Riviercruise langs wereldsteden strandt in het haventje van Zijpe IN DE REGIO 6 Gras in plaats van grafzerken isilii' MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zonnemaire ,,Het lijkt een beetje op grafschen nis", vindt Ingrid Katilas-Linssen. Op het twaalf jaar oude graf van haar vader prijkt geen kaartj e. Maar ze trekt zich het lot van al die ande ren enorm aan. ,,Ik vind dit echt schandalig. Als ze die ruimte nou nodig hadden, dan was het een an der verhaal. Gaat dit zo door, dan heb je hier straks voor het grootste Als ze die ruimte nu nodig hadden was het een ander verhaal deel gewoon een kaal grasveld lig gen. Dat zegt toch niks? Laat dat ge woon een begraafplaats zijn. Wat is een kerkhof zonder grafstenen?" Katilas begint een handtekenin genactie tegen de ruiming en be raadt zich met een aantal medestan- ders nog op andere stappen. Of dat wat uithaalt, is zeer de vraag. Dui zend handtekeningen die vorig jaar werden opgehaald tegen soortge lijke plannen voor (onder meer) Bruinisse, hadden geen effect. Het pleidooi van mede-initiatiefnemer Adri Moelijker uit Zierikzee voor de gemeenteraad evenmin. De namen en exacte plek waar die mensen begraven liggen zijn straks terug te vinden op websites als online-begraafplaatsen en graf zoeker, redeneert het college. De bovengrondse ruiming betreft puur graven (koop en huur) waarvan de rechten verlopen zijn. Door ze weg te halen, wordt de balans hersteld met graven waar wél voor wordt of is betaald, aldus het college. Net vijf jaar oud Maar de kaartjes prijken niet alleen op oudere graven, zag Katilas tot haar afgrijzen bij een rondje over de begraafplaats. Een dorpsgenoot meldt dat het graf van haar schoon moeder net vijf jaar oud is en toch is 'gelabeld'. Katilas wordt ook kre gelig bij de gedachte aan het graf van de onbekende, aangespoelde zeeman op het achterste veld. Als enige in die hoek mag zijn zerk blij ven staan. ,,Ligt hij daar straks moe derziel alleen! En wat doen ze met de dekstenen? Gaan ze die lichten dan", vraagt Katilas zich af. ,,Dan kijk je toch zo in dat graf?" Verantwoordelijk wethouder Jac queline van Burg had maandag nog geen pasklaar antwoord op de vele vragen die leven in Zonnemaire en zei toe te zullen uitzoeken hoe het daar precies zit. Wendy Wagenmakers Bruinisse Een vrouw schuifelt over de kade. Het gaat traag, want ze is de jong ste niet meer en haar benen wer ken niet mee. Haar blik is gericht op haar wandelstok, die ze telkens een centimeter of dertig verplaatst. Ze ziet niet de meeuwen die boven haar hoofd vliegen, het meisje dat op haar paard voorbij draaft, de oestervisser die zijn vangst over plastic bakken verdeelt. Ze is één van de 116 passagiers van de A-Rosa, die vrijdag samen met de A-Brava is gestrand in het haventje van Zijpe. De riviercrui seschepen waren eigenlijk onder weg naar Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en Gent. ,,We waren ergens bij Tiel toen ik ineens een telefoontje kreeg van de maat- schappij", vertelt de kapitein, die niet met zijn naam in de krant wil. ,,De steden zijn red zone gewor den, vertelden ze. We konden er niet meer in." Toen moest de maatschappij im proviseren. ,,Ze vertelden dat ze een ligplaats hadden geregeld in Bruinisse. Prima, zei ik, alles beter dan Tiel. En alles beter dan twee Er wordt goed voor ons gezorgd, wat wil een mens nog meer? weken quarantaine. We hebben bussen geregeld waarmee de pas sagiers naar Vlissingen zijn ge gaan. Ik geloof dat ze zich wel heb ben vermaakt." Dat blijkt wel uit de blij e gezich ten van de Duitse toeristen die net van boord komen. Andreas Reisin- ger loopt met zijn vrouw en schoonvader van de loopplank af. ,,We gaan even een rondje door het dorp lopen. Dat hebben we giste ren ook gedaan. Hoe heet het hier ook alweer? O ja, Brunis. Prachtig hoor, prachtig!" Oesters Dat hen een reisje langs wereldste den door de neus is geboord, vindt Reisinger niet erg. ,,Door corona is momenteel toch alles raar. We zijn blij dat we gezond zijn. En dat