Inkoop beschermingsmiddelen verliep traag 4 CORONA AANDACHT VOOR ELKAAR, Al eind januari - een maand vóór de eerste officiële coronabesmetting in Nederland - werd door topamb tenaren en GGD-bestuurders ge vreesd voor een tekort aan mond kapjes en andere beschermings middelen. Toch duurde het nog tot eind maart voordat de inkoop en verdeling van beschermingsmidde len landelijk was geregeld. Nieuwe documenten laten zien dat de aanpak van de eerste corona- golf uiterst traag op gang kwam. Het gaat om verslagen van het Be stuurlijk Afstemmingsoverleg (BAO), die door diverse media zijn opgevraagd en vandaag openbaar worden gemaakt door het ministe rie van Volksgezondheid. Het BAO - met daarin onder an deren topambtenaren, GGD'ers en zorgbestuurders - beoordeelt de adviezen van het Outbreak Ma nagement Team (OMT) op 'be stuurlijke en politieke haalbaar heid'. Na de adviezen van het OMT én het BAO nam het kabinet be sluiten over coronamaatregelen. Als het coronavirus Nederland officieel nog lang niet heeft bereikt - op 28 januari dit jaar - adviseert het BAO 'om de beschikbaarheid van persoonlijke beschermings middelen te inventariseren voor de verschillende beroepsgroepen'. Dan al leven er zorgen over moge lijke tekorten aan mondkapjes, bril len, schorten en handschoenen. Maar daarna blijft het bestuurlijk lang stil: een maand lang komen de adviseurs van het OMT en bestuur ders van het BAO niet bijeen, ter wijl het virus dan al om zich heen grijpt in Europa (Frankrijk consta teert het eerste coronageval op 24 januari, België op 3 februari). Pas op 28 februari - een dag nadat het virus officieel in Nederland is gearriveerd - komt het BAO op nieuw bij elkaar. En dan is het te kort aan materialen meteen acuut: 'gezien de wereldwijde schaarste' wordt geadviseerd om mondmas- kers centraal in de kopen en te ver delen. Maar ook daar gaat tijd over heen. Pas een krappe maand later - op 24 maart - wordt het Landelijk Consortium Hulpmiddelen opge richt. Februari lijkt daarmee een verloren maand geworden in de aanpak van de eerste golf. De kans om toen op grote schaal mondkapjes, schorten en brillen in te kopen, werd niet be nut. Het ministerie van Volksge zondheid zegt daar later over dat er eind januari 'geen signalen van te korten' waren. In februari waren er slechts problemen met de levering van spullen bij 'een enkele zorgin stelling'. Toch gaan op 28 februari alle alarmbellen binnen het BAO af. De tekorten lopen zo op dat de Neder landse Federatie van Universitair Medische Centra (NFU) niet veel later oppert om per direct alle in grepen bij privéklinieken stop te zetten, zodat zij hun voorraden be schikbaar kunnen stellen aan zie kenhuizen. En als een megalading mondkapjes wordt afgekeurd van wege de beroerde kwaliteit, sugge reert het BAO dat de maskers mis schien 'in een andere setting toch bruikbaar' zijn. Ook als het gaat om corona in verpleeghuizen, wordt pas laat in gegrepen. Zo wordt door de be stuurders lang volgehouden dat preventief gebruik van mondmas- kers alleen nodig is als er sprake is van 'nabij contact en bij behande ling van (mogelijk) besmette bewo ners'. De schaarste aan bescher mende spullen lijkt daarbij een grote rol te spelen, al ontkent het kabinet, ook onlangs nog in een brief aan de Tweede Kamer, dat het tekort aan middelen de gebruiks voorschriften bepaalt. Het BAO-verslag op 20 april stelt dat mondkapjes onnodig zijn in verpleeghuizen en afdelingen waar geen corona(verdenking) is. Daarbij wordt wel direct de relatie met het tekort gelegd: 'In de overige situa ties is het (preventief) gebruik van mondkapjes niet nodig en draagt slechts bij aan de