'Help kleine pareltjes de crisis door' Huur clubs in Kapelle voor een deel kwijtgescholden 7 MUSEUM VRIJWILLIGERS GEZOCHT Regelmatig worden er merklappen geschonken aan het museum in Goes. Maar al die borduurwerken moeten wel worden geconserveerd. De twee dames die dat nu doen, kunnen daar wel wat hulp bij gebruiken. et uiterste precisie zijn Nel van Leijen en Lina van Eijke ren aan het werk in 1 Historisch Museum de Bevelanden in Goes. ,,Kijk eens wat een dun garen'', zegt Lina, ter wijl ze een draadje omhoog houdt. Het is nauwelijks te zien. De da mes zijn bezig met wat in vakter men het opnaaien van de merklap pen heet. Met een klein chirurgen naaldje en het dunne garen wordt zo'n borduurwerk vastgezet op een stuk karton dat is overspannen met ongebleekt katoen. Vaak is daar een wasbeurt van de merklap aan vooraf gegaan. Als al dat werk ge daan is, kunnen de merklappen goed worden tentoongesteld en bewaard. ,,Een merklap krijgt op deze manier meer kwaliteit, het wordt echt een object'', zegt Koen van Rooijen, conservator van het museum. ,,Zo zien we ze liever dan opgevouwen in een kast.'' Schenking Het museum in Goes is hét merk- lappenmuseum van Nederland. Er is een permanente tentoonstelling, die regelmatig wisselt. Het mu seum had al vierhonderd veelal Zeeuwse merklappen in huis, maar daar kwamen er pas nog pak weg 170 bij. Ze werden geschonken door een echtpaar uit Groningen, dat ze verzamelde. ,,We hebben er best even over nagedacht vóór we ze aannamen, hoor, want de meeste van die merklappen zijn niet Zeeuws'', zegt Van Rooijen. ,,Maar de kwaliteit was te goed om 'nee' te zeggen.'' Ook los van een grote schenking als deze worden nog regelmatig individuele merklappen aangebo den aan het Goese museum. ,,Ze vallen zelfs wel eens in een enve lop op de deurmat'', zegt Nel van Leijen. ,,Op zich is dat jammer, want we praten altijd graag even met degene die ze schenkt. Een merklap wordt dubbel zo mooi als Mensen komen uit het hele land naar Goes om de collectie merklappen te kunnen bewonderen je er ook een verhaal bij kunt ver tellen.'' Als dat verhaal niet direct voor het oprapen ligt of van het borduurwerk valt af te lezen, gaan de vrijwilligers ernaar op zoek. Zo komt er ook nog een stuk (genea logisch) onderzoek bij kijken. Voor dat onderzoek én het uit lijsten, schoonmaken en opnaaien van al het fraaie borduurwerk is het museum op zoek naar enthou siaste vrijwilligers. Want hoe hard ze ook werken, Lina en Nel kun nen het met z'n tweeën niet bol werken. ,,Ik zou er gerust een weektaak van kunnen maken'', grapt Nel. Nieuwe vrijwilligers gaan eenmaal per week in een team aan de slag en worden uitge breid ingewijd in het conserveren en beschrijven van merklappen. Conservator Van Rooijen zegt trots te zijn op de goede naam die het museum in Goes heeft opge bouwd met z'n collectie merklap pen. ,,Als mensen daar speciaal uit Friesland of andere delen van het land voor naar Goes komen, doe je iets goed, toch?'', vraagt hij zich hardop af. ,,Die mensen brengen de rest van de dag vaak ook in Goes door. Als het over het mu seum gaat, is het sentiment vaak dat het allemaal zoveel geld kost. Maar deze kant mag ook wel eens worden belicht.'' KAPELLE Voor veel vereni gingen in de gemeente Kapelle is er een meevallertje. Zij hoe ven geen huur te betalen over de maanden maart, april en mei van dit jaar voor de huur van accommodaties. Die wordt kwijtgescholden. Vanwege corona hebben veel (sport)verenigingen, maar ook culturele organisaties, een aan tal maanden geen gebruik kun nen maken van de door hen ge huurde binnen- of buitenac commodaties. Mede daardoor hebben veel verenigingen het financieel zwaar. Kapelle en Optisport, dat sportcentrum Groene Woud exploiteert, ko men de verenigingen nu tege moet. ,,Zowel de gemeente als Optisport worden daarvoor ge compenseerd door het Rijk, hoor", licht wethouder J on Herselman het besluit toe. ,,Al- leen hebben wij de regeling ge lijkgetrokken. Want wij vinden dat als je de voetbal en de ten nis tegemoetkomt, je de mu ziekvereniging ook de huur moet kwijtschelden. Dus bij ons geldt de regeling ook voor de culturele sector. Die krijgen dezelfde compensatie voor de schade die zij hebben geleden in verband met de corona." Fractievoorzitter Ingrid Brilleman stelt de vragen omdat de grote cul turele instellingen een beroep kun nen doen op landelijke compensa tiemaatregelen. ,,Maar is er ook iets geregeld voor die kleine pareltjes in Borsele?" Ze denkt dan aan tege moetkoming in de kosten van bij voorbeeld ozb of de huur. Van der Plasse zegt dat de gemeente geen vragen of verzoeken heeft gekre gen. ,,En we hebben geen plannen om iets extra's te doen gezien de fi nanciële omstandigheden." Stichting Molen De 5 gebroeders is één van de instellingen in Borsele Grote culturele instellingen kunnen beroep doen op landelijke regelingen waar Brilleman op doelt. Naast de exploitatie van de molen en het bij gebouw is de stichting ook verant woordelijk voor het monumentale onderhoud. Door het wegvallen van inkomsten van markten, open dagen en verhuur komt de stichting dit jaar zo'n 5000 euro tekort. ,,Dat is een derde van de exploitatiebe groting", vertelt Bas Quist. Een be drag dat waarschijnlijk uit de spaar pot voor onverwacht groot onder houd moet komen. De stichting voorkomt dat liever, omdat het ja ren duurt voor de spaarpot weer aangevuld is. Brief Quist hoopt dat er ergens nog een potje te vinden is. Hij is in ieder ge val al begonnen met een brief aan Borsele, want gedeputeerde Anita Pijpelink heeft kortgeleden gezegd dat de gemeenten geld hebben ge kregen, bedoeld voor de Zeeuwse cultuur. Voor Borsele is dat ruim 61.000 euro en daarvan zou de mo len best een deeltje willen hebben. dinsdag 6 oktober 2020 BE Wie komt de merklappen opnaaien? Rob Paardekam Goes - Koen van Rooijen, conservator Historisch Museum de Bevelanden Wie wil helpen met het conserveren van de merklappen kan een mail stu ren naar bedrijfsvoering@hmdb.nl. Heeft Borsele ook iets geregeld om kleine culturele instellingen zoals het wienkeltje van Wullem- pje of de molen in Heinkenszand door de coronacrisis heen te helpen? Dat wil de PvdA weten. ,,Nee", zegt wethouder Marga van der Plasse. Melita Lanting Heinkenszand Nel van Leijen (links) en Lina van Eijkeren tijdens het opnaaien van de merklappen. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60