II 4 CORONA TRUMP Donald Trump meldt dat het beter met hem gaat, en mag mogelijk vandaag het ziekenhuis verlaten. Maar uit het Witte Huis komen verwarrende verklaringen over zijn coronasymptomen. De therapie die Trump krijgt is 'een mirakel', zo zei hij monter in een videoboodschap zaterdag avond laat: ,,De nieuwe therapieën zijn mirakels, die komen van God", aldus de op het oog tamelijk fitte president. De komende dagen zijn belangrijk voor zijn verdere herstel, maar over welk 'presiden tiële wondermiddel' gaat het hier? Trump krijgt een cocktail met synthetische antistoffen van far maceut Regeneron. De mix kan het niveau van het virus verlagen, als deze in een vroeg stadium wordt toegediend. Het middel 'Regn-COV2', dat in de beginfase met muizen werd ontwikkeld, komt sinds juni uit gekweekte cel len. De Amerikaanse toezichthou der moet het experimentele mid del nog goedkeuren. Wel schoten vrijdag de aandelen van het bio- techbedrijf door het dak. De Nederlandse ic-voorzitter Diederik Gommers zegt: ,,Hier werken wij in Nederland niet mee. Hij krijgt synthetische antilicha men. In Nederland gebruiken wij menselijke antistoffen, die worden opgehaald via donoren die Covid hebben doorgemaakt en hun plasma afstaan bij de bloedbank.'' Remdesivir Hoogleraar bloedoverdraagbare infecties Hans Zaaijer reageert: ,,Het enige wat ik kon vinden over dit middel is één kleine studie van de producent zelf die nog niet ge toetst is door andere wetenschap pers.'' Die eerste resultaten zijn volgens de hoogleraar (verbonden aan de Universiteit van Amster dam en bloedbank Sanquin) 'op zich wel hoopgevend'. ,,Waar patiënten die een placebo ontvin gen dertien dagen nodig hadden voor het herstel, was dit bij patiën ten die een lage dosis van de anti stoffen kregen zes dagen.'' Hij krijgt ook remdesivir, dat oor spronkelijk gebruikt werd tegen ebola. Ook krijgt hij vitamine D, melatonine, aspirine en famoti- dine, dat in Nederland op de markt is als maagzuurremmer, maar mogelijk ook gunstige effec ten heeft op het immuunsysteem. Grote vraag bij experimentele middelen is natuurlijk: werken ze echt, of is het een gok? „Het lijkt erop dat ze bij Trump denken: we geven hem een cocktail van aller lei medicijnen waarvan ook maar de minste gedachte bestaat dat het iets kan doen", verklaart voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Long ziekten en Tuberculose (Nvalt) Leon van den Toorn. „Zo werken wij in Nederland niet", voegt hij toe. „Mensen moeten niet meteen denken dat dit voor iedereen de beste behandeling is. Dat is echt onzin." Wachten In Nederland moeten mensen nog minstens een maand wachten voor zij behandeld kunnen wor den met antilichamen. Zaaijer: „Wij hebben als het ware de na tuurlijke variant van deze benade ring. Bij ons gaat het om antistof fen uit gezonde donors." De eerste 88oo flesjes daarvan worden later deze maand of begin volgende maand overgedragen aan het mi nisterie van VWS. Remdesivir wordt in Nederland ook gegeven aan coronapatiënten, vaak in de eerste fase van de ziekte. Trumps artsen lijken te denken: we geven hem een cocktail van allerlei medicijnen - Leon van den Toorn, Nvalt Gommers: ,,Er zijn studies die zeggen 'het werkt' en er zijn stu dies die zeggen 'het werkt niet'. Als ik Trumps arts was, zou ik het ook geven. In het Erasmus geven wij ook remdesivir op de gewone afdeling van het ziekenhuis.'' Longarts Hans in 't Veen van het Rotterdamse ziekenhuis Fran- ciscus Gasthuis Vlietland denkt dat dit twee dingen kan beteke nen: ,,Óf hij is zieker dan we we ten, óf hij krijgt medicatie onder het motto: better safe than sorry. Ik denk dat de doktoren nu al alles op alles willen