Dethon is erg laat wakker, maar het is nog niet te laat Hulst wil overleg over de Liniedijk Geen protest rond stort staalslakken 8 ZEELAND Opinie ZONNEPARK SAS VAN GENT Wie Dethon een beetje kent, kan zich moeilijk voorstellen dat er aan de hand is wat vakbond FNV en de Socialistische Partij (SP) bekend hebben gemaakt. Dat medewer kers bang zouden zijn om met klachten naar buiten te komen, over bijvoorbeeld het afboeken van vakantiedagen bij ziekte, zoals de SP deze week meldde in Ka mervragen. Of dat bij de groen voorziening deze zomer vanwege de hitte opeens werd besloten 's ochtends om zes uur te beginnen. Klachten indienen Zowel de directie als het bestuur van Dethon heeft eerder gezegd zich niet te herkennen in het door FNV en SP geschetste beeld. Daar bij werd gewezen op een tevre- denheidsonderzoek. Medewerkers gaven Dethon een zeven, geen slecht cijfer. En dat er genoeg mo gelijkheden zijn om klachten in te dienen. Zo is er een onafhankelijk vertrouwenspersoon met wie mensen desnoods buiten het be drijf kunnen afspreken. Toch voelde de SP zich eerder dit jaar geroepen een meldpunt te openen voor Dethon-medewer- kers. Vakbondsleden schoten de FNV ook aan. Afgelopen maand kwam de kritiek pas echt naar bui ten. Twee FNV-bestuurders spra ken in bij de gemeenteraden van Terneuzen en Hulst. Zij meldden 24 serieuze klachten en namen de beladen termen 'angstcultuur' en 'misstanden' in de mond. De actie van de twee FNV'ers bracht onder raadsleden - zij zijn tenslotte medeverantwoordelijk voor het werkbedrijf - een schrik reactie teweeg. Ze hadden dit niet verwacht. In Hulst volgden daarop sus sende woorden van wethouder en Dethon-bestuurder Adri Totté. ,,Bij Dethon werken ruim 850 mensen", stelde hij. ,,24 klachten betreft zo'n 3 procent van het per soneel." Oftewel, dat zijn er niet zo veel. Spoedberaad Inmiddels waait er wel een andere wind. Het algemeen bestuur van Dethon, met raadsleden van Hulst, Terneuzen en Sluis, is in spoedberaad bijeen geweest. De directie heeft actie ondernomen om met medewerkers te spreken en heeft hen opgeroepen zich te uiten, zodat er zo nodig kan wor den ingegrepen. Want als niet be kend is wat er speelt, kun je ook niks. Of dat allemaal voldoende is, is voor FNV-bestuurster Mariska Exalto de vraag. Zij pleit voor on afhankelijk onderzoek en stelt 'dat Dethon - nadat wij hierover al eer der brieven geschreven hebben - wel erg laat wakker is geworden'. Maar te laat is het nooit. De Van Coehoornstichting luidde onlangs de noodklok over de hui dige staat van het vestingbouw kundig erfgoed uit de Tachtigja rige Oorlog. Het dijklichaam heeft niet meer de originele vorm en is volgens de stichting flink over woekerd. Wethouder Gino De- pauw wil niet meteen meer ge wicht toekennen aan de cultuur historische functie van de Linie dijk. Recreatief gebruik vindt hij ook belangrijk. Struweel CDA Hulst herinnerde de wet houder in de raadsvergadering aan de belofte van het college uit 2015: de Liniedijk zou zodanig worden hersteld dat hij weer is te herken nen als onderdeel van de vesting. Dit was nodig na de kap van popu lieren waardoor de dijk flink werd beschadigd. Op het stuk tussen fort Moerschans en Fort de Raepe zijn zomereiken aangeplant, maar veel zijn gesneuveld en het stru weel tiert er welig. Hulstenaar Paul Stockman van de Stichting Menno van Coe- hoorn voorzag de gemeente des tijds van de juiste maten van het dijklichaam, zoals die van over gang tussen het zogenoemde banket en de plongee; de locatie waar de militairen tegen stonden om te schieten. Behalve dat het beschadigde pad wat is hersteld, heeft de gemeente volgens Stock man niets met die informatie ge daan. HulstPlus is het met het CDA eens dat de Liniedijk moet wor den gefatsoeneerd. Volgens VVD'er Clen de Kraker heeft de Liniedijk er juist nog nooit zo mooi bijgelegen als nu. ,,Behalve dat ene stukje dan." Zijn de tegenstanders van toen ge- pamperd en in slaap gesust? ,,Zeker niet!", zegt Freek Titselaar (foto) van Stichting De Oosterschelde. De orga nisatie is voortgekomen uit het protest van elf jaar geleden om de vinger aan de pols te houden. ,,Vooralsnog zien we de noodzaak niet. Maar als het moet, sta ik morgen weer op die barri caden." Het grote verschil met 2009 is dat belanghebbende duikers en vissers dit keer van meet af aan bij de voorbereidingen zijn betrok- ken. Rijkswaterstaat heeft duidelijk geleerd van de kwestie, die in 2015 voor de Raad van State in het voor deelvan de overheidsinstan tie werd beslecht. „Toen wa ren we roepende in de woestijn, had