Social Dilemma 'Als Concertzaal in de bres springt, hoort daar geld bij' Zeeuws onderwijs schreeuwt om nieuwe meesters en juffen 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Wanneer de derde persoon binnen een week me aanraadt om naar de do cumentaire Social Dilemma op Netflix te kijken, besluit ik op een lome zaterdagmiddag dan toch maar eens de adviezen op te vol gen. Vrolijk werd ik er niet van. Desalniettemin is het een aanra der. Kort gezegd komen vele top mannen en -vrouwen van sociale netwerken zoals Facebook, Twitter en Instagram aan het woord om ons te waarschuwen voor hun geesteskinderen. Het gaat zover dat de bouwers openlijk verklaren hun eigen kinderen te verbieden om eraan deel te nemen. berichtjes die we krijgen (die heeft gereageerd op die, die heeft u be richt, die heeft u 'geliket') en de mogelijkheid om oneindig te scrollen, wordt het steeds lastiger om de website of app te sluiten en iets anders te gaan doen. Niet al leen op persoonlijk, maar ook op sociaal niveau (hoe kan het ook anders) beïnvloedt het ons nega tief: wat me het meeste bijbleef is hoe de kanalen aparte, gelijkge stemde groepen vormt. U heeft het waarschijnlijk weleens voorbij zien komen: videosuggesties, vrienden die je 'misschien kent', mensen die je 'misschien wil vol gen'. Binnen die groepen worden de meest extreme geluiden het meest belicht. Op deze manier drijven de verschillende groepen steeds verder uit elkaar en leidt dit, ook in de offline wereld, tot ver deeldheid. Hij was vanaf het allereerste begin mordicus tegen social media. Een mailadres vond-ie al overdreven: waarom, jij hebt er toch al een? En een smartphone vond-ie versla vende nonsens. Hij had een Nokia 6310, bellen en sms'en (en dat zeer spaarzaam) was het enige dat het apparaat kon. We zagen het als ou derwets, maar achteraf was het misschien een vooruitziende blik en zag hij het gevaar. Al die zaken afschaffen gaat hem niet worden waarschijnlijk. Dat we iets moeten om onze kinderen en onszelf te beschermen, is helder. Ik begin bijvoorbeeld eens met het uitzet ten van alle meldingen en het af en toe wegleggen van mijn telefoon. Meneer B. was vanaf het allereerste begin mordicus tegen social media DE STELLING Vandaag: Geen ouders bij sportwedstrijden kinderen gaat te ver Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters GISTEREN WEREN&A© DE ©ametempel. ME©A 8X Duiker in nood bij de Zeelandbrug AARDENBURG Automobiliste (32) gewond bij ongeluk VLISSINGEN Peiling: hoe is het met je? Er kon snel geschakeld worden, want directeur Leo Hannewijk van de Oostkerk is ook directeur van de Zeeuwse Concertzaal. Financieel gezien zou het aantrekkelijker zijn geweest om uit te wijken naar de schouwburg, zegt hij. ,,Maar ik vind schouwburgen niet geschikt voor muziek. De Zeeuwse Concertzaal is veel beter. Dat is volgens kenners zo'n beetje de mooiste zaal voor muziekuitvoeringen in Zuidwest Nederland." Ook uitvoeringen van muziek van Bach en Leonard Co hen, die volgend weekend gepland staan, zijn verschoven naar de Zeeuwse Concertzaal. Volgens Hannewijk zit er een witte vlek in de regeling voor podia die zijn getroffen door de corona crisis. Als hij met de concerten zou uitwijken naar de schouwburg hoeven alleen de schoonmaakkos ten te worden vergoed. Dat komt volgens hem omdat Zeeland Thea ters, waartoe de schouwburg be hoort, van het Rijk en de provincie geld heeft gekregen, onder meer om ook kleinere podia te onder steunen. De Zeeuwse Concertzaal heeft dat noodgeld niet en staat dus aan de lat. Hannewijk: ,,Dat snap ik niet." Gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA, cultuur) zegt desgevraagd dat het anders ligt. ,,De Zeeuwse gemeenten hebben samen bijna 1,3 miljoen euro gekregen om de cul tuur te ondersteunen. Daarvan is ruim 190.000 euro voor Middel burg. Dat is het loket waar de Oost- kerk moet aankloppen. Het is aan de gemeente of ze daar gehoor aan geeft." Zeeuwse scholen schreeuwen om nieuwe leraren, weet onderwijs- ambassadeur