'Dagbesteding mag niet verdwijnen' Rode wielstellen wijzen de weg naar stoomtrein Goes 7 TWINTIG JAAR KINDEROPVANG Kinderopvang Walcheren (KOW) bestaat twintig jaar. ,,En we kunnen nog steeds groeien", zegt directeur Annemiek Koppejan. Dat merkt ze nu het tijdens de coronacrisis niet meer vanzelfsprekend is dat opa's en oma's ook worden ingeschakeld voor de opvang. |^OW werd twintig jaar gele- BK den gevormd door drie 1 ^kaparte stichtingen samen te voegen tot één grote Walcherse organisatie. Oud-directeur Janny Fioole weet nog goed dat ze des tijds 220 medewerkers had en 36 vestigingen. Dat zijn inmiddels vierhonderd medewerkers en zes tig vestigingen. Koppejan: ,,We proberen dicht bij elke basisschool te zitten." Ze ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet. Dat komt vooral omdat kinderopvang nu al gemeen geaccepteerd is en nogal wat grootouders het niet meer vanzelfsprekend vinden te funge ren als opvang. Ook het feit dat ge zinnen steeds kleiner worden speelt de opvang in de kaart. Kop- pejan: ,,Want we merken dat ou ders het belangrijk vinden dat hun kind sociale vaardigheden leert." De kinderopvang is daarvoor de aangewezen plaats, zegt Fioole. Zij maakte begin jaren tachtig van de vorige eeuw nog mee dat naar haar werd gespuugd toen ze startte met een kinderopvang aan de Kinder dijk in Middelburg. ,,Het calvinis tisch Walcheren vond het maar eng wat wij deden. Terwijl wij juist een aanvulling op het gezin zijn." Zulke negatieve reacties maakt Koppejan niet meer mee. Ze zegt dat haar sector nu algemeen geac cepteerd is en dat de opvang ook te maken heeft met een veelheid aan eisen en regels. ,,Terecht, want de ontwikkeling van een kind tussen nul en vier jaar is belangrijk. Een kind maakt dan de grootste ont wikkeling door." Ze vertelt dat nu tijdens de coro nacrisis blijkt dat kinderopvang belangrijk is. ,,Want het is niet Ouders vinden het belangrijk dat een kind sociale vaardigheden leert meer zo vanzelfsprekend dat kin deren naar opa en oma worden ge bracht." Zo is een twaalftal ouders ingegaan op haar aanbod om een half jaar de kinderopvang uit te proberen in plaats van opvang door de grootouders. Koppejan: ,,Zo proberen we in te spelen op wat nodig is." Ook zijn er 36 gast ouders verbonden aan KOW. Die zitten echter allemaal vol. ,,Heel vol. We zijn dan ook op zoek naar nieuwe gastouders die maximaal zes kinderen willen opvangen." Cheque Om het twintigjarig jubileum te vieren is op elke locatie van de KOW een pretpakket bezorgd om het pand te versieren en activitei ten te doen met de kinderen. Daarnaast is er een cheque van tweeduizend euro voor de Stich ting Sri Lanka Support, de organi satie die opgericht is door Janny Fioole. Koppejan: ,,Want we vin den het belangrijk ook kinderen te steunen die het minder hebben. En wat helemaal leuk is: naast een donatie ontvangen de kinderen in Sri Lanka mooie tekeningen van onze BSO-kinderen." Fioole is heel blij met de steun. ,,Die kun nen we goed gebruiken." Ze hoopt zo snel als mogelijk weer terug te keren naar Sri Lanka. ,,Maar wan neer, dat is nog niet duidelijk." GOES Drie grote rode wiel- stellen van een trein sieren het zuidelijke stationsplein en omgeving in Goes. Ze wijzen treinreizigers de weg naar het even verderop gelegen terrein van de Stoomtrein Goes-Bor- sele (SGB). De gemeente Goes was op zoek naar iets leuks om het op geknapte zuidelijke stations plein (de achterkant van het station) mee te verfraaien. ,,Sa- men hebben we toen het idee van de wielstellen bedacht'', zegt Reinier Zondervan van de SGB. Bij de Stoomtrein zijn ze er blij mee. ,,Dat er bij het sta tion reclame voor ons wordt gemaakt, is prachtig." Wie op dit moment van het station naar het SGB-terrein wil lopen of fietsen, moet nog een kleine omweg maken, maar binnenkort kan iedereen gebruikmaken van het fiets en voetgangersdek dat over de nieuwe spoortunnel ligt. Dan is het een fluitje van het cent om vanaf het station richting de nieuwe Jumbo en de stoomtrein te gaan. Twee van de drie wielstellen liggen langs deze route, de derde ligt op het verfraaide stationsplein. Dat vindt de fractie van de PvdA in Middelburg. 's Heeren Loo kon digde vorige week aan de twee al vele jaren draaiende winkels te wil len sluiten, omdat de verliezen op lopen. De sociaal-democraten me nen echter dat dagbestedingen niet de dupe mogen worden van bezui nigingen, omdat het niet zo makke lijk is om leuk en zinvol werk voor mensen met een (verstandelijke) handicap te vinden. ,,Een fijne dagbesteding is van le vensbelang. Leuk werk is goed voor je zelfvertrouwen en maakt je leven fijner", schrijft voorzitter Jeroen Ouders van werknemers zijn een petitie begonnen om sluiting te voorkomen Louws namens zijn fractie in een brief met vragen aan B en W van Middelburg. Ouders, familie en kennissen van werknemers zijn een petitie begonnen om de drei gende sluitingen te voorkomen. De PvdA steunt die petitie en roept het college op in overleg te treden met 's Heeren Loo om samen de moge lijkheden te onderzoeken om de twee ondernemingen te laten voortbestaan. De raadsfractie herinnert het col lege er aan dat ze twee jaar geleden al waarschuwde dat het verdwijnen van Europese subsidies tot proble men zou kunnen leiden bij een aantal dagbestedingen. Het dage lijks bestuur wees er toen op dat een keur aan begeleidende instan ties en instellingen voor continuï teit zorgden, maar geldt dat nog steeds? De PvdA wil weten of er ook elders dagbestedingsplaatsen drei gen te verdwijnen en vraagt het col lege of dat nog mogelijkheden ziet die ontwikkeling te stoppen en om te buigen. dinsdag 6 oktober 2020 WA 'Oma als oppas niet vanzelfsprekend' Emile Calon Middelburg -Annemiek Koppejan, directeur KOW Kwetsbare inwoners moeten zo veel mogelijk mee blijven doen in de samenleving. De gemeente moet daarom met instelling 's Heeren Loo overleggen hoe lunchroom Dustoch en wassalon De Zeepbel kunnen blijven draaien. René Hoonhorst Middelburg Annemiek Koppejan (l) en Janny Fioole over twintig jaar Stichting Kinderopvang Walcheren. ,,De toekomst ziet er goed uit. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39