Niet-dragers: onverschillig of boos II 7 Minister Grapperhaus: kerken beperken tot 30 mensen per dienst Ik maak me het meeste zorgen over de boze mensen Waarom feesten we thuis vrolijk verder als de horeca op slot gaat? Waarom doen we dat mondkapje niet op? Simpel: we zijn gewoon niet bang genoeg, zegt hoogleraar klinische psychologie Jan Derksen. ,,We moeten angst zaaien. Laat Famke Louise dat doen.'' IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 12 Los van Ab Osterhaus was er denk ik niemand in Nederland zo over tuigd dat de tweede golf zou ko men, als ik. Toch merk ik dat ik er ook psychisch door overvallen werd. Je weet 't, maar als 't gebeurt is er toch teleur stelling. Als ik er al door van slag ben, is het niet zo gek dat anderen, die hun leven weer terug dachten te krijgen, van het padje raken. Ik merk dat de tweede golf bij mensen meer doet dan de eerste. Ter- wijl-ie eigenlijk nog maar net begonnen is en we tijdens de eerste golf gewoon weken achterelkaar opgesloten zaten in onze huizen; scholen, kantoren, kroegen en restaurants dicht waren en in Brabant de lijkwagens echt in de file stonden. Toch was de eerste golf kennelijk over zichtelijk, misschien zelfs ook nog wel even spannend (behalve natuurlijk als je ziekenhuisdirecteur, dokter, verpleger of kroegbaas was). De zomer zou ons in ie der geval vrijheid brengen. Zelfs de ex perts durfden dat met droge ogen belo ven. Nu moeten we het maar aankijken. Geen idee of die tweede tot na de kerst, misschien wel voorbij Pasen gaat duren. Februari 2022? De meesten mensen wil len over zulke scenario's niet eens pra ten. Sinterklaas, alsjeblieft, laat het ge woon zijn. Kerst zonder het familie eten, dat zal toch niet. Ik was de afge lopen dagen een paar keer op plekken, waar mensen geacht werden een mondkapje op te doen. Nou ja, volgens het richtlijn-advies- plan-ach-doe-maar-voornemen van Rutte. De helft van de mensen droeg er geen. En het is geen wetenschap, maar op basis van mensen die ik spreek, van wat ik hoor en lees, denk ik dat de niet-dra- gers in twee groepen in te delen zijn: 1. De onverschilligen. De mensen die op basis van de larmoyante wijze waarop Rutte dat mondkapjesadvies heeft gege ven concluderen dat het dan wel niet no dig zal zijn. 2. De bozen. De mensen die dat ding niet dragen uit recalcitrantie. Over hen maak ik me de meeste zorgen. Je voelt dat er kwaadheid in die mensen zit; er wordt hen onrecht aangedaan. De voedingsbodem voor alternatieve theo rieën wordt groter. Het RIVM liegt, Rutte liegt, 'ze' tellen alle verkeersdoden op bij die van corona. 'En als ik wil knuffelen dan doe ik dat'. In plaats van dat de tweede golf hen overtuigd heeft van de ernst van de zaak, worden ze er nog opstandiger van. Het wordt een hete winter. Dat liet minister Ferd Grapperhaus (Veilig heid en Justitie) giste ren weten nadat hij had overlegd met het Inter kerkelijk Contact in Overheidszaken. Afgelopen weekend ontstond verontwaardi ging nadat bekend werd dat de Hersteld Her vormde Kerk in Stap horst drie diensten hield met elk zeshon derd aanwezigen. Daar bij werd gezongen en werden geen mondkap jes gedragen. Hoewel religieuze bij eenkomsten waren uit gezonderd van een maximum aantal be- zoekers, leidde de dienst tot veel onbegrip. ,,Waarom mogen zij wel met zoveel mensen bin nen samen zijn en mag ik niet langs het voet balveld van mijn zoon tje staan? Of een concert bezoeken?'', zo luidde de kritiek. Ook in de Tweede Kamer was weinig begrip voor de diensten. Grapperhaus zegt dat