'Ook leenstelselgeneratie compenseren' Mike Pence Loyale, kalme, christelijke conservatief Kamala Harris Verbaal sterke immigrantendochter 12 NIEUWS Trump en Biden zijn op leeftijd: 'running mates' belangrijker dan ooit Normaal gesproken is zo'n debat tussen de kandidaten voor het vi- cepresidentschap bijzaak. Maar nu beide kandidaten voor het presi dentschap dik in de 70 zijn, en veel vragen bestaan over de gezondheid van beiden, is veel meer aandacht voor hun nummers twee. Mocht de president uitgeschakeld worden, bijvoorbeeld door ziekte of overlij den, dan zou Pence of Harris de lei ding krijgen. Amerika is er vorige week nog maar eens aan herinnerd dat zo'n scenario niet ondenkbaar is, toen Donald Trump in het zie kenhuis belandde na een coronabe smetting. in het Witte Huis, een stabiele factor naast de chaotische Trump. Hij is 'christen, conser vatief en Republikein, in die volgorde', zei hij zelf over zijn levensvisie. Tegelijk is hij uiterst loyaal aan de president, ook tij dens affaires die in alles tegen Pence-principes ingaan - denk aan het schandaal over zwijg geld om een wilde nacht met een pornoster onder het tapijt te vegen. Dat heeft hem in minder Trump-vriendelijke kringen het imago van onderdanige jaknik ker opgeleverd. Pence geldt als de vooruitgeschoven post van religieus-rechts, dat mede dank zij de aanwezigheid van Pence vertrouwen in Trump heeft ge kregen - en grotendeels gehou den. Het was interessant om te zien hoe de diep religieuze Pence het debat is aangegaan met een gekleurde vrouw. In zijn wereld is hij vooral om ringd door mannen die eruit zien zoals hij. Vrouwen beteke nen daarin verleiding. In het verleden gaf Pence aan nooit al leen te dineren met een vrouw die niet zijn echtgenote is. Eve nementen waar alcohol wordt geschonken woont hij niet bij zonder zijn Karen. Samen heb ben ze drie volwassen kinderen en een konijn met een insta- gramaccount, Marlon Bundo. Pence zal de campagne van Trump een oppepper moeten geven. Die maakte zware weken door, met een zieke kandidaat en vernietigende peilingen. Een meerderheid van de Amerikanen vindt dat Trump onverantwoorde lijk met de dreiging van het coronavirus om gaat. Een stabiel, gefo cust optreden van Pence zou kunnen helpen om hen er van te overtuigen dat zijn team de boel wel onder controle heeft. Senator Kamala Harris (55) had hier geen deel van willen zijn - ze ging eerder dit jaar voor het hoofdpodium, toen ze haar eigen presidentscampagne voerde. Het ontbrak haar aan een duidelijke boodschap, en ver kwam ze niet. Nu oogst ze wel enig enthousiasme als eer ste vrouw die de top van het landsbestuur kan bereiken. Als dochter van immigranten uit India en Jamaica kan ze de jon gere, etnische diverse generaties aanspreken. Ze is de stiefmoe der van de inmiddels volwassen kinderen van haar man Doug. 'Momala', noemen ze haar. Maar vooral onder activistische zwarte jongeren is ze niet on omstreden, als voormalig jus- titiebaas van Californië. Ze roept ten tijde van felle protesten tegen politie- geweld op tot her- voor. vormingen, maar toen ze zelf in de positie was om de politie en het strafrechtsysteem te verbe teren deed ze in de ogen van ac tivisten vooral niets. Politie mensen zijn niet vergeten dat ze in 2004 weigerde de doodstraf te eisen tegen een bendelid dat een agent had doodgeschoten. Als voormalig officier van justi tie brengt ze op het debatpo dium de overtuigingskracht van een aanklager in de rechtszaal met zich mee. Ook in de Senaat viel ze op met ondervragingen waarin ze getuigen en aanko mend rechters verbaal aan stuk ken scheurde, de wenkbrauw