Welkomenergie' Nobelprijs Geneeskunde voor hepatitis-onderzoek NIEUWS 13 De kanshebbers Leg je tarief voor 3 jaar vast en profiteer van de historisch lage energie prijzen. Doe het snel voor ze weer gaan stijgen. Stap over op welkom-energie.nl Nieuwe behandelmethoden mogelijk VREDE schijnlijk de gelukkigste. Hij was een familie man geworden, trok veel op met neven en nichten. Zij verbleven vaak bij hem, hielden van hem, lachten om zijn humor. Hij zou zeer teleurgesteld zijn geweest als hij had geweten dat sommige familieleden na zijn overlijden een oorlog over zijn testament zouden begin nen. Daarbij kwamen de Nobels uit Rusland tegenover de Nobels uit Zweden te staan. De laatsten eisten een veel groter deel op ten koste van het fonds voor de Nobelstichting. Het werk van de wetenschappers maakte nieuwe diagnosetechnieken en behandelmethoden mogelijk. Hiermee zijn er volgens het comité mogelijk miljoenen levens gered. Het virus vormt momenteel nog am- per een gezondheidsgevaar en dit is volgens het Nobelcomité te danken aan het onderzoek van Alter, Houghton en Rice. De drie werken aan verschillende universiteiten en deden onafhankelijk van elkaar on derzoek. Vaak erkent het Nobelco- mité onderzoek dat aan de basis heeft gestaan van praktische toepas singen die we in ons dagelijks leven gebruiken. Het komt vaak voor dat wetenschappers die in hetzelfde veld werken de prijs samen delen. Deze week wordt iedere dag een Nobelprijs toegekend, voor Schei kunde, Economie, Literatuur en Vrede. Vorig jaar sleepten weten schappers Peter Ratcliffe, William Kaelin en Gregg Semenza de Nobel prijs voor Geneeskunde in de wacht door onderzoek waarin ze ontdekten hoe lichaamscellen reageren op lage zuurstofgehalten. Dankzij de inzet van neef Emmanuel uit Sint- Petersburg bleef de nalatenschap uiteindelijk zoals die was.'' ,,Hij was vaak heel eenzaam. Dat kwam door dat hij altijd zo ongelooflijk hard werkte, altijd op reis was. Hij leefde heel intens. Zijn werk en zaken stonden boven alles, waardoor hij nauwelijks tijd voor zichzelf had. Dat ging ten koste van zijn gezondheid en van zijn privéleven." ,,Op menselijk vlak leefde hij niet het leven dat hij wilde leven. Hij was al redelijk oud toen hij een eigen gezin wilde stichten. Hij was heel verlegen tegenover vrouwen, had weinig zelfvertrouwen en weinig geluk met vrouwen. Zijn ideale vrouw moest niet zozeer mooi zijn, maar vooral karakter en intellect hebben. Hij zocht een zielsverwant. Bertha was daarom eigenlijk de perfecte vrouw voor hem, maar zij hield van een ander. Voor zijn tijd was Alfred Nobel wat vrouwen betreft zeer progressief. Hij was voorstander van gelijke rechten voor mannen en vrouwen en hij was voor kiesrecht voor vrouwen, een opvallend standpunt in die tijd. Hij steunde vrouwen, Bertha voorop, in hun intellectuele ambities.'' ,,Hij vond verslaggevers het ergste ongedierte dat er was. Hij hield bovendien niet van bio grafieën. Op een keer oppert een broer het idee van een biografie van zijn vader. Alfreds reactie is overduidelijk: 'Wie is er nou zo naïef om geïnteresseerd te zijn in zulke pulp?''' De Zweedse Academie, die beslist over de Nobelprijs voor de Literatuur, weet de bio grafie over Alfred Nobel in elk geval zeker te waarderen. Kort na de uitgave beloonde zij Ingrid Carlberg met de Axel Hirsch's Prize 2020 voor haar 'biografie van hoge artistieke en historische waarde.' Hoe makkelijk kan het zijn. dinsdag 6 oktober 2020 GO De winnaar van de Nobelpijs voor de Vrede wordt vrijdagochtend 9 oktober bekendgemaakt. 318 mensen zijn geno mineerd, onder wie Donald Trump en Joe Biden. In de discussies over de 'kansrij ken' vallen opvallend vaak drie namen: Greta Thunberg, Jacinda Ardern en de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). De Nieuw-Zeelandse premier Ardern (40) wordt alom geprezen voor haar kundige, voorbeeldige regeerstijl. De Zweedse scholier Greta Thunberg (17) maakt naam als fanatiek strijder voor een beter leefklimaat. Volgens bookmakers is de WHO echter de grootste kanshebber, met 5/2 tegen 3/1 voor Thunberg en 5/1 voor Ardern. De uitreiking van de Nobel prijzen vindt op 10 december plaats; in een tv-uitzending is dan te zien hoe de winnaars in eigen land hun prijs krijgen. Vredesactiviste Bertha von Suttner was de perfecte intellectuele zielsverwant voor Alfred Nobel. foto getty STOCKHOLM De Nobelprijs voor Geneeskunde is gewonnen door onderzoekers Harvey J. Alter, Mi chael Houghton en Charles Rice. Hun werk leidde tot de ontdek king van het hepatitis C-virus. Uit de onderzoeken van Alter, Rice en Houghton - de eerste twee zijn Amerikaans, de derde is een Brit - bleek dat het hepatitis C-virus veel leverontstekingen veroorzaakt waar van de aanleiding eerder nog onbe kend was en die ook niet werden ver oorzaakt door al eerder ontdekte he- patitisvarianten. Ook weten we dankzij hen dat het virus kan leiden tot leverschade en leverkanker. Uw biografie sluit af met een eigen ge dachte aan Alfred Nobel. Na het uitbrengen van een toost op de weldoener bij een banket van de Nobelstichting waarbij u aanwezig was, fluistert u: 'Zie je wel. Je was nooit zo alleen als je dacht.' Hiermee raakt u een rode draad in zijn leven. Nobel bleef vrijgezel, twee vrouwen speel den wel een hoofdrol in zijn leven. Vredes activiste Bertha von Suttner dus en Sofie Hess, die vooral uit was op zijn geld, op dure cadeaus. Een biografie, geschreven door een jour nalist. Alfred Nobel moet zich omdraaien in zijn graf. f.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13