II 8 ZEELAND Verdelger Marinisse heeft alternatieve aanpak nu gif geen optie meer is De Vlissinger begrijpt niet dat ge meenten geen beleid hebben voor plaagdierbestrijding. Er zijn nu al te weinig plaagdierbestrijders, weet Marinisse. Hij heeft zelf nu twee mensen in opleiding. ,,Je moet én de omgeving beter inrichten en on derhouden, én woningen ratten- dicht maken én mensen leren geen etensresten rond te laten slingeren. Anders kun je vallen blijven zetten, maar verlies je toch." Vooral omdat de traditionele rat tenval met één knaagdier vol is. De rest van de populatie gaat vrolijk verder. ,,Zie je een rat, dan zitten er tien. Of dertig." Of meer, aangezien jonge ratjes na 17 weken zelf al aan nestjes beginnen. ,,Een muis eet 3 tot 8 gram per nacht. Een blokje BRIEVEN Voetbalsupporters Rutte had terecht kritiek op Fey- enoord-supporters. Tom (Ajax) Egbers ook. Nu Heerenveen uit volle borst het volkslied zong en Ajax-publiek, nu het spannend was tegen Vitesse, ook voluit ging, heb ik nog niks gehoord (28 september). De Ajax-NOS liet er natuurlijk ook niks van horen. Een ieder moge er het zijne van denken. Ook VAR-Blom met zijn Ajax-kaart en opnieuw te nemen penalty. Hij zal de topper wel fluiten. NOS, KNVB en Ajax moeten immers gepleased wor den? Rutte zal wel vinden dat ik mijn bek moet houden. Maar ik vind dat hij Grapperhaus en Halsema met dezelfde soort woorden aan had moeten pakken als de Feyen- oordsupporters. Pleur op jullie (ook één van zijn uitroepen), jul lie moeten het voorbeeld zijn. Leiding in Nederland, me hoela. Leen Wille, Oostburg Voetbalsupporters (2) Laatste kans voetbalfans. Deze poëtische krantenkop stond (26 september) op de voorpagina. Voetbal is oorlog weten we en als jouw club de tegenstander in maakt, zijn we al ruim 2000 jaar lokvoer weegt 28 gram. Is dat in één nacht op, dan kun je nagaan hoe veel er zitten." Zie je één rat, dan zitter er zeker tien. Of misschien wel dertig gewend te juichen. Maar, wat nu te denken over het nog oudere gebruik iemand de rechterhand te drukken? Dat ge baar kwam in zwang om het ver trouwen van een (voormalige?) tegenstander te winnen. Ge woonlijk werd het zwaard of an der wapen in de rechterhand ge dragen. Door deze hand aan te bieden gaf men te verstaan geen kwade bedoelingen te hebben. Is het dan niet verbazingwek kend te constateren dat de mees ten van ons in zo'n vijf maanden tijd wél kunnen leren dat een hand geven schadelijk kan zijn voor u en degene van wie u de hand schudt, maar niet willen begrijpen dat juichen, schreeu wen, zingen in een dicht opeen gepakte menigte nog veel gevaar lijker is? Hoeveel ic-opnames moeten er in de aanstaande weken bij komen? Wim Phaff, Middelburg Zwarte Piet De discussie moet nu eindelijk maar eens sluiten (29 septem ber). Ik heb gedacht dat we het overlijden van Sint Nicolaas maar moeten aankondigen. Iedereen heeft weleens van corona ge hoord, dus is de plausibele ver klaring dat onze goedheiligman wegens zijn ontzettend hoge leeftijd op 5 december 2020 is be zweken aan Covid-19. We heb ben onze kinderen al zoveel wijs gemaakt, dit slikken ze ook nog wel. Alle knechten zijn in de zorg gaan werken en kunnen dus geen cadeautjes meer bezorgen. Weer Vallen zetten geen zoden aan de dijk. ,,Afschieten werkt ook goed. Maar dat mag ik enkel met een pro vinciale ontheffing. Een jachtakte halen is een hele studie, daar begin ik niet aan." Halve hamburgers Bestrijding heeft enkel zin met pre ventieve maatregelen. De beesten buiten houden met roosters bij ventilatiegaten en spouwspleten, vuilnisbakken vaak legen en geen hele broden bij de vijvers achterla- een probleem opgelost. De Kerstman zal alle taken van de sint overnemen en krijgt het dus drukker. Probleem kan wel zijn dat er dan andere partijen op gaan staan om daar weer tegen te protesteren. De Kerstman zal de druk op zijn trekdieren op moe ten voeren en daar weer met zweep over gaan om hen tot snel heid te manen om de cadeautjes op tijd te bezorgen. Leuk zo'n kinderfeest. Guus de Block, Terneuzen Zanddijk Vroeger hoorde ik het mijn schoonouders, net voordat we de deur uitgingen steevast zeggen: ,,Wees voorzichtig op d'n diek." Ik betrap mezelf op dezelfde ten en halve hamburgers of kip kluifjes in de struiken gooien, dat helpt. Marinisse: ,,Ratten halen hun neus op voor lokvoer. Ze kunnen wel iets beters krijgen." Nog