Niet voor het salaris; puur omdat mijn passie daar nu ligt. Het zou wel een leerwerkplek moeten zijn, want ik ben afhankelijk van mijn salaris.'' ,,Ik krijg geen dertiende maand, maar krijg wel dertien keer per jaar betaald. In het begin was het even wennen: elke vier weken salaris terwijl mijn vaste afschrijvingen op vaste momenten bleven komen. Nu ben ik eraan gewend en voelt het alsof je een extra keer betaald krijgt.'' ,,Toevallig een paar weken geleden! Dat vond ik heel spannend. Ze stonden er gelukkig positief tegenover. Na de vakantieperiode hoor ik meer. Ik verwacht geen vetpot, maar hoop er wel een beetje op vooruit te gaan.'' ,,Nee. Of nou ja, niet bewust. Ik heb ooit gezegd dat ik iets anders wilde gaan doen. Toen kreeg ik loonsverhoging en een vast contract. Daarvoor zeiden ze steeds dat een vast dienstverband niet mogelijk was, maar toen ze hoorden dat ik weg wilde, zat het er ineens wél in.'' ,,Op basis van 40 uur zou ik meer verdienen, maar ik werk er 32. Hij verdient daardoor meer.'' ,,Het geld komt op één hoop, maakt niet uit dus.'' donderdag 8 oktober 2020 GO Bart Zomerdijk (42), al 15 jaar veilingmeester op de bloemenveiling in Aalsmeer. ,,De veilingklokken star ten om zes uur - ik ben er al om half vijf. Mijn moe der verklaart me nog steeds voor gek, volgens haar ben ik een avond mens. Door werk is mijn ritme veranderd. Hoewel: het blijft lastig om vroeg naar bed te gaan. Om half vier gaat de wekker radio, want opstaan met een muziekje vind ik fijn. Vijf minuten later gaat de wekker op mijn telefoon, voor de zekerheid. Ik houd opstaan zo kort mogelijk: douchen, snel een ontbijtshake en de auto in. Onderweg eet ik een broodje dat ik de avond ervoor smeer. Mijn eerste kop koffie drink ik op het werk, ik vind dat niet lekker op een lege maag. Vroeger kon ik rustig overdag bij slapen. Nu kan ik soms alleen nog even gaan lig gen voordat de kinderen thuiskomen. Momenten pakken, dat leer je wel. Een avondje doorhalen zit er niet bij. Ik werk met grote bedra gen en moet 's ochtends meteen helder zijn.'' Arjan van Dommelen (33), 15 jaar bakker in Montfort. ,,Ik zet één wekker en sta om half vier meteen naast m'n bed, ik ben een echt ochtendmens. Doordeweeks begint mijn werkdag om vier uur. Op zaterdagen begin ik om één uur; midden in de nacht. Ik weet niet beter, mijn vader doet dit al jaren. Hij begint zelfs elke dag om half twee! Ik ga vroeg naar bed, rond acht uur. Dat vraagt veel inle vingsvermogen van je omgeving. Gelukkig heb ben mijn vrienden dat. Eens per halfjaar heb ik wat meer moeite met op staan, dan word ik gebeld door collega's. De winter vind ik een lastige periode, ik hou niet van de kou. Lekker douchen helpt bij het opstaan. En daarna koffie. Als ik weet dat ik niet op tijd naar bed kan, probeer ik de middag van tevoren extra te slapen. Als de wekker gaat is het douchen, aankleden en dan twintig minuutjes fiet sen. Daar word je wel wakker van. En een goed ontbijt natuurlijk. Ik begin de dag altijd met twee plakjes ontbijtkoek.'' 4 In het holst van de nacht staan zij op. fotos arie kieviet Gedesia Waslati (57), kioskmedewerker op station Rotterdam Centraal sinds 1985. ,,Bij de eerste wekker denk ik altijd: bij de vol gende moet ik écht op staan. Vooral in de winter draai ik me het liefst met een dekentje nog een keer om. Ik werk van vijf uur 's ochtends tot één uur 's middags, al vijftien jaar lang. Winter of zomer: ik sta altijd in het donker op. Hoe ik dat vol houd? Voor de zekerheid zet ik twee wekkers om kwart voor vier, even douchen, bakkie koffie en dan fietsend naar het station. Koffie is voor mij heel belangrijk, die drink ik altijd voor het werk. Het eerste uur is namelijk heel druk. Mijn dag begint om half vijf, dan komen collega's die de hele nacht niets warms heb ben gehad meteen broodjes of croissantjes halen. Ook heb ik veel vaste klanten, sommigen ken ik al 20 jaar. Na de eerste drukte neem ik mijn tweede koffie. Als ik thuiskom, lunch ik eerst en dan doe ik soms een dutje van een halfuur. Daarna sta ik klaar voor de kinderen. In het week end word ik standaard om vier uur wakker. Ik neem een slokje water en ga snel terug naar bed.'' Vandaag: Maaike (31) werkt als commer cieel/administratief medewerker in de bouw. Wat verdien je? Blij mee? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je ooit met succes over je salaris onder handeld? Heb je ooit eerder onderhandeld? Verdien je meer of minder dan je partner? Wat vindt hij daarvan? -HARRIOT VONCKEN Leeftijd: 31 jaar Aantal jaar werkervaring: 10 Aantal werkzame uren per week: 32 Opleiding: HBO Branche: bouwnijverheid Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie voor 32 uur 2006 euro. „Hetzelfde dus, dat had ik wel verwacht. Deze sector heeft ook wat voordeeltjes.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19