zetten om het vi rus te stoppen. Want de tweede fase, waarbij problemen optreden met het immuunsysteem, is meestal gevaarlijker dan de eerste fase.'' schetste stafchef Mark Meadows voor journalisten een veel minder rooskleurig beeld. Trumps toe stand was 'zeer zorgwekkend' geweest in de 24 uur daarvoor. ,,De komende 48 uur zullen cru ciaal zijn. We zijn nog niet duide lijk op weg naar volledig herstel.'' Het Witte Huis sprak in een officiële verklaring ook dokter Conley tegen. Conley zei op za terdagmiddag dat de diagnose 72 uur geleden gesteld was, wat zou betekenen dat Trump op woensdag al wist van de infectie en gewoon doorwerkte. Pas in de nacht van donderdag op vrijdag Het Witte Huis heeft in het verleden vaker gelogen over de gezondheid van presidenten maakte hij bekend dat zijn coro natest positief was. Conley had zich versproken en bedoelde dat Trump bezig was aan 'dag drie' sinds de coronadiagnose, corri geerde het Witte Huis. Het Witte Huis had al een ge loofwaardigheidsprobleem, na de talloze eerdere keren waarin de president of een van zijn mede werkers de waarheid verdraaiden. Ditmaal tekent The Washington Post uit de mond van een ano niem gebleven medewerker op dat zelfs in het Witte Huis zelf niet duidelijk is hoe het echt met de president gaat. ,,Ik kan je ver tellen wat ik hoor, maar ik heb eerlijk gezegd geen idee of het klopt'', zei een hoge ambtenaar. ,,Veel mensen vertellen andere mensen in het gebouw niet eens de waarheid.'' Bleekjes Trump verscheen in het weekend bleekjes ogend in een video van uit het ziekenhuis waar hij wordt behandeld. ,,Ik begin me goed te voelen'', zei hij. Om die bood schap kracht bij te zetten, publi ceerde het Witte Huis foto's van Trump die in strak in het pak pa pieren ondertekent. In het verleden loog het Witte Huis over gezondheidsproble men van Amerikaanse presiden ten. Franklin D. Roosevelt ver borg dat hij verlamd was en het Amerikaanse volk wist niet dat John F. Kennedy pijn had en leed aan de ziekte van Addison. Vra gen over de gezondheid van pre sident Trump zijn eerder onbe antwoord gebleven. Een onver wacht bezoek aan het ziekenhuis, vorig jaar, heeft het Witte Huis nooit toegelicht. Trumps dokter verklaarde vier jaar geleden dat hij 'de gezondste persoon ooit tot Zijn arts Brian Garibaldi zei gisteren dat Donald Trump mogelijk van daag naar huis mag, om verder te herstellen in het Witte Huis. Er zijn ups en downs, maar de toe stand van de president blijft ver beteren, aldus zijn medisch team in een persbriefing. Daarin werd ook duidelijk dat de toestand van de Amerikaanse president wel degelijk zorgelijk is geweest. Trump had op vrijdag 'hoge koorts', volgens dokter Sean Conley. Het zuurstofgehalte in zijn bloed zakte zodanig dat hij extra zuurstof kreeg toegediend. Op zaterdag zakte het zuurstofge halte opnieuw, en kreeg Trump een extra medicijn, dexametha- son, een steroïde tegen ontstekin gen. De Wereldgezondheidsorga nisatie adviseert dat middel al leen voor ernstig zieke patiënten. Met deze informatie probeerde de arts de schade van een verwar rende persconferentie op zaterdag te beperken. Toen hield Conley vol dat het 'heel goed' ging met de president, en draaide hij op vragen over het toedienen van zuurstof heen. Maar even later maandag 5 oktober 2020 ezondheid Mirakel? Of mix van medicijnen Volgens Nederlandse artsen wordt bij Trump 'alles uit de kast gehaald' om hem van het coro navirus te verlossen. „Maar mensen moeten niet meteen denken dat dit voor iedereen de beste behandeling zou zijn.'' Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Karlijn van Houwelingen Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4