Ook gedoe in 50Plus bij keuze lijsttrekker II LINDA AKKERMANS Ode aan leraa Gommers en Famke Louise: samen op pad tegen corona 6 CORONA TWEEDE GOLF Column Ondanks het gedoe hield Den Haan (53) er de moed in: „Ontzettend be dankt voor uw vertrouwen!'', zei ze tegen de partijleden. ,,We gaan werken aan een parti] met inhoud en een partij met rust!'' Het door ruzies geplaagde 50Plus moest op zoek naar een opvolger, sinds boegbeeld Henk Krol de be nen nam. Hij startte in mei een nieuwe politieke beweging. Liane den Haan (53) werd voor gedragen door het bestuur van 50Plus. Onder de vijf uitdagers wa ren Kamerleden Corrie van Brenk en aanvankelijk ook Leonie Sazias. Die laatste trok zich terug, omdat er een richtingenstrijd was ontstaan in de Tweede Kamerfractie. Sazias vond de huidige Tweede Kamerfractievoorzitter Van Brenk niet geschikt, zo bleek uit een uit gelekt filmpje van een besloten par tijbij eenkomst van woensdag. Vol gens Sazias is Van den Brenk 'ie mand die niet past in het profiel dat de partij nu nodig heeft'. Zelf be- sloot Sazias daarop haar kandida tuur in te trekken en zich achter Den Haan te scharen. In de hoop zo haar achterban achter Den Haan te krijgen. Uiteindelijk haalde Van Brenk 42 procent van de stemmen, Den Haan haalde 52 procent en was daarmee in één ronde de winnaar. Partijvoorzitter Jan Nagel, die in au gustus aantrad met een nieuw be stuur, hoopte nog wel dat de lijst trekkersverkiezing zonder gedoe t Den Haan haalde 52 procent van de stemmen en werd in één ronde gekozen gepaard zou gaan. Nagel schreef woensdag nog in een interne nieuwsbrief: „Nog meer ruzie en we kunnen net zo goed niet naar de stembus gaan.'' Tijdens de online-partijvergade- ring zei hij dat de voordracht van Den Haan 'zonder ruzie gepaard' is gegaan. Hij verklaarde de keuze als volgt: ,,Je hebt een spits nodig, of een nummer 10 of 14. Wij denken dat Liane dat is. Zonder dat we iets tekort willen doen aan Corrie of Le onie. Dit wordt het keerpunt!" In de peilingen staat 50Plus nog op een zetel, tegen vier stuks nu. Coronaprotocollen en snotneuzenbeleid komen er nog eens bij Zij is de kritische influencer die eigenlijk wel klaar is met het co- ronabeleid, hij de nuchtere arts die uitlegt dat 'ik doe niet meer mee' geen optie is. En vandaag komen vlogster Famke Louise en Diederik Gommers met een cam pagne waarin experts, influencers en jongeren over het coronavirus praten. ,,Ik kan uitleggen wat zo'n virus doet in de neus, in de lon gen'', zegt ic-arts Diederik Gom- mers op een bankje in de hal van het Rotterdamse Erasmuszieken- huis. ,,Ik weet wat de gevolgen kunnen zijn van een infectie.'' In een krap half uurtje had hij Famke Louise op diezelfde ma nier bijgepraat vorige week op zijn werkkamer in het zieken huis. De ic-arts ontmoette de po pulaire influencer - ze heeft meer dan een miljoen volgers - onlangs aan de talkshowtafel bij Jinek. De vlogster zat daar om uit te leggen waarom ze de actie #ikdoeniet- meermee steunde, net als andere invloedrijke jongeren en onder nemers die met die gezamenlijke oproep de strikte coronamaatre gelen hekelden: ,,Dit kan niet lan ger'', stelde ze. ,,Ik zeg nee tegen alle maatregelen totdat de over heid dit beleid controleerbaar kan rechtvaardigen.'' Gommers toonde begrip voor de frustraties, maar legde ook uit dat 'niet meer meedoen' niet kan: ,,We zitten in een nieuwe crisis.'' Hij nodigde haar uit. ,,Ik ben wel meer te weten gekomen over het Ik heb ook kinderen thuis die zeggen: 'waarom moet dit allemaal?' virus en wat het virus doet'', ver telde Famke Louise daar na afloop over. Ook was Gommers 'heel lief' voor haar geweest, dat had ze 'gewoon even nodig'. De influencer werd bedolven onder bakken