Vastgeketend op Bali: 'Ik wil rijst planten, open de deur' NIEUWS 15 'We kunnen niet zomaar vluchtelingen aan particulieren overdragen' Griekenland besloot het vliegtuig van de actiegroep op het laatste mo ment geen toestemming te geven om te landen op het eiland, omdat het als een gevaar voor de veiligheid op Les bos werd gezien. De actievoerders wilden vluchtelingen mee naar ons land nemen zodat zij hier asiel kon den aanvragen. Logothetis: ,,De mi granten staan onder bescherming van de Griekse staat. Wij zijn verant woordelijk voor hun veiligheid. We kunnen ze daarom niet zomaar over dragen aan een private partij die we niet kennen, als we dat al zouden willen." De actievoerders stellen dat ze Grie kenland juist willen helpen door asiel zoekers over te nemen. Zij zien net als Griekenland de erbarmelijke omstan digheden en de slechte omstandighe den op Lesbos vooral als een Europees probleem. ,,Ik sluit niet uit dat hun in tenties goed zijn", zegt Logothetis. ,,Wij willen graag een herverdeling over andere landen. Nederland is van harte welkom om mensen uit het kamp op te nemen, maar dan wel via de regering, zoals Duitsland, Frankrijk en andere landen dat hebben gedaan. Namens wie komen en spreken die ac tivisten? Wij zijn een democratie, en We dachten ook wel een beetje dat het een grap was Nederland ook. Dit initiatief komt niet van de regering in Den Haag, dus kun nen we er niets mee." We Gaan Ze Halen was van plan het vliegtuig twee dagen op Lesbos te la ten staan, om de autoriteiten de kans te geven mensen te selecteren die mee konden naar Nederland. ,,Maar als we al zouden willen, denk je dat we dan in twee dagen 189 mensen zouden kunnen selecteren? Dat zou grote on rust in het kamp veroorzaken. Dat is nog een reden waarom deze actie de veiligheid in het geding bracht, en we besloten dat het vliegtuig moest uit wijken naar Athene." De actiegroep, die gisterochtend vanaf Rotterdam was vertrokken, had weken geleden aangekondigd met een vliegtuig naar Lesbos te komen. Waarom dan pas op het laatste mo ment toestemming weigeren? ,,Omdat dit het moment was dat wij er echt mee te maken kregen", antwoordt Lo gothetis. ,,Jullie staatssecretaris Broe- kers-Knol had duidelijk gemaakt het initiatief niet te steunen. We dachten dat de Nederlandse autoriteiten zou den ingrijpen, of dat de actievoerders van het plan zouden afzien. Activisten zoeken altijd de randen van de wet op, dat begrijp ik. We dachten ook wel een beetje dat het een grap was. Maar uit eindelijk hebben we ze moeten tegen houden." Druk vanuit Nederland is niet uitgeoefend, zegt Logothetis. De tien actievoerders werden naar eigen zeggen twee uur op het vlieg veld van Athene ondervraagd, en kon den toen gaan. Ze besloten gistermid dag niet terug te vliegen naar Neder land, maar de veerboot te nemen naar Lesbos. ,,Tot nu toe is het bericht dat we nog op alle mogelijke manieren worden te gengehouden om daar te komen", ver telt We Gaan Ze Halen-secretaris Jo hannes van den Akker. ,,Misschien dat dit nog wordt aangepast, want het is toch bizar dat ze dit doen." De verhalen, opgetekend door Hu man Rights Watch, zijn hemelter gend. Neem Benjamin (40), die zat opgesloten in een kerk in Monte- serrado in Liberia. ,,Ik zat vast aan ketens, kreeg slaag. Ik zou zijn be zeten door de duivel. Ze goten vloeistof in mijn neus om hem uit te drijven'', zegt Benjamin. Of luis ter naar Made, een man op Bali (In donesië) die op last van zijn vader al twee jaar in een cel zit. ,,Ik ben zo verdrietig. Ik wil naar buiten, aan het werk, rijst planten. Maak alsje blieft de deur open.'' Honderden mensen met mentale problemen ondergaan eenzelfde lot in ruim zestig landen over heel de wereld. In Azië, Afrika, het Mid den-Oosten, Noord- en Zuid-Ame- rika en ook in sommige Europese Ze goten vloeistof in mijn neus om de duivel bij me uit te drijven landen. Het gaat om mannen, vrou wen en kinderen. Soms pas 10 jaar oud. Ze zitten opgesloten voor we ken, maanden of jaren. Thuis, bij fa milie, of in inrichtingen van het ergste soort, overbevolkt en zonder afdoende zorg en sanitair waar zij slachtoffer zijn van fysiek en seksueel geweld. ,,Het gaat hier om een wijdver breide gewelddadige praktijk die in veel gemeenschappen een open baar geheim is'', zegt Kriti Sharma, onderzoeker van Human Rights Watch en opsteller van het rapport. ,,Mensen kunnen jarenlang vastge ketend zitten aan een boom, opge sloten zitten in een hok of een scha penkooi omdat families niet met de patiënten weten om te gaan en om dat overheden niet de juiste zorg le- veren.'' Om het probleem op de kaart te zetten organiseert Human Rights Watch daarom de interna tionale campagne #BreakTheChains. Over heel de wereld hebben naar schatting een op de tien mensen, onder wie een op de vijf kinderen, mentale gezondheidsproblemen. Opsluiten Ondanks dit grote aantal geven overheden nog geen 2 procent van hun budget voor gezondheidszorg hieraan uit. Families besluiten daarom hen op te sluiten. Uit schaamte, uit angst, of in de overtuiging dat zij zijn bezeten door boze geesten. In die gevallen doen zij vaak een be roep op duiveluitdrijvers of medi cijnmannen. Dat overkwam ook Mura (56) op Bali. De familie nam hem mee naar ruim honderd genezers en toen dat niets uithaalde, werd hij jarenlang opgesloten. dinsdag 6 oktober 2020 Een vliegtuig dat gisteren zou aan komen op Lesbos om vluchtelin gen op te halen, is een half uur voor landing gesommeerd uit te wijken naar Athene. De Griekse au toriteiten zijn niet te spreken over de actiegroep We Gaan Ze Halen. ,,Het kamp op Lesbos is geen ba zaar waar iedereen naar believen mensen kan komen ophalen", stelt Manos Logothetis, secretaris-ge neraal op het ministerie van Migra tie. Thijs Kettenis Maarten van Ast Den Haag, Athene - Manos Logothetis, Grieks ministerie van Migratie Griekenland weert toestel Nederlandse actiegroep Sympathisanten van de actiegroep We Gaan Ze Halen op Rotterdam The Haque Airport, waarvandaan gisterochtend het toestel naar Lesbos vertrok. foto epa In ruim zestig landen zitten hon derdduizenden mensen met mentale problemen vastgeke tend. De familie schaamt zich, is bang voor hen of het ontbreekt aan adequate zorg. Hans van Zon Londen - Benjamin, jarenlang slachtffer Volgens Human Rights Watch worden mensen met mentale problemen in zestig landen opgesloten omdat er geen goede zorg is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15