Rijkswaterstaat werkelijk geen idee van de natuurwaarde van de on derwaterwereld. Nu schuiven we aan bij het overleg en hebben we zelfs con tact met de aannemers." En ook anders is, verklaart Titselaar, dat er nu gelijk een 'eco-toplaag' van diverse soorten grove stenen op de staalslakken wordt aangebracht. Dat zorgt voor een meer natuurlijke om geving en sneller herstel van de on- derwaterwereld. ,,Ik merk dat er nu bij Rijkswaterstaat een aantal mensen werkt dat weet wat er op het spel staat en van goede wil is." Rijkswaterstaat begint deze maand met de werkzaamhe den. Bij Burghsluis, de Schelphoek en Levensstrijd (zuidelijk van Zierikzee) wordt nog een foutje recht te |v- gezet. Daar werd na eerdere stortingen (wrang genoeg om de onderwaterwereld te helpen) een laag zeegrind over de staalslakken aange bracht. Grind is echter te fijn, waar door er nauwelijks leefruimte tussen de steentjes is voor vissen, kreeften en diverse andere dieren- en planten soorten. Van grove breuksteen wor den daarom nu 'ruggetjes' aange bracht, verdeeld over het stortvak. Dat gebeurt straks ook op de staalslakken die worden gebruikt om de vooroever bij de Oost-Bevelandpolder en We- meldinge (west en oost) te versterken. Die steenruggen zijn een prima op lossing, ziet Titselaar onder water. Na de fel bestreden staalslakstort bij de Zeelandbrug, een internationaal po pulaire duikplek, werd die methode daar voor het eerst beproefd. Na een jaar keerde het leven voorzichtig terug en inmiddels valt er weer genoeg te zien. ,,De biodiversiteit herstelt zich", ziet Titselaar op zijn vele duiken daar. ,,We hebben dit seizoen zelfs een ge boortegolf gehad van zeepaardjes." De Stichting De Oosterschelde kri tisch op het gebruik van het hoog- ovenafval in het nationaal natuurpark. Rijkswaterstaat houdt het effect van het uitlogen in het zoute water in de gaten. De conclusie is na tien jaar dat er geen milieuschade ontstaat. Maar wat de staalslakken op de langere ter mijn doen, blijft nog onzeker. maandag 5 oktober 2020 ZV Dethon, het sociaal werkbe- drijf van Zeeuws-Vlaanderen, moet aan de bak. Iedereen is daar inmiddels wel van over tuigd. De signalen over een angstcultuur onder mede werkers en misstanden die vakbond FNV en de Socialis tische Partij (SP) recent naar buiten brachten, hebben hun uitwerking niet gemist. Harmen van der Werf Terneuzen Zicht op het geplande zonnepark ten noorden van Sas van Gent, gezien vanaf het goederenspoor langs de Driekwart- weg. IMPRESSIE VATTENFALL Een tweede zonnepark bij Sas van Gent, in de noordelijke Pa- peschorpolder, kan er zo goed als zeker komen, bleek deze week na een felle discussie in de Terneuzense gemeenteraad. Met name PVV-raadslid India Zandman trok van leer tegen het project van energiebedrijf Vattenfall. De leefbaarheid van Sas van Gent is volgens haar in het geding. Van voldoende in spraak is naar haar idee ook geen sprake geweest. Een ruime meerderheid (21 stem men voor, 7 tegen) dacht daar anders. Het zonnepark van zes tien hectare, waarvan twaalf hectare zonnepanelen, ligt ver buiten Sas van Gent, stelden de voorstemmers. En hoe Vatten- fall de inspraak heeft geregeld, met een klankbordgroep van di rect betrokkenen en later nog informatiebijeenkomsten, is juist goed geweest, aldus Jos Verdurmen van TOP/Gemeente belangen. Dat het zonnepark in Sas van Gent zo veel teweegbracht, was opmerkelijk. De Terneuzense raad ging eerder akkoord met vijf grotere parken. Toen was al leen Sociaal Terneuzen-raadslid Jack d'Hooghe tegen, omdat één van de parken op landbouw grond is gepland. De druk vanuit de politiek en de bevolking wordt steeds groter. Wethouder Gino Depauw heeft daarom toegezegd te gaan pra ten met de Stichting Menno van Coehoorn over de toekomst van de historische Liniedijk in Hulst. Sheila van Doorsselaer Hulst In 2009 was de wereld even te klein en blokkeerden boze duikers, vissers en andere natuurliefheb bers uiteindelijk zelfs de Zeeland- brug; uit protest tegen de stort van staalslakken voor de Oosterschel- dedijk. Nu Rijkswaterstaat op het punt staat opnieuw het afvalpro duct van hoogovens te gebruiken voor dijkversteviging onder water, blijft het stil. Marcel Modde Zierikzee TERNEUZEN Door een fout in de drukkerij zijn zater dag de Walcherse regiopagina's in het Zeeuws- Vlaamse katern verschenen. Onze excuses hiervoor. Daarom publice ren wij vandaag op deze extra pagina en op pagina ZEE LAND 10 de artike len, die u zaterdag moest missen. Redactie PZC HHHs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55