Gorik Hageman. „Scholen krijgen vacatures moeilijk opgevuld. In Zeeuws-Vlaanderen zijn eind vorig schooljaar vier men sen aangenomen om in te vallen op basisscholen. Zij staan nu al vast voor de klas, en de flexpool is leeg. En er lopen vijf sollicitatieprocedu res." Het platform Lesgeven in Zee land is begin dit jaar in het leven geroepen om meer docenten naar Zeeland te trekken. Tot nu toe werd vooral geworven in Vlaanderen. Met succes: er zijn al verschillende Belgische leraren aan de slag ge- gaan in Zeeland. Met de tiendaagse wil het platform het Zeeuwse on derwijs in het zonnetje zetten. ,,Het Zeeuwse onderwijs hoeft zich niet te verstoppen. We hebben be hoorlijk wat te bieden. Er is volop opleidingsaanbod voor jonge men sen en er zijn veel baankansen." Via sociale media worden elke dag video's gedeeld. ,,We brengen het dagelijks leven in beeld, om te laten zien hoe het is om leraar te zijn." In de personeelskamers van scholen worden kartonnen poppen geplaatst. ,,Deze staan symbool voor toekomstige nieuwe collega's. We willen leraren aansporen om mee te denken en hun netwerk in te schakelen. Zo kunnen we nieuwe leraren vinden." De tiendaagse wordt afgesloten met een Zeeuwse Onderwijsdag op woensdag 14 oktober. Leraren kun nen tijdens deze dag digitaal work shops en lezingen bijwonen. ,,We gebruiken die dag ook om het inno vatiefonds te promoten. Daarmee kunnen scholen subsidie krijgen om met innovatief onderwijs aan de slag te gaan." maandag 5 oktober 2020 Door middel van de constante Meneer B. krijgt postuum gelijk. Reageer op pzc.nl Gisteren: Stel op alle mid delbare scholen mondkapje verplicht 1291 stemmen ALS HIJ VANDAAS NOS STEEDS NIET SE&RUIK.T, SA IK ER MAAR OP. ZIERIKZEE Een duiker is gistermid dag rond 12.30 uur in de problemen gekomen bij de Zeelandbrug vlak bij Zierikzee. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis ge bracht. De duiker is met hulp van een schipper naar de wal gebracht. Ondertussen stond een ambulanceteam al te wachten bij de haven De Val van Zierikzee. Iets verderop, onderaan de Zeelandbrug is een po pulaire duikplaats. De melding van het noodge val kwam zo'n uur nadat het laag water was bij de Zeelandbrug. Of het duik- ongeval te maken had met de stroming is ook nog niet duidelijk. Bij een eenzijdig ongeluk is zaterdagavond een au tomobiliste (32) gewond geraakt op de Smede- kensbrugge in Aarden burg. De auto reed rond 21.50 uur bij het uitrijden van het dorp tegen een paal van een snelheids remmer, waarna de be stuurder de macht over het stuur verloor. De auto kwam een stukje ver derop tegen een boom tot stilstand. Brandweer, politie en twee ambulan ces werden opgeroepen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de politie was ze wel aanspreekbaar. De auto is zwaarbeschadigd. Nederland zit in de tweede coronagolf. Die is hopelijk snel voorbij. Maar zelfs dan zal de in vloed van het virus nog lang merkbaar zijn. Ie dereen ervaart deze cri sis anders. Iedereen gaat er op zijn eigen ma nier mee om. De PZC peilt hoe het met de Zeeuwen gaat door mid del van een korte en quête die op onze site en de app is in te vullen. Vierduizend mensen hebben dit inmiddels gedaan en het kan nog tot vanavond. Morgen zijn de resultaten te lezen, online en in de krant. Danny Vera in de Concert zaal in plaats van de Oost- kerk. FOTO LEX DE In de Oostkerk in Middelburg mogen niet meer dan dertig mensen samenkomen, dus in al lerijl zijn de vier concerten die Danny Vera daar zou geven ver plaatst naar de Zeeuwse Con certzaal. Daar trad de zanger zowel vrijdag- als zaterdag avond twee keer op, telkens voor honderd mensen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Kom in Zeeland werken! De scholen hebben van alles te bie den. Met die boodschap aan (toekomstige) leraren houdt het platform Lesgeven in Zeeland vanaf vandaag - de dag van de leraar - een tiendaagse van het Zeeuwse Onderwijs. Cornelleke Blok Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2