Pagadderke Pis in de Bierkaai Gifballetjes in Clingse bossen IN DE REGIO 6 VIJF VRAGEN AAN MARISKA SIJS MIJN DORP, MIJN STAD ledereen die zorgen heeft over iemand die eenzaam is kan bellen De Pagadders, kleine Spaanse sol daatjes, staan sinds 2018 verspreid door de stad Hulst. Ze brengen kinderen iets bij over de geschie denis van Hulst tijdens de Tach tigjarige Oorlog. Picaro, oftewel schelm, is sol daatje nummer veertien. Hij ver wijst naar het beroemdste sym bool van de stad Brussel: Manne ken Pis. Het razend populaire beeldje heeft replica's in het Belgi sche Geraardsbergen, Koksijde en zelfs in Japan en Denemarken. Hulst heeft er een eigen draai aan gegeven met een ondeugende Pa- gadderke Pis. Omdat het Pagadderleger met Picaro groter is geworden, is de Pa gadderroute voor kinderen ook vernieuwd. Bij de route horen vra gen en opdrachten en aan het einde wordt er een eigen Pagad- dermunt gemaakt. Begin- en eind punt van de route is bij de VVV in 's-Landshuis. De route kost 1,75 euro, meer informatie via pagad- dersinhulst.nl. CLINGE Het Zeeuwse Landschap voert extra controles uit in het hondengebied van de Clingse bos sen. Bij de beheerder van het bos is een melding binnengekomen over vergiftigde balletjes. Een hond zou daardoor vergiftigd zijn. De handhavers van het Zeeuwse Landschap lopen een extra ronde in het gebied, zegt boswachter Alex Wieland. „Gehaktballetjes tussen de eikels vinden is echter heel moeilijk", vult zijn collega Fred Schenk aan. ,,Laat staan de gene die dit doet achterhalen." Dat geldt ook voor berichten die rondgaan over glasscherven in het bos. Die zouden zijn bedoeld om mountainebikers een platte band te geven. Daar is bij het Zeeuwse Landschap niets over bekend, maar in het verleden waren er re gelmatig spanningen tussen de verschillende gebruikers van het bos. Het is een van de redenen dat het Zeeuwse Landschap de inrich ting van de bossen in Clinge en Sint Jansteen aanpast. Wandelaars, fietsers en ruiters zijn door het veranderen van de paden en an dere bewegwijzering meer van el kaar gescheiden. Schenk: „Volgend jaar gaan we de teugels strakker aanhalen. Als je dan bijvoorbeeld je hond los laat lopen, moet je naar een daarvoor bestemd gebied." Bij de politie is geen aangifte van vergiftiging gedaan. Ontdek de nieuwe bibliotheek Causerie Christiane Struyen Informatie over zonnepanelen dinsdag 6 oktober 2020 VL Wapen tegen eenzaamheid Hulst gaat dit jaar de strijd aan met eenzaamheid onder inwo ners van de gemeente. Hulst voor Elkaar opent als eerste in Zeeuws-Vlaanderen een Sig- naalpunt tegen Eenzaamheid. Vijf vragen over het signaalpunt aan Mariska Sijs van de stich ting. j Wat is het? ,,Met het signaalpunt kunnen I mensen online zorgen delen die ze over iemand hebben. Je meldt bijvoorbeeld dat iemand niet meer bij activiteiten is, dat de gordijnen ergens dicht blijven of dat je je een beetje zorgen maakt omdat je de buurvrouw al een paar dagen niet meer hebt gezien. Dat kan ook te lefonisch. Een professional onder zoekt die vraag en gaat er vervol gens mee aan de slag. Er gaat ie mand vanuit Hulst voor Elkaar langs of er wordt telefonisch con tact gezocht. We gaan kijken of we iemand kunnen helpen en leiden daar ook vrijwilligers voor op, waar we overigens nog mensen voor zoeken. Het gaat om luisteren en kijken wat er echt aan de hand is. We zeggen niet: 'ga maar naar de bingo, dan is je probleem opge lost'." 