er nu goede afspraken liggen die voor de rest van de coronacrisis gel den. ,,Iedereen brengt offers. Kerkelijke orga nisaties zien dat ook in'', aldus de minister. De bewindsman vindt het goed voor sommige gemeen schappen 'om de afspra ken nog eens even heel erg expliciet uit te dra gen'. Hij zei het al eerder en hij blijft het zeggen, hoogleraar Jan Derksen. Ne derland ziet het gevaar niet. Nederland is niet bang. En dat is eerder naïef dan stoer. ,,We hadden gewoon het angst niveau op peil moeten houden. Dat klinkt heel naar, maar dat is wat er nu ontbreekt. Jongeren zijn gaan denken, mwah, loopt zo'n vaart niet. Kijk, in het begin klopte het grote monster co rona aan de deur en niemand wist wat ons te wachten stond. We kenden de enge verhalen uit de geschiedenis van de pest en van de Spaanse Griep die meer doden heeft veroorzaakt dan de Eerste Wereldoorlog, dus we waren ook bang voor dat enge nieuwe corona uit China. We hadden dSt angstgevoel vast moeten houden.'' ,,Maar wat is er gebeurd: we krijgen allerlei wisselende geluiden over mondkapjes, terwijl iedereen die een beetje nadenkt, weet dat die altijd wel een beetje helpen. We geven in Neder land regels af zonder dat we duidelijk maken waar we bang voor moeten zijn. Dan werken regels niet. We zijn allemaal zoogdieren, we willen elkaar aanraken, bij elkaar zijn, geen mond kapje dragen, we zagen mensen alleen doodgaan in verzorgingstehuizen, vre selijk allemaal. Dat willen we niet. Dus gedragen we ons daarnaar. En Neder land is toch al bij uitstek een land waar we ons niet aan de regels houden. Dat hebben we in de jaren 90 al onder zocht en toen bleek al dat bijvoorbeeld Amerikanen zich veel beter aan de re gels houden dan Nederlanders.'' Duidelijke regels maken én laten zien waar we bang voor moeten zijn. Dat is wat Derksen als oplossing ziet. En daarin gaat hij ver: laat maar zien die kapotte longen van een coronapa tiënt. ,,De regering komt met een ad vies, dan moet het RIVM daar niet meteen achteraan zeggen dat er geen bewijs is'', zegt Derksen over de re cente mondkapjesdiscussie. ,,Dat geeft geen angstig signaal af. terwijl: corona ^s echt eng. Het percentage mensen dat blijvende schade aan hart en longen houdt is groot. Een op de tien, dat ^s veel. Pas bij één op de honderdduizend hoef je niet bang te zijn, maar een op de tien!'' Kapotte longen ,,Wat er nu moet gebeuren, is de beel den van de ic's, van kapotte longen, verspreiden, niet alleen via tv maar ook via sociale media'', vervolgt Derk- sen. ,,En je moet influencers daarbij betrekken, ja, Famke Louise moet dus angst gaan zaaien. Het is ook ónbegrij- pelijk dat er in het OMT geen gedrags deskundigen zitten. Virologen hebben verstand van fysiologie en biologie maar niet van het gedrag van mensen. Als Diederik Gommers zegt dat van angst zaaien alleen de hakken maar in het zand gaan, heeft hij er niets van be grepen. Maar dat neem ik hem niet kwalijk, dat is een arts, die heeft daar geen verstand van.'' dinsdag 6 oktober 2020 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. De Nederlandse ker ken gaan vrijwillig terug naar dertig men sen per dienst. Ook zal er niet meer samen worden gezongen. M Mensen moeten banger worden en de regels duidelij ker, vindt hoog leraar klinische psychologie Jan Derksen. Om situaties zoals afgelo pen weekend te voorkomen. FOTO KOEN LAUREIJ Naar de kerk in Staphorst. foto anp 'We zijn niet bang genoeg, laat kapotte longen zien' Victor Schildkamp Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7