we toch even weg konden. We hebben Vlissingen gezien, en Middelburg. Er wordt goed voor ons gezorgd. Wat wil een mens nog meer?" Na drie dagen 'Brunis' is het tijd voor de A-Rosa en de A-Brava om terug te varen naar Keulen. De ka piteins maken hun schepen klaar voor vertrek. Oestervisser Ronald Rot is nog steeds bezig zijn bus vol te stapelen met plastic kratten vol verse oesters. ,,Allemaal handma tig geraapt op de Oosterschelde. Beter kun je niet hebben. Ik zei nog tegen de kok van dat cruiseschip: moet je niet wat hebben voor je gasten? Maar, nee. Die zit natuur lijk vast in z'n schema. Dan niet eeh. Breng ik ze gewoon naar Yer- seke." Concerten in Driekoningenkerk Op zoek naar damherten - .*-• dinsdag 6 oktober 2020 Actie om kaalslag op het kerkhof Het cruiseschip A-Rosa lag drie dagen in Bruinisse. foto katja van noort Inwoners van Zonnemaire zijn geschrokken van de rigoureuze kaalslag die dreigt voor de alge mene begraafplaats in het dorp. De gemeente heeft op zo'n 450 graven kaartjes geplaatst met het verzoek aan nabestaanden te laten weten of ze nog prijs stellen op behoud van de graf stenen. Bij het uitblijven van een reactie, worden de zerken en dekplaten verwijderd en de plek ingezaaid met gras. -Ingrid Katilas-Linssen Denk je lekker te gaan cruisen langs wereldsteden als Amster dam, Rotterdam en Antwerpen, strandt je schip en lig je drie dagen in Bruinisse. Niet dat je de Duitsers hoort klagen. ,,Het is hier prachtig!" -Andreas Reisinger, passagier NOORDGOUWE Bariton Maarten Ko ningsberger en het At lantic Trio geven zater dag een tweetal concer ten in de Driekoningen- kerk. Het eerste concert begint om 19.00 uur. Voor dit concert staan Schotse liederen van Beethoven, liederen van Brahms en Ravel en werken uit het tweede pianotrio van Brahms op het programma. Het tweede concert begint om 20.30 uur. Tijdens dit concert zullen Ierse liederen van Beethoven, liederen van Butter- worth, Vaughan Williams en Copland de revue passeren. Vanwege de coronamaatregelen zijn er beperkt plaatsen be schikbaar. Aanmelden kan door te mailen naar kamermuziek@hethof- zicht.nl. WESTERSCHOUWEN Boswachterij Wester- schouwen biedt geïn- tersseerden de moge lijkheid op zoek te gaan naar de 'Bronstige dam herten van Wester- schouwen'. De activiteit bestaat uit een wande ling met een gids van Staatsbosbeheer door de Meeuwenduinen. In Boswachterij Westerschouwen biedt de moge lijkheid op zoek te gaan naar damherten. de herfst komen veel damherten hier bijeen om te paren en dit is een bijzondere gebeurtenis. Zo graven de damherten kuilen en vinden er (schijn)gevechten plaats. In totaal worden er drie wandelingen gehouden, namelijk op zondag 11, dinsdag 13 en woensdag 14 oktober. Aanmelden kan via staatsbosbe- heer.nl/activiteiten/ schouwen-duiveland BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oe fenavond Brassband Apollo, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum ge opend; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 9.30 uur: Thuis in je dorpshuis, 19.00 uur: Bridgeclub Schouwen, 19.00 uur: Volksdansen; BURGHSLUIS Passagierschip de Onrust, 13.00 uur: Natuurrondvaart; GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie over het jaar 1970 in Goes'; Markt, 09.00 16.00 uur: Week markt; Bibliotheek, 10.00 12.00 uur: Workshop 'Creatief schrijven' door Inge Willemsen; Historisch museum de Bevelanden, 11.00 17.00 uur: Diverse ex posities, Zeelandhal len, 13.00-23.00 uur: Kermis; NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.00 10.00 uur: SHL Dok- tersprikpost, 9.30, 13.00 en 20.00 uur: Badminton; RENESSE Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.00 uur: Bewegen op muziek, 15.30 uur: Koersbal- len; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 en 20.00 uur: Buladó;, Stad huismuseum, 11.00 17.00 uur: Tentoon stelling Intermezzo. Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check daarom online of te lefonisch bij de orga nisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57