Vogelwaarde krijgt randweg Hulst sluit zich aan bij pleidooi tolvrije tunnel 10 ZEELAND DIJK PERKPOLDER VERVUILDE GROND Joop de Theije kijkt vanuit zijn achtertuin recht op de nieuwe, met thermisch gereinigde grond aangelegde dijk bij Perkpolder. Helemaal vertrouwen doet hij het niet. ,,Ze zijn nu alweer aan het boren." Harmen van der Werf Walsoorden De Theije woont in Walsoorden, aan de Walsoordensestraat. Hij heeft de zeedijk zien aanleggen in 2014-2015. ,,Ik wil het niet drama tischer maken dan het is", stelt hij nuchter, ,,maar ik heb geen idee wat ze daar allemaal achtergelaten hebben." Deze week kwam een nieuw on derzoeksrapport uit over de ver vuilde grond in de zeedijk, ge maakt door ingenieursbureau Tauw in opdracht van de provin cie. Wie al niet ongerust was, zou dat wel worden bij het lezen van dit rapport. 'Bewoners hebben aangegeven tijdens de werkzaam heden te zijn gestopt met hun moestuin', staat erin, omdat er veel stof verwaaide. De Theije heeft een moestuin achter zijn woning. Hij is er ge woon uit blijven eten. ,,En ik heb nergens last van gekregen, maar", signaleert hij, ,,mijn vrouw kreeg het toen wel benauwd. Dat had misschien met die werkzaamhe den te maken." Zoiets heeft Johan Everaert, voorzitter van de dorpsraad Wals oorden, ook. Hij woont aan de Stoofstraat, verderop in Walsoor den, en heeft eveneens zicht op de nieuwe zeedijk. ,,Ik kreeg heel veel last van uitslag en jeuk. Ik ben er mee naar de huisarts geweest, maar die kon niks vinden." Waarom stoppen? Everaert heeft ook een moestuin en hield die in 2014-2015 in ere. ,,We wisten niet wat voor spul bij die dijk werd gebruikt. Dus waarom zou je met je tuin stop- Ik kreeg heel veel last van uitslag en jeuk. De huisarts kon niks vinden pen? Bovendien, als je groenten in de winkel koopt, weet je ook niet wat erop gespoten is." Twee oudere bewoonsters van de Stoofstraat, Annie de Rijk en Jo- hans moeder Lies Everaert, maak ten zich nergens zorgen om bij de aanleg van de dijk en nog niet. An nie: ,,We wonen aan de rand van de polder. Bij het oogsten van graan of aardappelen heb je ook stof." Ro Durinck, eveneens bewo ner van de Stoofstraat, is wel be zorgd. Hij volgt de berichtgeving over Perkpolder redelijk goed. ,,Als je leest welke vervuilende stoffen in die dijk zitten, dan kan dat niet gezond zijn. Je ziet het ook aan de begroeiing. Gras komt er nauwe lijks op." Ingenieursbureau Tauw merkt in het onderzoek voor de provincie nog op dat 'de grond in de tuinen van de omwonenden niet onder zocht is waardoor onduidelijk is wat de eventuele beïnvloeding van de bodemkwaliteit door het stof is geweest'. Verantwoordelijkheid Johan Everaert wil er niet over pa- nikeren. Hij vindt dat alle instan ties hun verantwoordelijkheid se rieus moeten nemen. ,,En we ko men er als dorpsraad zeker op te rug, maar ja, die dijk ligt er nu een maal." Op Rapenburg, de weg door Vogel waarde naar Hengstdijk en Kloos- terzande, is het al tijden te druk. Zwaar verkeer zorgt voor trillingen en geluidsoverlast. Een randweg ten oosten van het dorp moet dat probleem oplossen. Ook maakt uit breiding van hoefijzerfabriek Kerckhaert deel uit van het plan. Die wordt straks ontsloten via de randweg en nu nog via Rapenburg. Er zijn nog wel veel losse eindjes, vonden met name SP en Groot Hontenisse. Er werd door het college onlangs voorgesteld om een grondwal te maken, die geluid dempt en het De gemeenteraad stemt in met het plan ondanks veel losse eindjes zicht op de weg blokkeert. Omwo nenden vreesden namelijk geluids hinder en waardevermindering van hun huizen. Wat een grondwal precies kost en welke soort geluid dempend asfalt er wordt gebruikt, wordt nog bekeken. ,,Terwijl de grondwal belangrijk is voor het draagvlak onder de bewoners", zei Ger van Unen (SP). Toch stemde de voltallige gemeenteraad uiteinde lijk unaniem in met het bestem mingsplan, met het verzoek om goed naar omwonenden te blijven luisteren. Wethouder Jean-Paul Hageman erkende dat er losse eindjes zijn maar hij heeft er vertrouwen in dat alles op zijn plek valt. Nog niet alle grond is in eigendom is van de ge meente Hulst waardoor het nog niet mogelijk is om financieel alles uitgekristalliseerd te hebben. Ha- geman: ,,En als het meer gaat kos ten, komen wij terug naar de ge meenteraad." Naar geschikt asfalt wordt nog aanvullend onderzoek gedaan. De fracties van HulstPlus en Groot Hontenisse stelden donderdag tij dens de gemeenteraadsvergadering voor een campagne voor een tol vrije tunnel op te zetten. Samen met andere Zeeuwse overheden en in de aanloop naar de Kamerverkie zingen van maart volgend jaar, is de insteek. Eenzelfde voorstel werd onlangs unaniem omarmd door de Terneu- zense gemeenteraad. Eerder werden voorstellen voor een tolvrije tunnel in Hulst afgeser veerd, omdat er toen nog werd ge praat over het compensatiepakket voor de marinierskazerne. Nu is wél het moment, vond een meer derheid van de raadsleden. CDA en VVD stemden tegen het voorstel. CDA ziet liever een grotere korting voor Zeeuws-Vlamingen om door de tunnel te gaan. VVD vindt dat het voorstel te veel gericht is op ver kiezingsprogramma's en wees erop dat er al allerlei gedachtes zijn over vrachtverkeer dat door de tunnel gaat. De tolperiode loopt officieel in 2033 af. maandag 5 oktober 2020 'Er groeit nauwelijks gras op die dijk' -Johan Everaert, voorzitter dorpsraad Walsoorden Vogelwaarde wordt definitief verlost van zwaar doorgaand verkeer. Er komt een randweg. Voor de nog losse eindjes in het plan komen oplossingen, be loofde wethouder Jean-Paul Hageman. Sophie Stockman Vogelwaarde Hulst pleit voor een tolvrije Wes- terscheldetunnel. In navolging van de gemeente Terneuzen worden de pijlen daarbij gericht op de rijksoverheid. Sophie Stockman Hulst Joop de Theije in zijn moestuin met uitzicht op de dijk in kwestie. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57