Doelpuntenregen in Premier League in de eerste weken in basis, maar wie sneuvelt? 23 Gelukkig voor Manchester United waren de tribunes zondag onbe woond, anders waren Donny van de Beek co ongetwijfeld op een klassiek, oorverdovend fluitcon cert getrakteerd. United ging op het eigen Old Trafford met record cijfers onderuit tegen Tottenham Hotspur: 1-6. En regerend landskampioen Liverpool? Die zouden na de 7-2 nederlaag bij Aston Villa in een kolkend Villa Park waar schijnlijk het liefst door de grond zijn gezakt. De monsternederlagen van United en Liverpool liggen in lijn met het krankzinnig hoge doel- puntengemiddelde dat dit seizoen in Engeland wordt genoteerd. Met een moyenne van 3,78 doelpunten per wedstrijd beleven Engelse supporters voor de televisie zelfs de meest doelpuntrijke Premier League-jaargang ooit. Het vorige record? Dat komt niet eens in de buurt van de huidige doelpunten- drift. In het seizoen 2018/2019 werd gemiddeld 'slechts' 2,82 keer per wedstrijd het doel gevonden. Ook de Italiaanse Serie A staat na 28 wedstrijden op het hoogste doelpuntengemiddelde in de na tionale historie. In totaal mocht er al 95 keer worden gejuicht, wat een moyenne van 3,39 betekent. Dat is zelfs iets meer dan in het re cordseizoen 1949/1950 (3,33). Vooral het Nederlands getinte Atalanta draagt daar opnieuw aan bij. De doelpuntenmachine uit Bergamo liet het net in drie duels al dertien keer bollen. De aanvallers in Nederland moeten het vizier nog even op scherp zien te krijgen. In de eredi visie, de laatste jaren een van de meest doelpuntrijke competities van Europa, werd in de eerste 34 duels gemiddeld 3,03 keer ge scoord. Daarmee staat de huidige jaargang slechts op de 32ste plek alle tijden. Het record stamt uit het seizoen 1958/1959, met 1108 goals in 306 duels hét feestseizoen voor supporters. Ook de Spaanse, Duitse en Franse competities hebben last van opstartproblemen. Hoewel Ronald Koeman zijn FC Barcelona in drie duels al acht keer tot scoren zag komen, wordt er dit seizoen nauwelijks gescoord in La Liga. Het nieuwe seizoen, dat inmid dels al 95 duels onderweg is, geldt qua treffers zelfs als minst specta culaire competitie van de 'grote jongens'. Met een gemiddelde van 2,21 doelpunten per wedstrijd is er voorlopig nauwelijks aanleiding om te zappen naar het Spaanse voetbal. In slechts vier seizoenen werd er minder vaak gescoord dan in het huidige seizoen. PROGRAMMA ,,Ik zie nog geen reden om nu al heel veel te veranderen'', aldus De Boer, in lijn van de wensen van de KNVB én de spelersgroep. ,,Dat wil niet zeggen dat we dat in de ko mende maanden niet gaan doen. Ik wil de komende tien dagen veel ob serveren, met een helikopterblik kijken hoe dingen gaan, hoe spelers presteren. Het kan best zijn dat ik straks andere keuzes maak, maar bij de start vond ik dat nu nog niet zin vol.'' Over de rol van de spelersgroep bij de aanstelling van de nieuwe bondscoach hield Van Dijk zich na drukkelijk op de vlakte. ,,We heb ben aangegeven hoe wij de dingen zagen, maar namen hebben we niet genoemd,'' zegt de aanvoerder. Of dat extra druk met zich meebrengt, aangezien Van Dijk co min of meer pleitten voor de 'eigen verant woordelijkheid' van de spelers? ,,Zo voel ik dat niet'', aldus de verdedi ger. ,,We weten zelf heel goed dat we ons nog moeten verbeteren. We zijn juist heel kritisch op onszelf.'' De Boer heeft relatief weinig tijd om op het trainingsveld zijn werk te doen: morgen wacht al de 'over bodige' oefenwedstrijd tegen Mexico, bovenal ingepland vanuit commercieel oogpunt. ,,Achteraf had je dat misschien liever anders gehad, maar het is zoals het is'', al dus de bondscoach. ,,Daar staat te genover dat we een vrij lange peri ode met elkaar hebben. Bij binnen komst zijn we begonnen met een kort voorstelrondje, de komende tijd gaan we dieper op de dingen in.'' raakt. Het