ECONOMIE 17 MARIËTTE HAMER^ SER-VOORZITTER Diversiteit in bedrijven is belangrijk, juist in crisistijd, oordeelt oud-Kamerlid Mariëtte Hamer. Ze wil voorkomen dat dit ondersneeuwt en trekt aan de bel. We willen nu dat ons advies in actie wordt omgezet Vandaag vindt voor de tweede keer Diversity Day in Nederland plaats, maar door alle coronaperikelen lijkt de aandacht voor diversiteit op de werkvloer naar de achtergrond te verdwijnen. Reden voor Mariëtte Ha mer, voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER) om aan de bel te trekken. „Diversiteit in bedrij ven is belangrijk, juist in crisistijd." Vorig jaar was het nog een onderwerp dat het nieuws volop domineerde: het advies van de SER om een vrou wenquotum in te voeren voor de raden van commissa rissen van beursondernemingen en de vijfduizend grootste bedrijven te verplichten om met een ambi tieus plan te komen hoe zij vrouwen en mensen met een andere achtergrond of cultuur laten doorstromen naar de (sub)top. Die maatregelen worden volgend jaar van kracht en dus zullen de grote bedrijven daar wat mee moeten. Maar nu alle ogen gericht zijn op corona, lijkt Mariëtte Hamer daar niet helemaal gerust op. ,,Tot een paar maanden geleden schoten mensen mij aan op recepties en vertelden ze vol trots hoe zij in hun bedrijf bezig waren om meer vrouwen en mensen met verschil lende culturen en achtergronden aan de top te krijgen. Nu gaan de gesprekken vooral over corona.'' ,,Ik vind het een goed idee om momenten te hebben dat je veel aandacht besteedt aan één onderwerp. Zoals op deze dag: hoe krijg je meer diversiteit in je bedrijf en hoe maken we onze arbeidsmarkt inclusiever. Zo'n dag maakt bedrijven hopelijk bewuster van het belang dat iedereen in onze maatschappij meedoet.'' ,,Ik ga mezelf nu een beetje tegenspreken, want ik hoop natuurlijk dat bedrijven niet alleen op deze ene dag met diversiteit bezig zijn, maar elke dag. Maar nu met corona merk ik wel dat het onderwerp ondersneeuwt, ik merk ook bij de SER dat de coronacrisis veel aan dacht vraagt. Juist daarom is het fijn dat we deze dag hebben. En het online vergaderen maakt meteen zicht baar hoeveel vrouwen en mensen met een andere kleur in een bedrijf werken. Hopelijk staan mensen daar op deze dag bij stil, vragen ze zich af hoe dat veranderd kan worden en volgen er afspraken.'' ,,We weten uit veel wetenschappelijke onderzoeken dat naarmate de organisatie diverser is, als medewer kers het gevoel hebben dat ze kunnen meepraten en er een open bedrijfscultuur is, dat er beter wordt gepres teerd. Er is een directe samenhang tussen diversiteit en prestaties.'' ,,Het heeft denk ik te maken met een bedrijfscultuur. Als je een sterke top hebt die zelf beslist en weinig in spraak of tegenspraak duldt, dan zie je dat er minder ruimte is voor diversiteit. Overigens heb je ook volume nodig om dat te veranderen. Met slechts één vrouw of met één iemand met een andere achtergrond in een di rectie van bijvoorbeeld vijf personen, dan blijft het las tig een bedrijfscultuur te doorbreken.'' ,,Het gebeurt niet vaak dat een advies van de eerste tot de laatste pagina wordt overgenomen. We zijn tevre den ja, maar we laten het er niet bij zitten. We willen het nu graag in acties omzetten want ik zeg er eerlijk bij dat we er met de subtop en de vrouwen in raden van bestuur nog lang niet zijn. Het is belangrijk dat we doorpakken, met de bedrijven, met de steun van de so ciale partners en kroonleden. We zetten momenteel binnen de SER een speciaal programma op die de vijf- duizend grootste bedrijven moet ondersteunen bij hun diversiteitsplannen en helpt bij het monitoren.'' ,,Over vijfjaar moeten we dat dan nog maar eens bekij ken. Eerst moeten we nu bedrijven de ruimte geven om stappen te zetten. We willen vanaf volgend jaar de resultaten zichtbaar maken. Door aandacht te geven aan positieve en zichtbare veranderingen bij bedrijven komt er hopelijk een positieve competitie tussen be drijven onderling op gang.'' ,,Het is niet van 'joh, gooi die vijfduizend plannen maar over de schutting'. Nee, we gaan die plannen monito ren en daarover met bedrijven in gesprek. We zullen ze helpen en ondersteuning bieden. Maar het begint wel op de bedrijfsvloer.'' ,,Ik realiseer mij dat we in een tijd komen van economi sche crisis. Bij de vorige crisis werden mensen met een andere culturele achtergrond, al dan niet in uitzendba nen, en vrouwen met deeltijdbanen als eerste ontsla gen. Je ziet dat veel bedrijven nu nadenken over reorga nisaties of aan het reorganiseren zijn. Het zou logisch zijn als zij het nu anders aanpakken dan tijdens de vo rige crisis en nadenken hoe zij mensen kunnen behou den voor hun organisatie. Zeker omdat blijkt dat diver- sere bedrijven echt het verschil kunnen maken.'' ,,Ik krijg weleens grappend te horen dat er bij de SER alleen nog maar vrouwen worden aangenomen. De nieuwe directeur is bijvoorbeeld ook een vrouw. Qua man-vrouwverdeling gaat het goed, maar qua culturele diversiteit hebben we ook zelf nog een ambitie.'' ,,De dag is voornamelijk gevuld met veel digitale kof- fiemomenten. De dag begint met alle medewerkers waarin we bespreken hoe wij als SER werken aan di versiteit. Dan gaan we met elkaar ook nog een filmpje bekijken van een gesprek dat ik had met straatvoetbal ler Soufiane Touzani in het Feyenoordstadion over het belang van diversiteit.'' dinsdag 6 oktober 2020 Corona dreigt diversiteit op werkvloer te vloeren A ,,Een aparte dag maakt mensen bewuster van het belang dat iedereen meedoet'', zegt Mariëtte Hamer, SER-voorzitter. FOTO GUUS SCHOONEWILLE GO Natasja de Groot Den Haag Waarom hebben we een Diversity Day? Helpt zo'n dag, denkt u? Waarom is diversiteit zo belangrijk in een bedrijf? Als het zo evident is en al langere tijd duidelijk is, waarom schort het er dan aan in veel bedrijven? Om een doorbraak te forceren, kwam u vorig jaar met het advies om onder andere een ingroeiquotum op te leggen aan de raden van commissarissen van beursgenoteerde ondernemingen. Tevreden dat het kabinet uw adviezen heeft overgenomen? - Mariëtte Hamer, SER-voorzitter Stel dat over vijf jaar bij de raden van bestuur of bij die vijfduizend grootste onvoldoende resultaten zijn geboekt, zou u het kabinet dan een verplicht quotum adviseren? Nog even terug naar de plannen die de vijfduizend bedrijven moeten inleveren hoe zij hun subtop di verser denken te krijgen. Hoe voorkomt u dat het bij mooie plannen blijft? Misschien hebben sommige bedrijven nu even wat anders aan hun hoofd met alle coronaperikelen? Hoe scoort de SER op het gebied van diversiteit en emancipatie? Hoe ziet uw Diversity Day eruit?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17