Djokovic en Nadal op ramkoers Kiki Bertens verliest onnodig op Roland Garros en richt nu al het vizier op2021 5 Met verlies tegen een Italiaanse qualifier eindigde voor Kiki Bertens Roland Garros en vermoedelijk het tennisjaar 2020. Om meerdere redenen een enorme gemiste kans. Wie weet had Kiki Bertens in de kleedkamer wel oud ijzer gemaakt van haar racket, of minutenlang met haar hoofd tegen de muren staan bonken. Maar ze wekte een kleine drie kwartier na haar uit schakeling op Roland Garros niet de indruk totaal verbouwereerd te zijn van haar nederlaag met 4-6 4-6 tegen de Italiaanse Martina Tre- visan. Of die te zien als een om zeep geholpen gouden kans. Zelfs niet met het oog op het speelschema van Roland Garros, waar de ene na de andere topper is gesneuveld. Had Bertens de qualifier (die nog nooit won van een speelster uit de top 10) wel verslagen, was ze prompt één van de grote favorieten UITSLAGEN geweest voor de eindzege. Bertens had best een punt dat ze niet in de luxe verkeerde om al ver der te mogen kijken dan haar vier- derondepartij. Na een korte en moeizame voorbereiding met een lichte achillespeesblessure ging ze zonder verwachtingen naar Parijs. Daar was het twee partijen worste len en boekte ze één comfortabele zege. „Vooraf was ik misschien blij geweest met een vierde ronde'', zei Bertens. ,,Nu baal ik natuurlijk.'' De Italiaanse nummer 159 van de wereld, die op 26-jarige leeftijd pas haar tweede grandslamtoernooi speelt, had het eindstation niet hoeven en mogen zijn. Trevisan speelde solide en stoïcijns, maar als Bertens wat dichter bij haar beste niveau was gekomen, had ze mor gen in de kwartfinale gestaan. En niet tegen de als eerste geplaatste favoriete Simona Halep, want die ging een stadion verderop hard on deruit tegen de Poolse Iga Swiatek. Zo zou ook de vijfde tegenstander van Bertens in Parijs van buiten de top 50 zijn geweest, als ze zelf had gewonnen. En met een reeks topspeelsters die niet meedoen op Roland Garros of alweer thuis zijn, lag voor Ber- tens een dijk van een mogelijkheid te wachten om mee te doen om een eerste grandslamtitel. In theorie is elke uitschakeling op een 'major' een gemiste kans, zeker als je nog maar een paar jaar wilt tennissen. Maar deze zou gezien de omstan digheden toch extra kostbaar moe ten voelen. Met het uitbreken van de corona- pandemie werd er maanden niet getennist. Toen er vanaf augustus weer toernooien waren, zette Ber- tens vol in op het gravelseizoen. Ze sloeg de US Open over en bereidde zich voor op Roland Garros. Een te verdedigen keuze, gezien haar liefde voor gravel en kansen in Pa rijs. Maar haar voorbereiding was kort. In Rome verloor ze haar eerste partij, op het inderhaast ingelaste toernooi in Straatsburg gaf ze ge blesseerd op. Bertens legde eerder al uit weinig andere opties te heb ben gehad, vanwege ingewikkelde WTA-regels mocht ze een aantal andere evenementen niet spelen. Toch was ze niet optimaal voorbe reid. De afgelopen jaren speelde Bertens zeventig tot tachtig par tijen in het enkelspel. Nu wierp de maandenlange pauze haar terug qua vorm en fitheid, getuige ook de krampaanvallen in de tweede ron de. Er was in aanloop naar Roland Garros onvoldoende tijd geweest om die achterstand in te lopen. ,,Achteraf kan je altijd zeggen dat je dingen anders had moeten doen, maar ik sta achter de keuzes die ik heb gemaakt'', zei Bertens. ,,Het was een moeilijke periode, met veel vragen. Hoe lang gaat dit duren? Hoe vul je die tijd in? Welke toer nooien ga je spelen? Ik denk dat we er als team zo goed mogelijk mee zijn omgegaan en er alles aan heb ben gedaan om hier goed te zijn. Vooraf was ik misschien blij geweest met een vierde ronde. Nu baal ik natuurlijk Het was alleen niet goed