WERK Dé oplossing dankzij een rubber eendje Pr-adviseur De wintertijd komt eraan 18 Je brein op het werk Ruim 1,3 miljoen mensen werkten in 2019 soms of regelmatig in de nacht, becijferde het CBS. Ze werken minimaal één uur tussen middernacht en 06.00 uur. Volgens het RIVM verstoort nachtwerk je dag-nachtritme. Hoe blijf je fit tijdens die korte, donkere najaarsdagen? Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Afgelopen zaterdag middag stond mijn buurvrouw ineens voor de deur. Ver vaarlijk zwaaiend met haar laptop. ,,Mijn cursor blijft hangen en ik word gek!" Nu weet ik weinig van com puters, maar kopjes theezetten voor mensen die overstuur zijn kan ik wel. Het water kookte nog niet, of er begon haar iets te dagen. „Laatst had ik dit ook en toen heeft een ICT-medewerker iets veran derd. Wacht..." Lang verhaal kort: twee mi nuten later had ze zelf het pro bleem opgelost waar ze thuis een uur tegenaan had zitten hikken. Opgelucht verliet ze mijn huis onder veel dankbe tuigingen. Zelf heb ik dit ook weleens. Dan ren ik het kan toor van een collega binnen en nog voor ik klaar ben met pra ten, krijg ik een ingeving. onderzoek gedaan om dit 'zelfuitleg-effect' te verklaren. Zo vroeg Amerikaanse psy choloog Tania Lombrozo aan mensen om te kijken naar plaatjes van robots. Sommige robots hoorden bij een ver zonnen robotgemeenschap de Glorps, andere heetten Drents. Aan de studenten de taak om te ontdekken wat het verschil was. Wat opviel was dat de Drents meestal rond waren en Glorps vaak vier kant. Maar niet altijd, dus die uitleg klopte niet. Mensen die het verschil hardop moesten uitleggen, ontdekten een meer subtiel verschil. Glorps heb ben altijd puntige pootjes en Drents platte. voorkeur voor makkelijke op lossingen die meestal wel kloppen. Maar onze wereld is vaak wat rommeliger en kent uitzonderingen. Soms is er ook niet één makkelijke ver klaring, maar moeten we het zoeken in meerdere oorzaken. Wanneer je het probleem hardop uitlegt ga je meer inge wikkelde alternatieven bekij ken, meent Lombrozo. Je hebt geen nieuwe informatie no dig, maar herschikt de kennis. programmeurs. Zij zien soms een bug in hun code over het hoofd. Leggen ze hun code uit aan een voorwerp, zoals een rubber eendje, dan ontdekken ze het probleem ineens. 'Rub ber ducking', noemen ze dit. WAT DOET EEN... n de winter wordt het pas om kwart voor negen licht en ont waakt bijna iedereen in het donker. Marijke Gordijn, chronobioloog en gastmedewerker van de Rijksuni versiteit Groningen, legt uit: „Licht heeft een grote invloed op onze bio logische klok. Die bepaalt ons ritme. Je bloeddruk stijgt bijvoorbeeld al vóórdat je opstaat, ter voorbereiding op de dag.'' Toch staan sommige mensen het hele jaar door moeiteloos in het don- 'Het griepvaccin werkt beter als je geen slaaptekort hebt' ker op, niet iedereen heeft namelijk dezelfde biologische klok. Gordijn: „Extreem vroegere types gaan het liefst rond 8 uur slapen en worden om 4 of 5 uur wakker. Extreem late types zullen nooit bakker worden: zij gaan liefst om 4 uur 's nachts slapen.'' Kun je je ritme zelf beïnvloeden? Ja, zegt de onderzoeker. ,,Licht is dé manier om je biologische klok te ver zetten.'' Zo is het volgens haar voor late slapers essentieel om bij het opstaan meteen sterk licht te zien, en om gedurende de dag genoeg licht binnen te krijgen. ,,Door licht weet je lichaam dat je wakker moet worden, en als je wakker bent bouw je slaap- druk op. Dat is nodig om in slaap te komen.'' 'Normale' lampen zijn meestal niet genoeg. Gordijn: ,,We leven in Nederlandse kantoortuinen en thuis eigenlijk in het biologisch donker. Buitenlicht is tien tot honderd keer feller, zelfs op een bewolkte dag.'' Wel zijn er speciale biodynamische lampen. Gordijn onderzoekt met haar bedrijf chrono@Work bijvoor beeld de effecten daarvan op call- centermedewerkers. ,,Met aangepast licht overdag verbeterden de slaap- kwaliteit en productiviteit binnen drie weken, vergeleken met gewone verlichting.'' Onvoldoende licht overdag maakt dat je later wil gaan slapen, ook al moet je vroeg op. En een uurtje minder slapen betekent procentueel al een groot slaaptekort. Gordijn: ,,Op de korte termijn beïnvloedt dat je stemming. Daarnaast ben je minder fit en alert, dus ga je langzamer werken om fouten te voorkomen.'' Op de lange termijn is slaaptekort ongezond. Gordijn: ,,Het verhoogt de kans op overgewicht en hart- en vaatziekten. Ook is het slecht voor je immuunsysteem. Uit onderzoek blijkt dat een griepvaccin beter werkt als je daarvoor goed geslapen hebt.'' ZO KOM JE HET BED BETER IN EN UIT: donderdag 8 oktober 2020 GO Psychologen hebben veel Van nature hebben we een Een bekend fenomeen bij IT- SUZANNE VAN DUIJN (32) is pr-adviseur bij Snappr.nl. Vragen mensen vaak wat je precies doet? ,,Ja, regelmatig. Ik wist zes jaar geleden zelf niet eens wat pr was. Ik vertel altijd dat het bij pr draait om in de media komen. Je wilt dat mensen over je gaan praten." Zij starten altijd in het donker met hun werk Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat vind je het leukst aan je werk? ,,Je bent de schakel tussen de media en een bedrijf. Die schakel zijn vind ik het leukst." In samenwerking met Nationale Vacaturebank HARRIOT VONCKEN -MARIJKE GORDIJN Zorg bij het opstaan met een voor een halfuur dag licht, of gebruik een lichtthera pielamp. Zorg overdag regelmatig voor licht van minstens 1000 lux sterk. Ga bijvoorbeeld vaker naar bui ten of zet je werktafel bij een raam. Verminder avondlicht. Blijf niet tot diep in de nacht wer ken of op je te lefoon scrollen. In het week end bijslapen? Houd liever je doordeweekse ritme aan. Dan raakt je klok niet in de war. MASS, SNICKERS, TYIIX Of BOUNTY v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18