II NIEUWS 3 Viroloog Osterhaus: Mensen nog steeds niet doordrongen van de ernst Chaos, volop politie en handhavers op de been, geen 1,5 meter afstand en drankrijen voor de supermarkten. Twee avonden lang ging het mis in Utrecht nadat de kroegen om 22.00 uur dicht moesten. Meest in het oog sprong dit week end de chaotische situatie in de Utrechtse binnenstad, waar veel overtredingen werden begaan. Ook in Amsterdam ging het feestvieren na sluitingstijd van de kroegen ge woon door. De drang om te kunnen feesten was op meer plekken in het land groot. Zo viel de politie vrijdag avond in Tilburg een pand binnen waar een bruiloft aan de gang was met 180 gasten. En was er gister morgen in Weert een houseparty aan de gang met 150 bezoekers. Ook in Ammerzoden hadden 21 mensen zich zaterdagavond in een bedrijfs pand verzameld en werd er gefeest met alcohol en versterkte muziek. Maar niet alleen in het uitgaans leven namen mensen de strengere coronaregels niet zo serieus, terwijl die nu juist zijn bedoeld om het nog steeds stijgend aantal besmettin gen naar beneden te krijgen. Zon dag waren er voor het eerst meer dan 4000 besmettingen in 24 uur en lagen er 810 mensen met klach ten in het ziekenhuis. Kerkdiensten Toch besloot de hersteld her vormde kerk in Staphorst gisteren gewoon zeshonderd mensen per keer toe te laten tijdens de drie kerkdiensten die werden gehou den. Mondkapjes waren niet ver plicht en er werd gezongen. Het leidde tot woedende reacties, al doet het kerkbestuur formeel niets verkeerd. Als er vooraf een gezond- heidscheck is en plekken gereser veerd worden is er geen maximum aantal personen voor kerkdiensten, staat in de RIVM-voorschriften. Blijkbaar maakt een aantal groepen er een kat- en muisspel van met de politie Viroloog Ab Osterhaus snapt niet dat er zo losjes op de boodschap van Rutte van afgelopen maandag wordt gereageerd. ,,Mensen zijn nog steeds niet doordrongen van de ernst van de situatie. Ze hebben zich rijk gerekend de afgelopen maanden toen het aantal besmet- tingen heel laag was en denken dat hun nu niets kan overkomen. Maar inmiddels zitten de besmettingen weer op het niveau van afgelopen mei. Ook als er zoveel mensen in een kerk samen mogen komen, kun je een beroep doen op hun verant woordelijkheid. Dit is nu gewoon niet handig.'' Al ziet de viroloog wel inconse quenties en onduidelijkheden in het huidige maatregelenpakket. Zeshonderd mensen in een kerk mag wel, maar in een restaurant mogen maar dertig mensen en bij een voetbalwedstrijd niemand. De kroegen moeten dicht, maar ver volgens kunnen mensen daarna nog wel alcohol kopen bij de super markt. En ook over de mondkapjes is heel wat te doen. Bij de ene win kel moet het wel, bij de andere niet. „Probeer duidelijk en consequent te zijn. Dat zijn de regels niet altijd.'' Moeten de regels dan maar stren- ger? Het Outbreak Management Team (OMT) adviseerde het kabi net onlangs nog om regionaal een avond- en nachtklok in te stellen. Osterhaus vraagt zich af of dat helpt. ,,Misschien gaan mensen dan nog meer illegale feesten geven.'' Zelfdiscipline Ook politiebond ACP is daar niet voor. ,,Je kunt niet op 17 miljoen mensen een agent zetten. Het pro bleem dat we zagen in enkele ste den heeft te maken met verant woordelijkheid en zelfdiscipline. Blijkbaar legt een aantal groepen zich niet neer bij de maatregelen en maakt er een kat- en muisspel van met de politie.'' Sommige gemeen ten willen lokaal extra maatregelen. Zo heeft Utrecht het plan na 22.00 uur buiten de horeca geen alcohol meer verkopen. Moskeeën in Am sterdam houden de deur voorlopig dicht. Het is zaterdag avond 22.00 uur. Politie en hand havers bepalen het straatbeeld in Utrecht-Cen trum. De bedoe ling is duidelijk: het is uit met feesten en drankjes. De horeca loopt in recordtempo leeg, uitba ters stapelen stoelen op en bezoe kers verspreiden zich over de stad. Terwijl de