Ontploffingsgevaar op Etna voor Kruijswijk Winst in BinckBank Tour 6 WIELRENNEN BINCKBANK TOUR LUIK-BASTENAKEN-LUIK Het kon eigenlijk helemaal niet wat Mathieu van der Poel (25) in het weekend deed. Gisteren zesde bij zijn debuut in Luik-Bastenaken- Luik na zaterdag een grootse solo bij de BinckBank Tour. maandag 5 oktober 2020 Daniel Dwarswaard Luik Mathieu van der Poel oogt gek genoeg nog best monter als hij in joggingbroek op de Quai des Ar dennes in een buitenwijk van Luik uit de teambus van zijn ploeg Alpe- cin-Fenix stapt. Zwarte pet, zwart mondkapje. Hij heeft net een ex treem weekend achter de rug, maar analyseert vrij nuchter met die Vlaamse tongval. Wielerminnend Nederland heeft zaterdag gezien hoe Van der Poel na een solo van vijftig kilometer de BinckBank Tour wint. Een dag later behoort hij tijdens zijn allereerste Luik-Bastenaken- Luik tot de besten. Zonder voorver kenning van het parkoers. Hup, gewoon gassen. Zesde wordt hij in de loodzware heuvelklassieker in Wallonië gewonnen door Jumbo kopman Primoz Roglic, letterlijk een monument van een koers. ,,Ik ben heel blij met de vorm die ik heb. Dat kan iedereen wel zien, denk ik. De conclusie voor mij: ik ben super'', zegt de 25-jarige Neder lander na afloop. Niet op de planning Het maffe is: 'Luik' stond tot drie dagen terug helemaal niet op de planning. Hij en zijn begeleiding besluiten tijdens de BinckBank Tour om de klimklassieker er toch maar aan te plakken. Dat was nog voordat 'VDP' zaterdag na die onge kende solo wint. De zwaarste in spanning van zijn loopbaan noemt Van der Poel de overwinning zelf. Het 'extre me' weekeinde van Mathieu van der Poel in twee beelden. Nog gekker dan die Amstel Gold Race van vorig jaar. Zaterdagavond rijdt Van der Poel even goed in anderhalf uur met de auto van Geraardsbergen naar Luik, verderop in België. Ook na die ex treme krachtsinspanning besluit hij Luik-Bastenaken-Luik te rijden. De keuze is tweeledig. Als gevolg van de coronaperikelen is er één etappe in de BinckBank Tour geschrapt, Van der Poel wil meer kilometers in de benen hebben. ,,En we moeten nu ook maar afwachten welke koersen er dit jaar vanwege corona nog verreden worden'', zegt hij. ,,Als ik hoor dat Parijs-Roubaix ook al een beetje onzeker is. Pakken wat je pakken kunt dus. Maar dat hij gisteren zesde werd, komt voor hem zelf ook als een ver rassing. ,,Ik had het niet verwacht. Die solo voel je toch wel een beetje in de benen. Ergens knaagt het wel dat ik op het beslissende moment net niet mee kon. Maar ik mag su per tevreden zijn.'' Of vader Adrie al nerveus wordt? Senior won in 1988 Luik-Bastena ken-Luik. Zijn zoon komt de ko- mende jaren vast terug om dat te evenaren. Zeker na deze positieve kennismaking. ,,Maar elke kans die je mist, komt niet meer terug, hè.'' Komende weken Met een brok vertrouwen kijkt Van der Poel uit naar de komende we ken. Woensdag volgt de Brabantse Pijl, die hij vorig jaar won. Dan zon- Na een tijdrit met een aankomst heuvelop wacht op Giro-dag 3 een finish op de Etna. Voor gaande jaren was de hoogste vulkaan van Europa geen garan tie voor vuurwerk, maar dat kan vandaag anders zijn. Daan Hakkenberg Agrigento Geen moment is Steven Kruijswijk in de problemen geweest bij de vier kilometer lange klim naar Piazza Vittorio Emanuele in het hart van Agrigento. Maar eenmaal over de streep komt het nog bijna tot een gevecht. De Portugees Ruben Guerreiro van Education First blijkt licht ontvlambaar als Kruijswijk achterlangs wil passeren in de propvolle finishstraat. Wilde arm gebaren en een 'Fuck you, fuck you!' maar Kruijswijk geeft geen krimp. ,,Morgen zullen we een echte krachtmeting krijgen'', zegt hij even later. Guerreiro is al lang en breed uit zicht verdwenen, ritwin naar Diego Ulissi is op weg naar het podium en de kopman van Jumbo- Visma laat zijn licht schijnen over de bijna 19 kilometer lange beklim ming van de vulkaan Etna. De eer ste twee dagen op Sicilië hebben al voor opschudding gezorgd. Geraint Thomas zette in de tijdrit zaterdag al zijn rivalen op afstand. Simon Ya- tes beperkte met een halve minuut de schade, maar Kruijswijk, Wilco Kelderman, Vincenzo Nibali en Ja- kob Fuglsang verloren een minuut of meer. Op 1800 meter hoogte wordt vanmiddag opnieuw een tussenbalans opgemaakt. Al moet worden opgemerkt dat finishen op de met zijn 3346 meter hoogste (nog altijd actieve) vulkaan van Europa voorheen geen garantie voor vuurwerk bleek. De Etna lag dan ook vroeg in het routeschema en de wind heeft er vrij spel. En aanvallers hebben een broertje dood aan wind tegen als het bergop gaat. In 2017 kwamen de favorieten (dat jaar ook Thomas, Nibali, Kruijswijk en Kelderman) geza menlijk over de streep vlak achter Jan Polanc. Het jaar erop schonk Simon Yates ploegmaat Esteban Chaves de ritzege en pakte zelf een voorsprong van een halve minuut op de andere klassementsrenners die en groupe binnenkwamen. Het peloton komt vandaag van noordelijke richting naar de Etna, vanuit Linguaglossa, en dat geldt als de zwaarste kant. Het is voor het eerst dat deze passage is opgeno men in de Giro. Dat de Etna zich dit jaar opnieuw vroeg aandient is voor Kruijswijk geen beletsel. ,,Mis- schien dat er nu wel wat gebeurt. Een klim is een klim, een lastige fi nale. En ik heb toch al wel wat ach terstand op Thomas, dus wie weet. Al ga je Thomas zoals die de laatste weken en ook al in de Tirreno rond rijdt niet één, twee drie kraken. Maar ik neem het dag per dag en dan kijk ik wel hoe de benen zijn.'' Steven Kruijswijk wacht een test op de Etna. foto photo news GO Superweekeinde voor FOTO'S COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38