Ir r U EUWS 11 tvm De paradijselijkste oorden, het smakelijkste voedsel, de hipste feesten. Op Instagram, dat vandaag zijn tiende verjaardag viert, lijkt het leven altijd zonnig. Wat heeft de immens populaire fotodeel- app ons gebracht? TIEN JAAR INSTAGRAM Toen Systrom ontdekte dat men sen zijn app vrijwel alleen daarvoor gebruikten, gooide hij het roer om. Hij haalde studievriend Mike Krie- ger erbij en bestudeerde alle popu laire fotografie-apps, net als de soci ale netwerken. Met name Hipsta- matic trok hun aandacht: de app bood allemaal coole fotofilters, al leen geen mogelijkheid om foto's te delen. Facebook deed wel foto's, maar beeld stond niet centraal. Op 6 oktober 2010 gaat Instagram live in Apple's appstore. Op de eer ste dag wordt Instagram meteen 25.000 maal gedownload, binnen een week 100.000 keer. Nog voor het einde van het jaar noteert Insta de miljoenste gebruiker. Wat enorm meehelpt is dat de vrijwel tegelijk uitgekomen iPhone 4 een veel be tere camera en beeldscherm van Apple meekreeg. De rest is geschiedenis: in 2012 kocht Facebook Instagram voor een miljard dollar en daarna bleef het hard gaan. Anno 2020 telt Instagram telt ruim 1,1 miljard gebruikers. Er is geen model, beroemdheid, sporter, politicus, foodie die niet op Insta gram te vinden is. Cristiano Ro- naldo is met 238 miljoen volgers de populairste Instagrammer, in Ne derland is dat dj Martin Garrix met ruim 17 miljoen volgers, gevolgd door Nikkie de Jager van NikkieTu- torials (bijna 14 miljoen volgers). Volgens Kirsten Jassies, sociale- media-expert en co-auteur van het boek Instaproof dankt Instagram het grote succes aan de eenvoud. ,,Insta is voor de mobiel gemaakt, be roemdheden kunnen in enkele klik ken een foto delen en zo direct com municeren met hun publiek.'' Met Facebook is dat véél lastiger, zegt ze. Wat meehelpt is dat het medium niet zo gepolariseerd is als Twitter en tot nu toe niet getroffen is door schandalen als Facebook. Een foto Q Q V C Q V Q V Q V O Q V O Q V Insta is voorde mobiel gemaakt delen is bovendien gemakkelijker dan iets schrijven. ,,Over een tekst- boodschap moet je veel meer na denken, terwijl een foto al meteen context geeft.'' Jassies (10.000 vol gers) zit sinds december 2010 op In sta en herinnert zich haar eerste In- stagramfoto nog goed. ,,Dat was een selfie van mij met een fikse kater.'' De meest succesvolle Neder landse Instagrampagina is voetbal account 433 van ex-voetballer Demy de Zeeuw. 433 telt bijna 31 miljoen volgers en heeft een miljard views per week. Aanvankelijk bedoeld om De Zeeuws kledingmerk BALR. te promoten, post 433 nu dagelijks voetbalfoto's en video's. Van vedet tes als Neymar Jr. en Robert Lewan- dowski tot die wereldactie van een amateurvoetballer. ,,Instagram heeft een positievere vibe dan Facebook'', zegt De Zeeuw. ,,Op Twitter en Fa- cebook heb je zoveel vervelende re acties, op Instagram minder. Ze zijn er wel, maar niet zo opvallend en het algoritme zet de leukste reacties naar boven.'' Desalniettemin oogst Instagram ook kritiek. Uit studies blijkt dat de eindeloze stroom foto's van paradij selijke stranden, privéjets en ge bruinde lijven tot onzekerheid en mentale klachten kan leiden, zeker bij jongeren. Ook eigenaar Facebook met zijn lak aan privacy zorgt voor wantrouwen. Dan is er het op Instagram ont- stane fenomeen van de influencer: personen met soms miljoenen vol gers die producten van bedrijven aanprijzen. Kim Kardashian mag als de officieuze grondlegger worden beschouwd. Zij betrad het platform in 2012. ,,De eerste jaren kon er niet geadverteerd worden op Insta- gram'', legt Jassies uit. ,,Dat noopte bedrijven om contact te zoeken met populaire Instagrammers.'' Het bleek een gouden greep. ,,Het is veel beter als een bekend persoon posi tieve dingen over jouw product zegt dan als een bedrijf dat doet.'' Dat ziet oud-voetballer De Zeeuw ook. ,,Instagram is zeer geschikt voor storytelling. Je kunt uitstekend een merk beginnen op Instagram, zowel als bedrijf of als persoon. Vi deo is daarnaast ook steeds belang- rijker geworden op Insta.'' Anno 2020 is de rek er nog lang niet uit. Even leek de wereldwijde lockdown de fotodeelservice flink te raken. Vrijwel alle sport lag stil en modellen en influencers konden niet meer de wereld over om zich op een exotisch strand vast te laten leg gen. De Black Lives Matterprotesten zorgden dit voorjaar echter voor een enorme opleving op het medium. Het toont aan dat de fotodeelservice inmiddels ook voor politieke doel einden wordt ingezet. In Nederland bleek dat twee weken terug ook toen een flink aantal influencers, onder wie Famke Louise (1 miljoen volgers), via Instagram de actie #ik- doenietmeermee startten. Het zorgde voor een week lang lande lijke ophef. dinsdag 6 oktober 2020 GO Van kiekjes-app tot geldmachine David Bremmer Rotterdam/Menlo Park Het is één van die mo derne sprookjes uit Sili con Valley: geïnspireerd door zijn liefde voor whiskey schreef de 27- jarige Kevin Systrom in zijn vrije tijd de app Burbn. Een onderdeel van Burbn (spreek uit Bourbon) was de mogelijkheid om foto's te delen. therock O (Dwayne Johnson) instagram O (officiële account) ^*J|) kirstenjassies (Kirsten Jassies) 1,8 miljoen vind-ik-leuks Ex-worstelaar, nu acteur, Dwayne Johnson is goed voor 199 miljoen volgers. demydezeeuw O (Demy de Zeeuw) 1,1 miljoen vind-ik-leuks Ook honden, katten en misschien ook wel goudvissen doen het goed op Insta. kyliejenner O (Kylie Jenner) 306 vind-ik-leuks Auteur Kirsten Jassies, 10.000 volgers. Haar eerste post? Een katerselfie. leomessi O (Lionel Messi) 2.474 vind-ik-leuks Oud-voetballer Demy de Zeeuw van voet balaccount 433 met zijn hondje op Ibiza. 9,8 miljoen vind-ik-leuks Kylie Jenner riep met deze sexy foto haar landgenoten op om te gaan stemmen. 3,5 miljoen vind-ik-leuks Voetballer Lionel Messi heeft een fanclub op Instagram van 167 miljoen volgers. Instagram is minder politiek geladen dan Fa cebook of Twit ter. - Kirsten Jassies, auteur (10.000 volgers) In 10 jaar naar 1,1 mld gebruikers 1,1 mld 1,082 mld gebruikers Start, voor iOS Ook voor Android Instagram Stories 2012 2014 2016 2018 Grootste sociale netwerken Facebook YouTube WhatsApp Fb Messenger WeChat Instagram TikTok QQ Sina Weibo QZone Reddit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11