'We moeten er maar het beste van maken' Hoe is het nu met u? ZEELAND 3 OVER DE TOEKOMST Veel Zeeuwen missen het onbezorgd kunnen ontmoeten van anderen. Ze vrezen dat de coronacrisis volgende zomer nog niet voorbij is en zeggen matig tot geen vertrouwen meer te hebben in de aanpak van de overheid. Dat blijkt uit antwoorden op een enquête via de website van deze krant. Vooral 40-plussers maakten van de gelegenheid gebruik om hun gevoelens kenbaar te maken via de peiling van deze krant. 'Het onbe zorgd kunnen ontmoeten van hun familie en vrienden' geeft ruim de helft als antwoord op de vraag wat ze het meest missen. Bijna drie kwart zegt dat sociale contacten (veel) minder zijn ge worden. De aanhoudende corona crisis begint aan het gemoed van veel mensen te vreten. Op de vraag wat corona doet met je stemming, zegt een derde pessi mistisch te zijn geworden. Ruim een kwart beantwoordt deze vraag met 'droevig'. Ondanks alle coronamaatregelen is toch nog ruim een op de drie optimistisch gestemd. Bijna 40 procent van de deelne mers aan de enquête denkt het le ven na de crisis slechter zal zijn, ruim 30 procent verwacht geen verandering en 15 procent denkt er beter uit te komen. De rest ant woordt 'weet niet'. Een derde heeft nu mentaal meer moeite met de coronacrisis dan in het voorjaar. Ruim de helft is bang zelf corona te krijgen. Ergernis over onduidelijke en inconsequente regels komt vaak ENQUÊTE voorbij in de opmerkingen die deelnemers noemen. 'Onduide lijke en te vrijblijvende richtlij nen', is een van de klachten. Som migen willen een betere handha ving op de naleving van de regels. 'Geen enkele Duitser hield zich aan onze regels', schrijft iemand die in het centrum van Middel burg werkt. Ruim twee op de drie mensen die de enquête invulden hebben matig tot geen vertrouwen in de aanpak van de overheid. Nog geen derde zegt nog 'volop' vertrouwen te hebben. Toch zegt drie kwart zich goed aan de regels van die zelfde overheid te houden. En als het gaat om de mondkapjes: ruim de helft vindt dat de overheid het dragen moet verplichten. Wat Zeeland betreft constateert iemand dat 'het hier nog redelijk onder controle is'. Een ander roept 30.7% Ja op om 'op tijd de Zeeuwse grenzen te sluiten'. Anderen doen de op roep. 'We moeten ons best blijven doen!' of zeggen koeltjes 'Gewoon nuchter blijven, zoals we bekend staan'. 01 Had iedereen zich maar gewoon aan de regels gehouden. Dan za ten we nu niet opnieuw met al lerlei beperkingen, zegt Theo van Driessche uit Heinkenszand. Hij is 71 jaar. Eind juni overleed zijn vrouw. Uit de enquête van deze krant komt een wat somber beeld naar boven. Vooral ouderen en alleenstaanden missen de so ciale contacten. Ervaart Van Driessche dat ook zo? ,,Alles gaat wel wat moeizamer. Zo is mijn broer uit Lamswaarde bijvoor beeld binnenkort jarig. Maar ja, ze adviseren om maar drie mensen thuis te ontvangen. Dan houdt het al snel op." Dat de overheid de teugels aan haalt, is te begrijpen, zegt hij. ,,En het is echt niet zo dat ik hier in mijn huis zit te vereenzamen. Eens per week ga ik nog biljarten bij woonzorgcentrum Dijkstede. Daar houden we ons goed aan alle regels. SVRZ let daar ook streng op en dat is maar goed ook. Het zou voor veel mensen heel vervelend zijn als biljarten zou moeten stoppen." Zijn twee kinderen en vier kleinkinderen (de jongste is 6 en de oudste 10 jaar) wonen in Goes en Heinkenszand. ,,Ze komen ge- lukkig vaak langs, dat is geweldig. Met de kleinkinderen moet je daar ook niet al te verkrampt over doen. Rond het overlijden van mijn vrouw was het heel waarde vol om elkaar te kunnen zien. Voor mij, maar ook voor de kin deren. We proberen het bezoek zo veilig mogelijk te doen. Als ie mand ziekteverschijnselen heeft, komen ze natuurlijk niet. Hij had tot afgelopen week einde de gewoonte te gaan kijken bij de voetbalwedstrijden van zijn kleinzoons Daan (9) en Fin (10). De een speelt bij Kloetinge, de ander bij Luctor Heinkens- zand. Door het verbod op toe schouwers bij alle sportwedstrij den is dit niet meer mogelijk. ,,Om dat verbod ook voor de jeugdwedstrijden te laten gelden, vind ik wel een tikkeltje overdre- ven. Voor de seniorenteams snap ik nog wel. Dan staan veel meer mensen langs de lijn. Hoewel ik heb gezien dat de clubs zelf er echt alles aan doen, hielden niet alle bezoekers zich aan de af- standsregels. In de supermarkt draagt hij een mondkapje, maar dat doet lang niet iedereen. Zoals ook lang niet iedereen de 1,5 meterregel in acht neemt. ,,Of ik daar wat van zeg? Wel als iemand over mij heen leunt om iets uit het koelvak te pakken." ,,Soms hoor ik mensen wat la cherig doen over corona. Daar heb ik wel eens moeite mee. De coro- naregels grijpen in ieders leven in. We moeten er maar het beste van maken. Door je leven wat an ders in te kleden, is het toch nog goed te doen." dinsdag 6 oktober 2020 vreet aan mensen Wat doet corona met je sociale contacten? Hoe denk je dat het leven zal n na de crisis? Theo Giele Middelburg Met deze enquête wilde de redactie de stemming onder haar lezers peilen. Hoe gaat het met ons nu corona weer steeds meer ingrijpt op ons dagelijkse doen en laten? 4661 men sen deden mee, voor het overgrote deel 40-plussers en mensen die zeggen zich goed aan de coronaregels te houden. Ongeveer 1 op de 6 deelnemers was 39 jaar of jonger. De vrouwen vormden met 52 procent een kleine meerderheid. Die worden belangrijker en intensiever Die gaan gewoon door Die worden (veel) minder door de maatregelen Geen mening Denk je dat deze crisis in de zomer van 2021 voorbij is? Nee Weet niet Onveranderd Slechter Weet niet Wat doet corona met je stemming? Wat mis je het meest uit de tijd voor corona? Het onbezorgd ontmoeten van familie en vrienden Ongehinderd genieten van horeca en cultuur Normale contacten met collega' s op het werk Onbeperkt reizen en vakantie Het aanraken van mensen Heb je vertrouwen in de aanpak van de overheid? Blij O Optimistisch Pessimistisch Droevig f 54.5% 14.8% L Volop 0 Matig Geen M Theo van Driessche: ,,Het is echt niet zo dat ik hier in huis zit te vereenza men." Theo Giele Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35