genoeg.'' Met het bereiken van de laatste zestien op de Australian Open en Roland Garros en het succesvol ver dedigen van haar titel in Sint-Pe tersburg was het zeker geen slecht jaar voor Bertens. Een klapper bleef uit, al waren er minder toernooien om die te maken. Ze staat nog inge schreven voor 'Ostrava', later deze maand, maar maakte gisteren dui delijk daar vermoedelijk niet naar toe te gaan. De blik gaat op 2021. ,,Ik stond er goed voor in de eerste maanden en zat lekker in mijn vel. Maar toen kwam er een hele perio de niets. Daar heb ik privé van ge noten, qua tennis was het lastig. Het was gewoon een raar jaar.'' MANNEN maandag 5 oktober 2020 'Het was wU gewoon een raar jaar' Een gefrustreerde Kiki Bertens in haar teleurstellend verloren vierde rondepartij, gisteren op Roland Garros. foto afp Rik Spekenbrink Rotterdam/Parijs Roland Garros 4de ronde. Mannen: Sinner (Ita) - A. Zve- rev (Dui/6) 6-3 6-3 4-6 6-3, Altmaier (Dui) - Berrettini (Ita/7) 6-2 7-6 6-4, Djokovic (Ser/1) - Galan (Col) 6-0 6-3 6-2, Nadal (Spa/2) - Korda (VS) 6-1 6-1 6-2, Thiem (Oos/3) - Gaston (Fra) 6-4 6-4 5-7 3-6 6-3, Tsitsipas (Gri/5) - Bedene (Slv) 6-1 6-2 3-1 opgave, Schwartzman (Arg/12) - Sonego (Ita) 6-1 6-3 6-4, Roeblev (Rus/13) - Anderson (ZAf) 6-3 6-2 6-3, Chachanov (Rus/15) - Garin (Chl/20) 6-2 3-6 6-4 6-2, Carreno Busta (Spa/ 17) - Bautista Agut (Spa/10) 6-4 6-3 5-7 6-4, Dimitrov (Bul/ 18) - Carballés Baena (Spa) 6-1 6-3 op gave, Fucsovics (Hon) - Monteiro (Bra) 7-5 6-1 6-3. Vrouwen: Trevisan (Ita) - Ber tens (Ned/5) 6-4 6-4, Swiatek (Pol) - Halep (Roe/1) 6-1 6-2, Jabeur (Tun) - Sa- balenka (Bel/8) 7-6 2-6 6-3, Collins (VS) - Muguruza (Spa/11) 7-5 2-6 6-4, Siege- mund (Dui) - Martic (Kro/13) 6-7 6-3 6-0, Svitolina (Oek/3) - Garcia (Fra) 6-1 6-3, Kenin (VS/4) - Bara (Roe) 6-2 6-0, Kvitova (Tsj/7) - Fernandez (Can) 7-5 6-3, Podo- roska (Arg) - Krejcikova (Tsj) 2-6 6-2 6-3, Ferro (Fra) - Tig (Roe) 7-6 4-6 6-0, Zhang (Chn) - Burel (Fra) 7-6 7-5, Badosa (Spa) - Ostapenko (Let) 6-4 6-3. PARIJS Terwijl bij de vrouwen de ene na de andere topper wordt uitgeschakeld, heeft het mannentoernooi van Roland Garros vooralsnog minder grote verrassingen in petto. Novak Djokovic bereikte de vierde ronde door slechts vijftien games te verliezen, eerlijk verdeeld over zijn drie partijen tot dusver. Van daag heeft hij met de Rus Karen Chatsjanov de eerste tegenstan der van naam. Djokovic won dit jaar 34 van zijn 35 partijen. De enige nederlaag was toen hij op de US Open werd gediskwalifi ceerd na het raken van een lijn rechter. Ook de andere topfavoriet heeft zich nog niet bovenmatig hoeven inspannen. Rafael Nadal leverde gisteren slechts vier games in tegen Sebastian Korda, de zoon van oud-prof Petr. Hij staat al in de kwartfinale en treft daarin morgen Jannik Sinner. Het Itali aanse talent won gisteren knap van Alexander Zverev, vorige maand nog verliezend US Open finalist. Is er dan helemaal geen mooi verhaal over een totaal onbe kende nieuwkomer? Jawel. Da niel Altmaier, die vandaag tegen over Pablo Carreno Busta staat, weet veel ogen op zich gericht. De Duitse nummer 186 van de wereld debuteert op een grand- slamtoernooi, en hoe. Hij is de eerste speler die zijn eerste negen sets op een major allemaal wint sinds de Zweed Ulf Stenlund 34 jaar geleden op Roland Gar ros. Altmaier dankt zijn stunt- week deels aan de coronabreak, zegt hij. „Voor mijn gevoel kan let terlijk iedereen nu van iedereen winnen. Fysiek is iedereen ster ker geworden en qua tennis zijn de spelers slimmer en gediscipli- neerder. Zeker hier op Roland Garros is het tennis echt veran derd. Ik ben blij één van de spe lers te zijn die dat nu laat zien.'' - Kiki Bertens (28)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37