wm doen? 21 Vraag het onze specialisten zorg nodig hebben. Tenslotte kan eenzaamheid onder grote groepen mensen zorgen voor een politieke crisis en wakkert het polarisatie. rechts-populisme en extremisme aan. Dus wat nu? Volgens Hertz richt de farma ceutische industrie zich al op wat gevoelens van eenzaamheid teweegbrengen in ons brein en zenuwstelsel. ,,Maar we kunnen beter de wor tels aanpakken'', zegt ze hoopvol. ,,Zelfs in een tijd waarin we afstand moeten houden, kunnen we toch dichter bij elkaar komen.'' Haar eerste advies luidt: Leg je smartphone weg. Uit onderzoek blijkt dat als je samen aan tafel zit met je mobieltje erbij, jullie je minder verbonden voelen met elkaar. ,,Ik heb thuis een mandje waarin ik mijn tele foon leg, zodat deze fysiek niet bij me is.'' De sociale media-apps op haar mobiel heeft ze uit het zicht gezet. ,,Als je toch op sociale media bent: probeer je dan niet met gemene mensen of berichten bezig te houden. Ik blokkeer ieder een die negatief is.'' Haar tweede advies: Koester je lokale omgeving, ofwel de buurt waarin je tijdens deze pandemie meer tijd doorbrengt. ,,Denk actief aan wat je voor je buurt kunt doen. Doe zoveel mogelijk bood schappen in lokale winkels in plaats van online, omdat ze zonder onze klandizie niet overleven. Haast je minder en stop vaker om een praatje met een winkelier te maken, lach naar de buur man die je anders voorbij zou lopen of vraag iemand die de weg kwijt is of je kunt helpen.'' Als je wilt dat je omgeving meer als een geheel aanvoelt, probeer dan vaker in contact te komen met mensen die anders zijn dan jij. Zelfs als je je daardoor overbelast en druk voelt. ,,Dat is iets waarvan ik weet dat ik er zelf beter in moet worden.'' Verlies ik mijn smaak als ik besmet ben geraakt met het coronavirus? Het goede nieuws is dat er in de hele wereld veel initiatieven gaande zijn, waarvan valt te leren. Zo brachten journalisten van de Duitse krant Die Zeit mensen met elkaar in contact die er verschillende politieke opvattingen op nahouden en die binnen een straal van 20 kilometer wonen. Als een soort politieke Tinder. Mensen die fel tegen immigratie waren, praatten met asielzoekers; tegenstanders van kernenergie dronken koffie met voorstanders en pro-Europeanen dronken een biertje met men sen die hun nationale munt terug wilden. Na al die gesprekken bleken de deelnemers elkaar als min der kwaadaardig en minder slecht geïnformeerd te zien dan daarvoor. Ook waren ze erachter gekomen dat ze ook wel wat met elkaar deelden, waardoor ze zich minder eenzaam voelden. Haar derde advies: ,,Ons natuurlijke instinct is om jezelf te verbergen als je je alleen voelt, maar je kunt ook iets beden ken wat je met anderen wilt doen. Zelf ben ik lid van een improvisatietoneelgroep, we hebben elkaar ontmoet via Zoom. Op die manier kun je ook online koken of zingen met anderen.'' Als je jezelf kunt motiveren iemand te helpen, ervaar je een positieve lichamelijke reactie: een helper's high. De kick van helpen geeft je kracht, warmte en energie. Hertz besluit: ,,Het tegengif voor de een zame eeuw is simpelweg dat we er voor elkaar zijn, ongeacht wie die ander is. Dat is het minste dat we kunnen doen." Ik merk dat mijn zaadlozing bij een orgasme 'droog' is. Wat betekent dat? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Zeggen wat je op het werk verwacht, levert niet altijd wat op. Kan het anders? dinsdag 6 oktober 2020 WW WPBWWflWMIW li liil lill tt lilniil lil iii Iii'ié i GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl VOEDINGSDESKUNDIGE NICOLE DE ROOS Smaak- en vooral geurverlies zijn vroege signalen van een corona-infectie. Normaal be paalt de geur van voedsel hoe iets smaakt, als je kauwt en slikt gaan de geurmoleculen via de verbinding tussen neus en mond naar de sen soren in de neusholte. De hersenen integreren alle informatie van de zintuigen (gevoel, smaak en ge hoor) en dit bepaalt hoe iets smaakt. Als je verkouden bent, werkt dit niet optimaal, er worden minder geuren waar genomen. Tijdens een griep smaakt eten daarom minder. Bij corona is dit ook zo, maar onderzoekers denken dat er meer aan de hand is. Het virus tast delen van het zenuwstel sel aan die betrokken zijn bij geur- en smaakwaarneming. Wereldwijd wordt dit fenomeen bestudeerd. Door middel van vragenlijsten en thuistests onderzoeken wetenschappers of smaak- en geurverlies kan voorspellen of je corona hebt. Daarnaast willen ze weten hoe dit het eetgedrag beïnvloedt, want je slecht voeden kan effect hebben op het herstel van corona. Mocht u willen meedoen met dit onderzoek, kijk op: https://gcchemo- sensr.org verschijnsel zorgen. Net als suikerziekte, een tumor of als u bent geopereerd in buik, bekken of aan de geslachts organen. Ik adviseer u voor de zekerheid uw huisarts te bezoeken. Er is niets aan te doen. Wel kun je gewoon genieten van seks zonder zaadlozing. Droog klaarkomen is niet gevaarlijk en hoeft geen invloed te heb ben op je seksuele plezier. Het orgasmegevoel blijft gewoon intact. Toch vinden veel man nen het lastig te accepteren. Ze missen het gevoel en de zichtbaarheid van een zaadlozing. Hun eigenwaarde kan dalen, omdat ze een deel van hun manne lijkheid eraan koppe len. Een seksuoloog kan u helpen er mee te leren omgaan. ander uit om stil te staan bij wat u wenst en voelt. De ander kan dan zeggen wat van die behoefte kan worden vervuld en of er een alternatief valt te bieden. Ook raakt u minder te leurgesteld door uw behoefte of verlangen te uiten, omdat die mag blijven bestaan ook al wordt die niet vervuld. Om een voorbeeld te geven, een ver wachting kan zijn: Ik wil graag dat je deze e-mail binnen een dag beantwoordt. Een be hoefte is: Ik wil graag eind deze week de klant terugbel len, het zou me helpen als ik je reactie morgen kan krijgen. Is dat voor jou ook haalbaar? Zo overleg je met elkaar en kan de ander een alternatief aanbieden mocht hij of zij je be hoefte niet kunnen vervullen. Noreena Hertz: „Het minste dat we kunnen doen in deze 'eenzame eeuw', is er voor een ander zijn, ongeacht wie dat is." fotomarcnolte e De eenzame eeuw van Noreena Hertz (Spectrum, €22,50). Een zaadlozing kan uitblijven doordat het sperma de ver keerde kant opgaat en in de blaas terechtkomt (dat heet retrograde ejaculatie) of door dat er echt geen zaadlozing plaatsvindt (anejaculatie). De oorzaken van droog klaarkomen zijn vaak medisch, bijvoorbeeld door stress en angst, maar dan is het tijdelijk. Ook medicijnen voor hartziekten en hoge bloeddruk kunnen voor dit BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Het nadeel van verwachtingen is dat u daarmee een wens hebt richting de ander en wat diegene daarbij voor u kan betekenen. De meeste mensen haken niet graag aan als ze het gevoel hebben dat ze een opdracht krijgen. Ook al denkt u met een verwachting uit spreken duidelijk te zijn over wat u zelf wilt. Handiger is om te spreken vanuit een behoefte of verlangen. Dat is nóg meer vanuit uzelf en daarmee nodigt u de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21