een nadeel van de gewone rattenval of klem: de schrandere beesten krijgen door dat er gevaar dreigt. ,,Ze ruiken aan elkaars bek wat ze gegeten hebben. Als een rat na drie, vier dagen buikpijn sterft, zullen de anderen dat voer mijden." De oplossing: een ratten- en mui zenval die niet na één slachtoffer vol is maar die 24 stuks naar de on dergang helpt. Zonder gif, maar met een welgemikte harde stoot van een pin door nek en schedel. Het dode dier glijdt naar buiten en de weg is vrij voor de volgende rat- tensnuit die de sterke lokstof in het apparaat niet kan weerstaan en de sensor raakt. De pin in het Nieuw-Zeelandse apparaat wordt aangedreven met een CO2-capsule die tot 24 klappen kan geven. Niet goedkoop vergele ken met een gewone val, maar 24 keer 16 euro komt ook dicht bij de aanschafprijs, weet Marinisse. De val effectief zetten vergt wat voor bereiding: ,,We hangen her en der wat kaartjes met lokstof om de rat ten op de geur te trainen. Daar komt het alfa-mannetje op af. De andere woorden nu mijn hele gezin in Yerseke werkt. Het bedrijventer rein is enorm gegroeid met bijbe horende vervoersbewegingen. Ik vind de Zanddijk (29 september) hiervoor al lang niet meer ge schikt. Ik hoop dat men voor de veiligste en een langetermijn-op- lossing durft te kiezen, ook al is deze duurder. Hopelijk kan dan de volgende generatie in de waar schuwing eindelijk de woorden 'op d'n diek' weglaten. Anita van der Jagt, Schore Deltapionier Het complete archief van Delta pionier J ohan van Veen - de vader van de Deltawerken - is verkwan seld (29 september). Dat archief begon in 1929 en liep tot de inge- ratten volgen zijn urinespoor. Na een paar dagen zetten we de val. Als het alfamannetje zijn kop in de val gestoken heeft, volgt de rest Ratten worden niet afgeschrikt door de lijkjes van soortgenoten. ,,Een rat wordt zo'n anderhalf jaar Ze ruiken aan elkaars bek wat ze gegeten hebben. Als een rat sterft, mijden anderen dat voer oud, dat die doodgaan is heel ge woon." Om de val nou diervriendelijk te noemen gaat te ver, maar het levert in elk geval gifvrije kadavertjes op. Die zonder gezondheidsschade als voedsel kunnen dienen voor roof vogels, rondstruinende katten of de eigen familieleden - vlees is vlees voor een rat. bruikneming van de Haringvliet sluizen in 1970. Al zijn rapporten over de hele voorgeschiedenis van de Deltawerken zijn verloren gegaan. Er is nu geen volledig in zicht meer in wat voorafging aan onderzoek voor tot de Deltawer ken werd besloten. Het lijkt mij niet vreemd dat al lang bekend was dat de Delta on veilig was. Die werken kwamen er pas na de Ramp van 1953 met 1836 doden en oneindige trauma's tot gevolg. Toen kon ineens alles wel en nu is het beter het onderzoek naar kust en Delta te laten verdwijnen om verve lende vragen te voorkomen. Alles moet tegenwoordig worden uit gezocht van slavernij, kolonisatie tot aan de oorlog in Indonesië toe. Wat vooraf ging aan de Ramp van 1953 is voorgoed verdwenen. N. van der Wekken, Brouwershaven Thuiswerkvergoeding Ja, Linda Akkermans, deze over winning van 363 euro voor rijks ambtenaren durft de vakbond blij te verkondigen (30 september). En ja Linda, de betreffende amb tenaren kunnen met droge ogen deze onzinvergoeding accepte ren. Maar ik mag toch hopen dat de reiskostenvergoeding voor deze ambtenaren wordt ingehou den. En dat op de departementen de afschrijving op het meubilair wordt verlaagd en de aanschaf van nieuw meubilair met een jaar extra wordt uitgesteld. Dan is er toch nog een beetje gerechtig heid. Henk Kats, Middelburg dinsdag 6 oktober 2020 Gezamenlijk optreden tegen rat goodnature Rudy Marinisse met de nieuwe rattenverdelger waar geen gif aan te pas komt. foto lex de meester Het loopt de spuigaten uit met ratten en muizen dit jaar, zegt plaagdierbestrijder Rudy Mari nisse. Gemeenten, woningcor poraties, bouwers en vooral de burgers moeten gezamenlijk op trekken tegen de rat. Over twee jaar is gif, nu nog een laatste redmiddel, helemaal verboden. Marinisse heeft een alternatief. Dat gifvrij tot 24 ratten tegelijk aan kan. Claudia Sondervan Vlissingen U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 -Rudy Marinisse, Plaagdierbestrijder -Rudy Marinisse Kijk op de site bij /video Rudy pakt ratten met nieuwe val Deltapionier Johan van Veen. foto privé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40