c* 0rsted en Yara bundelen krachten voor productie in Sluiskil De Vlieger heeft nog vertrouwen Goes maakt zich op voor bekerduel »pio Het project vergt de bouw van een 100 MW electrolysefabriek die over vier jaar moet draaien op stroom van Borssele i en 2, 0rsteds wind- park voor de Zeeuwse kust. Volgens 0rsted en Yara levert het 'baanbrekende project' een flinke milieuwinst op. Het bespaart 100.000 ton koolstofdioxide (CO2). Dat staat ongeveer gelijk aan 50.000 conventionele auto's die van de straat worden gehaald. Beide be drijven willen voorhoedespelers zijn in het scheppen van een duur zame toekomst. Groene waterstof speelt in hun ogen daarin een be langrijke rol. Ze steven ernaar om de electrolysefabriek in 2024/2025 operationeel te hebben. Dat hebben beide bedrijven gisteren bekendge maakt. Groene meststoffen In de electrolysefabriek die op het terrein van Yara in Sluiskil moet verrijzen, kan per jaar 75.000 ton groene ammoniak worden ge maakt. Dat is ongeveer een tiende van de capaciteit van de grootste van de ammoniakfabrieken in Sluiskil. Yara wil de groene ammo niak gebruiken voor de productie van groene meststoffen. Daarmee kan de voedselketen verder CO2- neutraal worden gemaakt, zegt het bedrijf. In de toekomst kan er mo gelijk ook klimaatneutrale scheeps brandstof worden geproduceerd in Sluiskil. Overheidssteun Groene waterstof is het toverwoord in de energieomslag die de indu strie (ook die in Zeeland) moet en wil maken. Maar de kosten zijn nu nog aanzienlijk hoger dan die van waterstof die met aardgas wordt ge maakt. 0rsted en Yara geven aan dat naast bedrijfsinvesteringen ook overheidssteun nodig is om op grote schaal groene waterstof te kunnen produceren. De twee be drijven zoeken daarom publieke co financiering om de electrolysefa- briek te ontwikkelen en te bouwen. Eind 2021, begin 2022 moet duide lijk zijn of het project haalbaar is. Het waterstofproject kan ook de blauwdruk worden voor CO2- vermindering van de industrie in Europa Topmannen van 0rsted en Yara onderstrepen dat er een mooie kans ligt om een industrieel bedrijf ver der te vergroenen met energie die windpark Borssele 1 en 2 levert. Het windpark is zo goed als klaar. Het kan ook de aanzet zijn tot meer groene waterstofprojecten, want Zeeland en Oost-Vlaanderen wil len voor groene waterstof de springplank van Nederland wor den. Het waterstofproject kan ook de blauwdruk worden voor CO2- vermindering van de industrie in Europa. Het groene ammoniak-project is geen puur idealisme. De overstap naar groene waterstof als grondstof is noodzakelijk om de concurren tiepositie van industriële bedrijven als Yara te bestendigen dan wel te verbeteren. De bouw van de elec- trolysefabriek levert daarnaast be drijvigheid en banen op, aldus beide bedrijven. 0rsted en Yara vinden dat het Rijk nu 'zo snel mogelijk een helder en concreet waterstofprogramma' moet optuigen. De hoge kosten spelen daarin een hoofdrol. 1% I dinsdag 6 oktober 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl een taartje Een taart voor alle juffen van de Stamperi- usschool in Wilhelminadorp. Op de dag van de leraar kwam de Goese wethouder Joost de Goffau er speciaal voor langs. Samen met juf Sandra de Kok (met taart), directrice Natasja van Dijke (staand, rechts) en de kin- deren werd hij voor de gelegenheid vereeu wigd. Maar niet alleen de leerkrachten op de Stamperiusschool kregen gisteren iets lek kers aangeboden. Voor alle juffen en mees ters op het basis-, voortgezet en middel- baar beroepsonderwijs in de gemeente Goes was er een traktatie. De gemeente wil met de taarten alle Goese leerkrachten een compliment maken voor het belangrijke werk dat zij doen. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Kijk op de site bij /video Gemeente Goes zet leraren in het zonnetje Fabriek voor groene ammoniak Energiebedrijf 0rsted en kunst- mestfabrikant Yara bundelen de krachten om in Sluiskil groene ammoniak te produceren. Yara gebruikt nu fossiele waterstof voor de ammoniakproductie, maar wil overstappen op groene waterstof. Frank Balkenende Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33