'Als het moet, sta ik zo weer op de barricaden' Programma archievendag aangepast Zierikzee-hele eiland 5 Gezocht: Chauffeur kranten bezorgen krantenbezorgen.nl Kom jij ons team versterken? «200 Ga aan de slag in Zierikzee, Bruinisse, Haamstede, Renesse Contactpersoon: Remy Berrevoets Tel: 06 8174 3865 Mail: remypersgroep@zeelandnet.nl Interesse of aanmelden? krantenbezorgen.nl In 2009 was de wereld even te klein en blokkeerden boze duikers, vissers en andere natuurliefhebbers uiteindelijk zelfs de Zeelandbrug; uit protest tegen de stort van staalslakken voor de Oosterscheldedijk. Nu Rijkswaterstaat op het punt staat opnieuw het afvalproduct van hoogovens te gebruiken voor dijkversteviging onder water, blijft het stil. Zijn de tegenstanders van toen gepamperd en in slaap gesust? ,,Zeker niet!", zegt Freek Titse laar van Stichting De Ooster- schelde. De organisatie is voortge komen uit het protest van elf jaar geleden om de vinger aan de pols te houden. „Vooralsnog zien we de noodzaak niet. Maar als het moet, sta ik morgen gelijk weer op die barricaden." Het grote verschil met 2009 is dat belanghebbende duikers en vissers dit keer van meet af aan bij de voorbereidingen zijn betrok ken. Rijkswaterstaat heeft duide lijk geleerd van de kwestie, die in 2015 voor de Raad van State in het voordeel van de overheidsinstan tie werd beslecht. ,,Toen waren we roepende in de woestijn, had Rijkswaterstaat werkelijk geen idee van de natuurwaarde van de onderwaterwereld. Nu schuiven we aan bij het overleg en hebben we zelfs contact met de aanne mers." En ook anders is, verklaart Tit selaar, dat er nu gelijk een 'eco- toplaag' van diverse soorten grove stenen op de staalslakken wordt aangebracht. Dat zorgt voor een meer natuurlijke omgeving en sneller herstel van de onderwater- We hebben dit seizoen zelfs een geboortegolf gehad van zeepaardjes wereld. ,,Ik heb ze nog steeds niet hardop horen zeggen dit voortaan automatisch altijd te zullen doen. Maar ik merk absoluut wel dat er nu bij Rijkswaterstaat een aantal mensen werkt dat weet wat er op het spel staat en van goede wil is." Rijkswaterstaat begint deze maand met de werkzaamheden. Bij Burghsluis, de Schelphoek en Levensstrijd (zuidelijk van Zierik zee) wordt nog een foutje rechtge zet. Daar werd na eerdere stortin gen -wrang genoeg om de onder waterwereld enigszins tegemoet te komen- een laag Engels zee- grind over de staalslakken aange bracht. Grind is echter te fijn, waardoor er nauwelijks leefruimte tussen de steentjes is voor vissen, kreeft en diverse andere dieren- en plantensoorten. Van grove breuksteen worden daarom nu 'ruggetjes' aangebracht, verdeeld over het stortvak. Dat gebeurt straks ook op de staalslakken die worden gebruikt om de vooroever bij de Oost-Bevelandpolder en Wemeldinge (west en oost) te ver sterken. Die steenruggen zijn een prima oplossing, ziet Titselaar onder wa ter. Na de fel bestreden staalslaks- tort bij de Zeelandbrug, een inter nationaal populaire duikplek, werd die methode daar voor het eerst beproefd. Na een jaar keerde het leven voorzichtig terug en in middels valt er weer genoeg te zien. ,,De biodiversiteit herstelt", ziet Titselaar op zijn vele duiken daar. ,,We hebben dit seizoen zelfs een geboortegolf gehad van zee paardjes." Desondanks blijft Stichting De Oosterschelde kritisch op het ge bruik van het hoogovenafval in het nationaal natuurpark. Rijks waterstaat houdt het effect van het uitlogen in het zoute water in de gaten. De conclusie is na tien jaar dat er geen milieuschade ontstaat. Maar wat de staalslakken op de langere termijn doen, blijft nog onzeker. Titselaar: „Daarom zullen wij er ook altijd voor blijven wa ken dat deze monitoring niet wordt wegbezuinigd of zo." ZIERIKZEE De landelijke open ar chievendag 10 oktober in Zierikzee gaat ondanks de aangescherpte co ronamaatregelen door, met een aangepast programma. Dat beperkt zich nu tot bezoekuren aan de Re gentenkamer van het Burgerwees huis. De geplande digitale rondleiding door het gemeente-archief en een lezing over het gedetailleerde weeskamerarchief zijn uit het pro gramma geschrapt. Als alternatief presenteert archivaris Ilja Mostert zijn virtuele rondgang langs de de pots in het gemeentehuis binnen kort op de website van de ge meente. De Regentenkamer van het Bur gerweeshuis staat om 13, 14, en 15 uur open voor bezoek. Het goud- leerbehang en de schilderijen ge- tuigen van de weelde waarmee de regenten en regentessen van het weeshuis zich vroeger omringden. Huidig bewoner en beheerder van het Burgerweeshuis Cris Braat neemt bezoekers mee naar die tijd. Per rondleiding kunnen maximaal zes mensen naar binnen. Aanmelden is verplicht en kan via 0111-452320 of gemeentearchief@ schouwen-duiveland.nl. Verdienste vanaf 1000.- per vier weken 's Ochtends tussen 03.00 en 07,00 uur kranten bezorgen, zaterdag tot 08.00 uur Gratis de krant lezen In bezit van auto en geldig rijbewijs Minimumleeftijd 18 jaar r start premie Een bijbaan met veel vrije tijd* Maandag t/m vrijdag voor 07.00 uur bezorgen, zaterdag voor 08.00 uur Vergoeding afhankelijk van de wijkgrootte Startpremie 200,- na drie maanden Gratis de krant lezen Elke week winacties *minimumleeftijd 15 jaar maandag 5 oktober 2020 SD Marcel Modde Zierikzee - Freek Titselaar Freek Titselaar op de populaire duikplek aan de Zeelandbrug bij Zierikzee. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50