sceptisch opgetrokken. Sound bites uit haar optredens werden veel gedeeld op sociale media. Dat retorisch talent is van harte welkom in de Biden-campagne. Veel Amerikanen, ook progres sieven, vinden dat Biden te fra giel en warrig overkomt in zijn publieke optredens. Haar meest memorabele debatmoment gaat uitgerekend over Joe Biden, de man die ze nu verkozen pro beert te krijgen. In de voorver kiezingen haalde ze naar hem uit om zijn keuze van decennia geleden om samen te werken met politici die rassensegre- gatie voorstonden, onder meer op school. Als zwart meisje dat naar een overwe gend witte school werd ge bracht had ze er zelf de ge volgen van ondervonden, hield ze hem toen Alle studenten die de afgelopen vijf jaar wél hun beurs hebben moeten lenen, krijgen in de plannen van GroenLinks ter compensatie ook eenmalig 10.000 euro. ,,Dit is de manier om ervoor te zorgen dat de generatie die nadeel heeft onder vonden aan het leenstelsel er een stuk voor terugkrijgen." De PvdA, die vorig jaar zijn han den aftrok van het leenstelsel, vindt ook dat de leenstelselgeneratie compensatie moet krijgen. Maar op welke manier dat moet gebeuren, wordt pas eind van de maand dui delijk als het verkiezingspro gramma wordt gepresenteerd. D66 denkt aan een korting op de studie schuld. Studenten die hun studie financiering hebben geleend met terugwerkende kracht een beurs geven zou tussen de 3 en 8 miljard euro kosten. Er is al langer geen meerderheid meer voor het huidige leenstelsel. Maar alle partijen hebben verschil lende plannen voor een alternatief. Omdat in het regeerakkoord is afge sproken deze kabinetsperiode niet te tornen aan het leenstelsel, veran dert er nu niets. Het volgende kabi net zal met een alternatief moeten komen. GroenLinks werd op het spoor gebracht van een 'startkapitaal' voor jongeren door de Franse eco noom Thomas Piketty, die Klaver in 2014 naar Nederland haalde voor een gesprek in de Tweede Kamer. Volgens Piketty is het niet langer vanzelfsprekend dat jongeren het beter krijgen dan hun ouders en neemt de ongelijkheid in Westerse landen toe. Om deze sociaaleconomische on gelijkheid tegen te gaan, stelt Pi- ketty voor om iedereen die 25 jaar wordt een schenking te geven die gekoppeld is aan het gemiddelde vermogen van een land. Voor Ne derland zou dat om ongeveer een ton gaan als 'basisvermogen'. Dat voorstel, stelt GroenLinks, is 'in de Nederlandse politieke context niet haalbaar'. Maar het diende wel als inspiratiebron voor het startkapi taal van 10.000 euro voor jongeren. donderdag 8 oktober 2020 GO Debat allerminst bijzaak Het werd wel gezien als het be langrijkste debat tussen potenti ële vicepresidenten ooit. Pence versus Harris. De twee stonden vannacht in Salt Lake City te genover elkaar. Wie zijn de twee kandidaat-vicepresidenten? Karlijn van Houwelingen Salt Lake City Oud-gouverneur van Indiana, Mike Pence (61), profileert zich als de kalme vaderfiguur Kijk voor het verloop van het debat, afgelopen nacht, op de site van deze krant. Mike Pence, de stabiele man naast de chaotische Trump. En de krachtige Kamala Harris naast de fragiele Biden. FOTO'S REUTERS Retorisch talent Het leenstelsel voor studenten - GroenLinks-leider Jesse Klaver stond daar in 2014 zelf aan de wieg van - maakt in het verkie zingsprogramma van zijn partij plaats voor een 'nieuwe studie beurs' voor studenten van maxi maal 400 euro per maand. Hanneke Keultjes Den Haag A Thomas Piketty. FOTO REUTERS Studenten zouden per maand maximaal 400 euro studiebeurs moeten kunnen krijgen, vindt GroenLinks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12