2 Hoe wordt eenzaamheid dan wel opgelost? „Vooral het gesprek voeren en luisteren. Iemand die eenzaam is, heeft vaak moeilijke gedachtes. In een gesprek probeer je om die ne gatieve spiraal te doorbreken. Het zien en gezien worden kan voor ie mand die al lang in een sociaal iso lement zit, echt al een stapje voor uit zijn. We zoeken naar een struc turele oplossing en dat is maat werk. Bijvoorbeeld iemand die graag schildert aan een activiteit helpen of iemand die graag eens samen met anderen wil eten." 3 Waarom nu? ,,In Hulst ligt eenzaamheid ge middeld hoger dan het Neder lands gemiddelde. In coronatijd is het nog lastiger, omdat veel activi teiten en andere zaken stil liggen. Heel vaak weten we wel dat ie mand eenzaam is, maar weten we niet wat we eraan kunnen doen. Hulst voor Elkaar heeft tal van acti viteiten, maar soms zijn ze niet be kend bij mensen of is het een te grote stap om te nemen. Mensen melden zichzelf niet." - Mariska Sijs 4 Wie kunnen een melding doen? ,,Iedereen. Er gaan ook brie ven uit naar allerlei potentiële mel ders zoals medewerkers van een apotheek, huisartsenpraktijk, win kels, notaris of de kapper. Er zijn bijvoorbeeld mensen die elke week naar de kapper gaan omdat ze een praatje willen maken. 5 Wat doet Hulst voor Elkaar nog meer tegen eenzaam heid? ,,Er komt dit jaar nog een apart project voor jongeren. En vandaag, dinsdag, kan er tussen 14.00 en 16.00 uur een verrassingsbosje bloemen worden opgehaald bij Den Dullaert, om iemand te verrassen die zich alleen voelt." Het Signaalpunt tegen Een zaamheid is te vinden via hulst- voorelkaar.nl of 0114 - 684700. Hulst heeft een nieuwe inwoner die zich kan meten met Manne ken Pis. Picaro, oftewel Pagad- derke Pis, versterkt het Pagad- derleger. Het soldaatje plast sinds een paar dagen in het water van de Nieuwe Bierkaai. Sophie Stockman Hulst TERNEUZEN De bibliotheek biedt naast boeken ook activi teiten voor jong en oud, cursussen, workshops, films, studieplekken, ex posities en nog veel meer. Ook digitaal valt er telkens wat nieuws te beleven in de bieb aan de Oostkant 1 in Terneu- zen. Zaterdag 10 okto ber is men van harte welkom om kennis te komen maken met de di versiteit van de bieb. De koffie staat klaar en de bibliotheek is geopend van 10.00 uur tot 16.00 uur. Voor meer informa tie: biebzvl.nl. RETRANCEMENT Kunsthistorica en ere- advocaat Christiane Struyven houdt zater dag een causerie in Re- tranchement. Haar ver telling wordt omschre ven als: 'Deel 2. Vrouwe lijke avant-gardisten 1900-1940'. De bijeen komst vindt om 18.00 uur plaats bij d'Ouwe Kerke. Aanmelden kan via architectuur.paul- dirks@hetnet.nl. KLOOSTERZANDE In Kloosterzande wordt Christiane Struyen. donderdag een informa tieavond over zonnepa nelen gehouden. Er wordt informatie gege ven over gezamenlijke zonnepanelen op het dak van Weemaes in Kloosterzande. Belang- stellenden zijn om 19.30 uur welkom in Hotel van Leuven, Hof te Zande- plein 19 in Klooster- zande. Aanmelden is verplicht en kan via maakonzeregioduurza- mer.nl. AARDENBURG Ar cheologisch Mu seum, 10.00-17.00 uur: Open, expositie Weststraat 37, 14.00 17.00 uur: KleurSa- men; AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 17.00 uur: Open, ex positie; De Halle, 10.00 uur: Wandelen; Gregoriuscentrum, 13.00 uur:Biljarten; 13.30 uur: Kaarten, aerobics; 15.00 uur: Nia dans; BRESKENS Haven aan de Keerdam, 10.00 en 12.00 uur: Rondvaart naar de zeehonden; HEIKANT Crosster rein, 14.00-15.15 uur: Sportbuurtwerk; HULST De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; Bibliotheek, 10.30 -11.30 uur: Taal- café; Den Dullaert, 13.30-14.15 uur: Soci aal vitaal; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.15-20.15 uur: Sportgroep; SAS VAN GENT Kei zer Karelplein, 08.30 15.00 uur: Week markt; De Statie, 13.30 uur: Creaclub; SCHOONDIJKE Het Klinket, 11.00-18.00 uur: Maisdoolhof; SINT - JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Jeu de boules; Voet balveld, 14.00-15.15 uur: Sportbuurtwerk; TERNEUZEN Biblio theek, 9.30-11.30 uur: Cursus wegwijs op computer; Tijdens openingsuren, foto expositie De Veste, 10.00 uur: Zitgym- nastiek, biljarten; 13.30 uur: Handwer ken, soos; Leger des Heils aan de Dijk- straat, 10.00 uur: Stilte en rustmoment; VOGELWAARDE Bij Dorpscentrum12.30- 15.30 uur: Week markt. Pagadderke Pis doet het constant in de Nieuwe Bierkaai. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61