schaarste. Hier is onrust over, het is heel belangrijk om daar heel helder over te zijn.' Nu zijn de richtlijnen veel ruimer en adviseert de beroepsgroep voor ouderengeneeskunde aan mede werkers en bezoekers in regio's waar het virus hard rondgaat - nu in 14 van de 25 GGD-gebieden - om preventief medische mondmaskers te gebruiken bij al het patiëntcon tact binnen de 1,5 meter. Te lijf Uit de verstrekte verslagen rijst ver der het beeld van een land dat heel even dacht dat het polderend een pandemie te lijf kon gaan. Terwijl het nationale zorgsysteem com pleet gedecentraliseerd is, met re gionale zorgoverleggen en onder ling fel concurrerende ziekenhui zen, vergt de crisis centrale aanstu ring. Dat wordt in maart snel opge tuigd, met strak geregisseerde ver deling van materialen, zelfs met hulp van defensie. Ook het BAO-overleg zelf blijkt weinig geschikt voor crises als deze. Steeds moesten de deelnemers met stoom en kokend water vergaderen, meteen na een OMT-advies hadden ze maar heel even de tijd om te le zen en te reageren. Daarbij groeit het overleg uit zijn jasje omdat steeds meer belanghebbenden meepraten, in mei gaat het mes in het aantal uitnodigingen. ,,Dit over leg werkte prima voor andere uit braken, maar voor een acute crisis als deze niet echt'', zegt een inge wijde. Waarom er in februari een maand lang geen BAO was en wat er ondertussen gebeurde om de te korten te voorkomen, blijft ondui delijk. Het ministerie van Volksge zondheid kon deze en andere vra gen gisteren niet beantwoorden. lijf In Den Bosch lanceren premier Rutte en minister De Jonge vandaag 'Aandacht voor Elkaar', een actie die de schijnwerpers zet op het verlies dat corona veroorzaakt in de samenleving. Peter Bercx en zijn Sonja verloren bijna elkaar aan het virus. ,,Ik voel me gezegend dat ik er nog ben.'' Oh, wat kan hij zich opwinden, als hij nu in de sportschool staat, werkend aan zijn herstel. Negen tien dagen heeft hij in coma gelegen, en dan ziet hij mensen die in weerwil van de afspraken hun appa raten niet schoonmaken, of geen afstand houden van elkaar. ,,Ik erger me mateloos. Mensen realise ren zich pas wat corona betekent, als ze het van dichtbij meemaken. Dat mag niet de manier zijn waarop we denken. De overheid doet een beroep op ons. Lüister dan gewoon.'' Peter Bercx (56) geeft het meteen toe: als ex-ma rinier is hij een eersteklas patriot. Denken in het landsbelang zit in zijn natuur. Maar nu, nu heeft de Utrechter ook een duidelijke persoonlijke motiva tie. ,,Ik maak me echt zorgen. Niet alleen voor an dere mensen, maar vooral ook voor mezelf. Ik wil dit echt niet nog een keer meemaken. Ik heb vier militaire uitzendingen meegemaakt: dan wil ik echt niet aan zo'n virus sterven.'' Wat hem het meeste bijstaat is het begin van zijn revalidatie. Daar lig je dan, als grote vent. Volledig afhankelijk van anderen. ,,Eten, douchen: ik kon niks zelf. Ik had slikproblemen, moest gemalen voedsel eten. Je bent zo hulpeloos'', zegt hij met gebroken stem. Die stem is toch al zwaar aangetast door alles wat dinsdag 6 oktober 2020 GO Maand verloren met aanpak van coronavirus De aanpak van de eerste coro- nagolf kwam slechts mondjes maat en laat op gang. Dat blijkt uit adviezen van topambtenaren en zorgbestuurders aan het ka binet, waarvan de verslagen door deze krant zijn opge vraagd. Niels Klaassen Peter Winterman Den Haag Op 28 januari, weken voor corona Nederland officieel bereikt, wordt al aandacht gevraagd voor beschermingsmiddelen. r f 'Ik ben veel Sander van Mersbergen Den Bosch Het leger hielp bij de verdeling van de middelen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4