perspectief van Georgi- nio Wijnaldum is, met een aflo pend contract, nog wat schimmig in Liverpool. ,,Natuurlijk heb je het liefst dat iedereen volop minuten maakt'', aldus De Boer. ,,Maar van de andere kant: de meeste jongens spelen bij grote clubs in Europa. Dat is weleens anders geweest.'' Coronatijd Qua speelminuten wordt het hoe dan ook passen en meten voor De Boer: voor veel spelers komen de interlands in fysiek opzicht ongele gen, juist in deze gecompliceerde coronatijd. ,,Daarom kijken we zorgvuldig naar het aantal minuten dat iedere speler zal maken. Met een aantal clubcoaches heb ik daar ook contact over gehad.'' Qua selectiebeleid trok De Boer alvast heel nadrukkelijk de lijn van zijn voorganger door. Ervaren spe lers zoals Ryan Babel (Galatasaray) en Kevin Strootman (Olympique Marseille) bleven aan boord, on danks hun wat grillige prestaties. PSV'er Mohamed Ihattaren werd óók geselecteerd, een hardnekkige vormdip ten spijt. De 18-jarige mid denvelder moest op het laatste mo ment afzeggen met een liesbles sure. ons League-finale werd gestuit. Ja, vorig jaar liep het anders. Maar waar Ajax in zijn tijd droomde van de poulefase, neemt de club nu eigen lijk alleen genoegen met overwin tering in het miljardenbal. Persoonlijkheid Aangezien Klaassen bij Everton mislukte, moet nog blijken in hoe verre hij Ajax in de Champions League van een impuls kan voor zien. ,,Zijn persoonlijkheid zorgt voor een nog betere balans in onze selectie en bovendien kan hij met zijn ervaring onze jongere spelers helpen om naar een nog hoger ni veau door te groeien", stelt direc teur Marc Overmars. Naast persoonlijkheid en erva- ring krijgt Ten Hag met Klaassen meer diepgang en gif tot zijn be schikking. Laten dat nou net de in grediënten zijn die Ajax miste om Groningen te ontwrichten. Met die eigenschappen kan de gretige kilo metervreter de ondergrens van Ajax opkrikken. Dat is tegen groepsconcurrenten Liverpool en Atalanta Bergamo helemaal nodig. Daarom is de vraag niet meer of er voor Klaassen een basisplaats in het verschiet ligt, maar veel meer ten koste van wie zijn komst zal gaan. Een slachtoffer is niet direct aan te wijzen. Ook omdat Klaassen zich in een defensievere rol heeft ont wikkeld bij Werder Bremen, moe ten de houterige balansspeler Alva rez, de jonge en grillige Graven- berch en de weinig renderende La- byad vrezen voor een plek op de bank. De kans dat Promes, die zoe kende was als schaduwspits, moet wijken, is klein. Ten Hag kan met Klaassen op zijn plek en Promes vanaf links de diepte opvijzelen. In dat geval wordt Tadic waarschijn lijk de spits. Laat Ten Hag Promes staan, dan is Alvarez of Graven- berch waarschijnlijk de klos. Of beiden, aangezien Kudus en Ekke- lenkamp in hun laatste twee duels een sterke indruk maakten. Als Klaassen dus al de grote verlosser blijkt te zijn, dan is dat vooral om dat de veelzijdige spelmaker Ten Hag mogelijkheden geeft om als nog een uitgebalanceerd middenrif en elftal te formeren. dinsdag 6 oktober 2020 GO Ronduit pijnlijke cijfers afgelopen zondag voor Donny van de Beek en zijn nieuwe club Manchester United. foto afp In het weekend waarin top clubs Liverpool en Manchester United met recordcijfers on deruit gingen, werd bevestigd dat de Premier League dit sei zoen een garantie op doelpun ten biedt. Nooit werd er zo vaak gescoord in Engeland als dit seizoen. Maar hoe zit dat in de andere topcompetities? Jeffrey van der Maten Rotterdam ogen de kost Morgen (oefenwedstrijd) 20.45 uur Nederland - Mexico in Johan Cruijff Arena Zondag (Nations League) 18.00 uur Bosnië en Herz. - Nederland in Zenica Woensdag 14 oktober (Nations L.) 20.45 uur Italië - Nederland in Bergamo ^£SFMnf?f] Davy Klaassen kwam zaterdag nog in actie voor Werder Bremen, bij Ajax wordt veel van hem verwacht. foto dpa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23