Gekibbel over nieuwbouw boulevard Cadzand 7 CURSUS VOOR WINKELIERS HOE GA JE OM MET AGRESSIE? John Steel (59) uit Axel besteedde de tijd die hij niet kon trainen nuttig. De Axelaar gebruikte zijn kennis over conflictbeheersing en stelde Store- Protection samen; een cursus voor winkeliers die te maken hebben met agressie of erger. Steel, die zijn leven lang al fanatiek aan vecht sporten doet, zat van wege corona ineens zonder hobby. Het maakte hem creatiever. ,,Ik zag zo die mensen met mondkapjes in de winkel en dacht 'voor hetzelfde geld is het een overvaller'." In Axel geeft Steel Krav Maga, een zelfverdedigingstechniek die een buitenbeentje vormt in de vechtsportwereld. Bij Krav Maga draait het niet om sierlijke trap pen, maar puur om de effectiviteit. De praktische aanpak van Krav Maga heeft Steel vertaald naar een cursus voor winkeliers. Hoe om te gaan met lastige klanten en, in het ergste geval, met overvallers. Posters Hoewel Steel zijn mannetje wel staat, draait Store-Protection niet om vechten. ,,Het begint met pre ventie, laat een boze klant eerst uitrazen en probeer het daarna rustig opnieuw." Steel lepelt tips op waar niet iedereen direct aan denkt: ,,Hang niet de ramen vol posters zodat mensen niet kunnen zien wat er binnen aan de hand is. Als je wordt overvallen, wil je dat mensen het kunnen zien, zodat ze het kunnen filmen." Grote mond Steel geeft de cursus in de winkel zelf. Uiteindelijk is dat ook de plek waar het geleerde in de praktijk moet worden gebracht. ,,Je hebt er niks aan om in een trainingszaal te oefenen. Vluchten is bijvoorbeeld niet altijd de beste optie. Als er geen goede vluchtroute is en je Mijn cursus is zo duur als een kerstpakket, maar mensen hebben er ook privé iets aan struikeltDan ben je nog verder van huis." ,,Een grote mond en ertegenin gaan is per definitie fout. Stel, er neemt iemand honderd euro uit de kassa. Dat is het echt niet waard om risico's te lopen. Winkeliers moeten zich realiseren dat een overvaller het niet op hen per soonlijk gemunt heeft. De over valler is daar helemaal niet mee bezig, die denkt alleen maar aan het geld." Onkundigen ,,Winkelovervallen worden vaak gepleegd door onkundigen. Het zijn geen professionals die met een AK47 binnenkomen, maar lui die vanwege bijvoorbeeld een ver slaving ineens aan geld moeten komen. De overvaller zelf is vaak net zo bang en paniekerig. Vaak zelfs zenuwachtiger dan jij, die is echt niet van plan om iemand lek ker te gaan steken." ,,Het is zaak om rustig te blijven. Als je rustig blijft heb je al gewon nen. Mijn cursus is net zo duur als een kerstpakket, maar hier hebben de mensen ook privé iets aan. Je voelt je veiliger, of je nou in de winkel staat of op vakantie bent." Jan van Ommen Cadzand Daarbij draaide het vooral om de vraag waar de voorgevels van de nieuwbouw langs de boulevard precies moeten komen. De Raad behandelde de bezwaren tegen het plan van ontwikkelaar Jan Pieter Faas om op Boulevard de Wielin gen 57a appartementengebouw Struikelblok voor tegenstanders is dat het Lichthuys een paar meter naar voren steekt Lichthuys te bouwen. Een gebouw met vijf lagen, een tiental luxe ap partementengebouwen, een par keergarage en commerciële ruimtes op begane grond. Struikelblok voor de tegenstanders - vooral bewoners en ontwikkelaars - is dat het Licht- huys een paar meter naar voren steekt. Bewoners hebben daardoor minder uitzicht vanuit hun appar tement en ook meer schaduw. Volgens ontwikkelaar Faas is dat lariekoek en zijn in het verleden af spraken gemaakt over de positione ring van de nieuwbouw langs de boulevard. En daarbij was afgespro ken dat de nieuwbouw op dezelfde grens als de woon- en winkelcom plexen op nummers 52 en 54 ge bouwd zou worden. De gemeentelijke bouwadviseur Kees Stegenga zei dat het Lichthuys prima in het ontwikkelingsplan voor Cadzand-Bad past en op de juiste lijn wordt gebouwd. Volgens tegenstanders wordt de nieuw bouw aanmerkelijk hoger dan eer der gecommuniceerd. Dat zou ko men door de Engels-Normandische kustarchitectuur. Die kenmerkt zich door veel verspringingen in de gevels, erkers, balkons en luifels. Al- leen de gebouwen zouden wel min of meer op één lijn langs de boule vard moeten komen, benadrukte de bouwadviseur. Stegenga had na doorvragen van de Raad van State moeite uit te leggen waarom hij in 2015 als adviseur wel akkoord ging met het achteruit plaatsen van de nieuwbouw op 52 en 54. Bakkerij Faas had nog een ander argument waarom hij niet verder naar achter kan bouwen. ,,57a is een veel min der diep perceel dan 52 en 54. Ik heb buren pal achter mijn perceel. Als ik verder naar achter bouw, kost me dat een paar appartementen en de parkeergarage kan ik dan ook niet meer kwijt. Achter 52 en 54 is er wel ruimte voor parkeerplaatsen." De Als ik verder naar achter bouw, kost me dat een paar appartementen gemeentewoordvoerder van Sluis zei dat volgens hem het probleem niet zozeer bij het Lichthuysplan zit, maar bij het nog op stapel staande hoogbouwplan voor num mer 56, de huidige bakkerij. Die komt tussen 54 en 57a. De tegen standers vrezen dat 56 straks eve neens te veel naar voren komt. De Raad van State doet binnen enkele weken uitspraak. woensdag 7 oktober 2020 VL Als je rustig blijft, heb je gewonnen' Guido van der Heijden Axel - John Steel De wens van de gemeente Sluis om Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad met hoogbouw van Engels-Normandische allure te verrijken, leidt soms tot flink ge kibbel tussen ontwikkelaars on derling en het gemeentebestuur. Dat bleek maandag tijdens een rechtszaak bij de Raad van State. - Jan Pieter Faas, ontwikkelaar John Steel: ,,Je handen naast je en omhoog, dat is de houding om een overval niet verder te laten escaleren en snel af te kunnen weren, als het moet. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55