uitgaansavond en - nacht normaal gesproken op gang begint te komen rond dit tijdstip. ,,Wat gaan jullie doen?'' vraagt een stel dat noodgedwongen een bui tenterras moet verlaten. ,,Slapen, we kunnen niks doen'', is de reac tie. ,,Zo jammer.'' Maar op sommige plekken in de binnenstad is het opvallend druk, supermarkten Albert Heijn en Boon's Markt zijn ook na 22.00 uur nog geopend. Vrijwel direct nadat de cafés zijn leeggelopen, begint hier een ongekende verkoop stroom, waarbij vooral jongeren massaal kratten bier inslaan en naar buiten slepen. Gejuich klinkt als weer een krat achter op een ba- gagedrager wordt gezet als 'buit'. Handhavers pendelen tussen de twee supermarkten, waar de drukte zienderogen toeneemt en afstand houden nog nauwelijks mogelijk lijkt. Binnen houden be zoekers zich niet aan de 1,5 meter afstand en ook stickers waarop te lezen is dat massaal drank inslaan niet de bedoeling is, worden gene geerd. Medewerkers van de super markt met mondkapjes op probe ren de doorstroming op gang te houden en wijzen met hun oranje hesjes op de coronaregels. Maar rond 22.30 uur is de chaos in en Het is niet te handhaven op deze manier. Ik ga nu ook om 22.00 uur dicht rond het onderkomen van Boon's Markt zo groot dat eigenaar Nawin Harpal mede na overleg met de handhavers zich gedwongen voelt de deuren te sluiten. ,,Het is niet te handhaven op deze manier'', verzucht hij. ,,Vanaf nu ga ik ook iedere avond om 22.00 uur dicht. We moeten dit samen doen hè, corona bestrijden. Men sen luisteren niet binnen en lezen niet wat op onze borden staat.'' De sfeer rond de winkel is even ge spannen, maar de rust keert snel weer nadat de deuren zijn gesloten en medewerkers samen met Har pal al het publiek wegsturen. Minderjarigen Bij de Albert Heijn even verderop gaat het kratten slepen door en spreken de handhavers soms wel erg jong publiek aan. Twee min derjarigen met een krat bier moe ten deze inleveren. Na 22.30 uur zijn de grootste drukte en span ning wel weg. Aanhoudingen blij ven uit. Boetes worden ook niet uitgedeeld. Theo Burger van pub De Beurs aan de Neude heeft geen goed woord over voor de 'rare toestand', als gevolg van de verplichte slui ting. Hij zag zijn klanten na vertrek uit zijn café vrijdagavond in de rij staan bij de supermarkt, om daar koud bier te kopen. ,,De horeca is al maanden bezig met ventilatie, af stand houden, mensen registreren, schone glazen en meer. Dan kan het toch niet de bedoeling zijn dat mensen die bij ons vandaan ko men rechtstreeks naar de super markt gaan en thuis dicht op elkaar zittend verder gaan met drinken?'' De ondernemer roept op de ho reca landelijk tot middernacht open te laten blijven. ,,Of anders ook de lokale supermarkten om 22.00 uur dicht. Gelijke monniken, gelijke kappen. Zo gaat de demo- nisering van de horeca maar door, terwijl er bij ons toch nauwelijks besmettingen plaatsvinden.'' Burger staat zeker niet alleen in zijn kritiek, weet Erik Derksen, vice-voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland afdeling Utrecht en eigenaar van de vier Buurten-restaurants in de stad. ,,Veel collega's zijn gefrustreerd over het feit dat klanten in de rij gaan staan bij de supermarkt en thuis zonder toezicht of maatrege len verder kunnen drinken. Dit doet ontzettend pijn.'' maandag 5 oktober 2020 GO Nederland feest gewoon door Illegale feesten, chaos in enkele grote steden na de verplichte, vroege horecasluiting, en kerk diensten met soms honderden gelovigen. Het eerste weekend met strengere coronamaatrege len verliep onstuimig. Raymond Boere Rotterdam - politiebond ACP Gejuich als er weer een krat achter op de fiets wordt gezet Marco Gerling Utrecht - Nawin Harpal, supermarkteigenaar Wanneer de kroegen sluiten, wordt massaal drank ingeslagen bij de supermarkten in het centrum van Utrecht. foto koen laureij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3