'Baat het niet, dan schaadt het niet' Zagerkwekerij Topsy Baits speelt in op klimaatverandering «zoo Kom jij ons team versterken? 5 Interesse of aanmelden? krantenbezorgen.nl Ga aan de slag in Heinkenszand 's-Gravenpolder, Goes Tholen of St. Philipsland OVEZANDE Mirna Jansen tilt haar chihuahua Chander op. Pas toraal medewerkster Alida van Veldhoven strekt haar hand uit en zegent het hondje. Het is zaterdagavond. Na de vie ring in de rooms-katholieke kerk van Ovezande is iedereen naar buiten gelopen. Een mooie tradi tie ter ere van Dierendag zal zich daar voltrekken. Kerkgangers hebben hondjes, witte duiven, een konijn én dierenknuffels bij zich. De stemming is vrolijk. Alida mag voor het eerst de die- renzegening doen. ,,Het mooie van het rooms-katholieke geloof is", zegt ze, ,,dat je alles de zegen van God mag geven, zodat het er goed mee blijft gaan." Of het echt helpt? Mirna Jansen uit Nieuw- dorp en haar dochter Bo die hulp hond Ziva mee heeft, is er nuchter over. ,,Baat het niet, schaadt het niet." Klomppop Na de dierenzegening wacht Alida nog een taak, de inwijding van de nieuwe, mobiele kapel van de Ovezandse parochie. Die zal worden gebruikt bij evenemen ten in Ovezande, zoals Klomp pop. Of dat volgend jaar al zijn? Parochievoorzitter Ad Schenk: ,,Eens zal de coronacrisis toch voorbij zijn." MIJN DORP, MIJN STAD Zagerkwekerij Topsy Baits bij Wilhelminadorp heeft een rotzomer achter de rug. Vijftien ton zagers legde het loodje, maar directeur Bert Meijering is niet voor één gat te vangen. ,,Het ging al beter dan in 2018 en 2019, toen het ook erg warm was." Al dertig jaar kweekt Meijering zagers. Hij heeft zijn bedrijf van de grond af aan opge bouwd. Natuurlijk maakte hij wel eerder warme zomers mee, maar niet drie op een rij. Meij- ering kan er slechts één verkla ring voor geven: klimaatveran dering. ,,We zullen ermee moe ten leven, vrees ik." Topsy Baits is gevestigd in de Wilhelminapolder, onderaan de Oosterscheldedijk. Zeventien hectare groot is de kwekerij die op de kop af 94 kweekbassins telt. Ze zijn een halve meter diep; twintig centimeter zand en daar boven dertig centimeter water. Dat wil wel opwarmen, als de buitentemperatuur oploopt en langere tijd hoog blijft. ,,Vorig jaar haalden we op een dag 43 graden", herinnert Meij- ering zich. ,,Die temperatuur hebben we dit jaar gelukkig niet gehaald, maar de warme periode duurde wel langer. Meer dan een week zaten we op ruim dertig graden in de bassins. Onze wor men kunnen daar niet tegen. Het zuurstofgehalte in de kweekbas- sins daalt, terwijl die wormen bij warmte juist actiever worden en meer zuurstof nodig hebben." Meijering kon in 2018, de eer ste warme zomer op rij, een ver lies van twintig ton zagers in de boeken schrijven, vorig jaar zelfs meer dan twintig ton en dit jaar vijftien ton. ,,Het gaat dus al be ter", stelt hij met gevoel voor un derstatement vast. En dat is vooral te danken aan één in greep. ,,Oudere, grotere wormen zijn voor temperatuurstijgingen veel gevoeliger. Die hadden we dit jaar doelbewust veel min der." Hengelsport Wat er aan oudere wormen in de kweekbassins zat, ging wel prak tisch allemaal dood. Met als naar gevolg dat Topsy Baits geen aas meer kon leveren voor de hen gelsport. Meijering: ,,Terwijl de vraag juist groot was. Mensen zochten vanwege de coronacrisis vertier bij huis en gingen meer vissen." Hij verwacht vanaf 19 oktober weer zeeaas te kunnen leveren. Topsy Baits produceert niet al leen voor de hengelsport. Van de honderd ton zagers die het be drijf jaarlijks produceert, gaat ze ventig procent als voer naar gar- nalenkwekerijen in alle delen van de wereld, met het accent op landen rond de evenaar, in Mid- den-Amerika en Azië. Garnalen- kwekerijen hebben kleinere wormen nodig. Ook die konden enige tijd niet worden geleverd. Hoe nu verder? Meijering gaat ervan uit dat hetere zomers iets structureels worden. Inventief als hij is, zocht hij op internet naar hoe hier in warme landen mee wordt omgegaan. Hij ont dekte dat in Los Angeles drink waterbekkens met zwarte ballen worden afgedekt. Die vangen het zonlicht op, met als gevolg dat het water minder opwarmt, er minder verdamping en algen- groei is. Meijering bestelde 120.000 zwarte ballen in China en be dekte er één van zijn kweekbas- sins mee. ,,En het werkt, de tem peratuur bleef prima. Een nadeel is dat je niks meer kunt zien. Het oogsten is ook een dingetje, maar daar komen we ook wel weer uit." Gratis de krant lezen Elke week winacties *minimumleeftijd 15 jaar r start premie Een bijbaan met veel vrije tijd* Maandag t/m vrijdag voor 07.00 uur bezorgen, zaterdag voor 08.00 uur Vergoeding afhankelijk van de wijkgrootte Startpremie 200,- na drie maanden maandag 5 oktober 2020 Pastoraal medewerkster Alida van Veldhoven (rechts) zegent zaterdagavond de 10-ja- rige chiwawa Chander van Mirna Jansen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN COLIJNSPLAAT Gal- leryMaritime, 12.00 17.00 uur: Expositie GOES Buurthuis De Pit, 09.30-11.30 uur: Crea-groep voor alle leeftijden; Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, 09.30-11.30 uur: Inloop; Zeelandhal len, 13.00-23.00 uur: Kermis; Pannakooi Goes-Noord, 14.00 15.30 uur: Sport& Spel 6-12 jaar; Panna kooi Goes-West, 19.30-19.30 uur: Sport& Spel 6-12 jaar; 19.30-20.30 uur: Voetbalactiviteiten 12-23 jaar 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gra tis sporttraining HEINKENSZAND Bibliotheek, 15.30 17.00 uur: Workshop striptekenen 'S-HEER ARENDS- KERKE Ambachtsweg 9, 09.30-11.30 en 13.00 15.00 uur: Master class schilderen van 'Kunst In-perspectief' KAPELLE Sportcen trum Groene Woud, 09.00, 09.30 en 10.15 uur: spetterles, baby- en peuterzwemmen KRABBENDIJKE Gymzaal Nieulande- straat, 20.15-21.15 uur: conditietraining voor heren KRUININGEN Hof Cruninghe, 14.00 15.00 uur: Gym voor senioren RILLAND Gymzaal Cromvlietstraat, 19.30-21.00 uur: Re creatief volleyballen vanaf 16 jaar YERSEKE MFC Te- haere, 08.45 uur: zumba en buikspier training; 18.45 uur: Bootcamp Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Bert Meijering, directeur zagerkwekerij Topsy Baits bij Wilhelminadorp, heeft één bassin met zwarte ballen bedekt om opwarming van het water tegen te gaan. foto johan van der heijden Harmen van der Werf Wilhelminadorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52