kritiek na #ikdoe- nietmeermee. Gommers: ,,Ik heb haar elke dag wel even gebeld vo rige week, aanvankelijk om Famke te steunen omdat ze te hard onderuit gehaald werd. Dan zeggen mensen dingen als: ja, ze kreeg ook geld voor campagnes. Maar daar gaat het mij als dokter helemaal niet om. Mijn roeping is tocollen met looproutes en een snotneuzenbeleid nog eens bij. Er zijn zorgen om besmette collega's, er is het schuldgevoel als ze zelf verkouden zijn. Leerkrachten moeten erop toezien dat leerlin gen tig keer per dag hun handen ontsmetten in de wetenschap dat ze zélf in hun vrije tijd niet naar de sportwedstrijden van hun eigen kinderen mogen kijken, maar wel elke dag een stampvol lokaal in worden gestuurd. Omdat ze vinden dat kinderen goed onderwijs verdienen. Omdat ze niet willen dat ouders in de pro blemen komen. Omdat ze hart hebben voor hun vak. En ja, natuurlijk gaan er ook din gen mis en snap ik de kritiek van studenten die korrelige hoorcolle ges zat zijn. Maar vandaag even niet. Vandaag is het De Dag van de Leraar met slagroomtaart en kilo's chocolade. Een dag waarop hardop gezegd moet worden: heel, heel, heel erg dank je wel. Het is niet ge woon wat jullie doen. Het is bui tengewoon. het om mensen te informeren en te zorgen dat we gezond blijven.'' De arts snapt namelijk wel dat veel jongeren de risico's onder schatten en vooral last hebben van de beperkende sociale maat regelen: ,,Ik heb ook kinderen thuis die zeggen: 'waarom moet dit allemaal'? Dat is toch logisch? Dan is het aan ons artsen om dat helder te maken. En bij Famke merkte ik het ook: heel veel is on bekend, maar ik merk als ik haar uitleg wat een virus doet, dat ze rustiger wordt. Hopelijk werkt dat voor andere jongeren ook.'' Hoe de online campagne er precies uit komt te zien, weet Gommers zelf niet: ,,Ik zei tegen Famke: jij bent media-expert, jij moet maar kijken hoe we de boodschap gaan brengen. Ik ben dokter, geen mediakenner.'' Van avond schuiven ze nog samen aan bij Jinek, ook komen er mondkap jes op de markt: ,,Maar geen Gommers-mondkap hoor, nee echt niet.'' Zijn eigen nieuwe Instagram- account telt na krap twee dagen inmiddels al meer dan honderd duizend volgers: ,,Ik weet niet wat me overkomtOp mijn zoon na, krijg ik van veel mensen posi tieve en warme reacties.'' In de keukenla ligt een briefje met een inlogcode. Daarmee kunnen onze kinderen thuis 'gewoon' digitaal aan de gang in het geval dat de juf 's ochtends op staat met een hoestje. Want ja, met de opmars van het virus worden er in het hele land steeds meer klas sen naar huis gestuurd. Aan school geen verwijt, inte gendeel. Toppers zijn het. Want van leraren anno 2020 wordt niet alleen verwacht dat ze elke dag op gewekt voor de klas staan, de hele lesstof er doorheen rammen en oog hebben voor élk kind. Ze moe ten óók passend onderwijs bieden, ouders aandacht geven, die hele rimram aan administratie na schooltijd afwerken. O, en nog een overleg zus en eentje zo én rustig reageren op mensen die de stomste, uitgekauwde grap ooit maken: 'Maar wel bijna wéér vakantie hè, hahaha!' Tegenwoordig komen daar de coronapro- maandag 5 oktober 2020 Liane den Haan wordt de lijst trekker van 50Plus bij de Ka merverkiezingen. Dat besloot de partij zaterdag. Het ging - op nieuw - niet zonder strijd. Tobias den Hartog Hilversum Het nationale ic-boegbeeld Die- derik Gommers start vandaag een campagne met Famke Louise om jongeren beter te in formeren over corona. ,,Maar er komen geen Gommers-mond- kapjes.'' Niels Klaassen Rotterdam - Diederik Gommers Of gestuurd, ze gaan gewoon. Kleine foto's van Instagram van Diederik Gommers. Midden fotomontage. foto's anp/bsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6