Een mix van panna, beats, mode en rap blijkt een succes bij jongeren Griezelen in de kelder van chocolademuseum 4 Waterpolitie Terneuzen weg Een eigen kantoor had de waterpo litie al niet meer in Terneuzen. De landelijke eenheid dienst infra structuur, waarin onder meer de waterpolitie in 2013 is opgegaan, heeft de kantooractiviteiten in Vlis- singen geconcentreerd. Terneuzen hield nog wel een politieschip, maar dat is dus ook weg. Het gaat, laat woordvoerder Ed Kraszewski weten, om een beslis sing van de afdeling zuidwest van de landelijke eenheid. Die afdeling heeft besloten het 'Terneuzense' politievaartuig over te plaatsen naar Dordrecht-Willemstad. Daar is meer aanwas van nieuw personeel en het schip 'kan er beter tot zijn recht komen', aldus Kraszewski. Dat in Terneuzen geen politie- vaartuig meer is gestationeerd, be tekent volgens Kraszewski niet dat het havengebied van Terneuzen en het Nederlandse deel van het Ka naal Gent-Terneuzen het zonder politietoezicht te water moeten doen. „Vanuit Vlissingen wordt ook op het Kanaal Gent-Terneuzen ge varen." Onvoldoende aandacht Lonink die als burgemeester ver antwoordelijk is voor veiligheid, heeft daar ernstige bedenkingen bij. Hij kan zich niet voorstellen dat Terneuzen even goed kan worden bediend, als in de oude situatie, met een eigen politievaartuig. Hij vreest dat de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone onvoldoende aandacht krijgt en durft te stellen dat 'het Kanaal wordt vergeten'. Volgens Lonink is dat lastig te verteren. Terneuzen is een vrij open haven, geeft hij aan, dat vraagt om geregeld politietoezicht te wa ter. Zeeland is wat dat betreft naar zijn oordeel al niet ruim bedeeld. ,,De Rotterdamse zeehavenpolitie telt een paar honderd medewer kers, de dienst in Zeeland enkele tientallen." Minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid komt dit na jaar nog naar Zeeland, met name om over de politiesterkte op het De derde haven van Nederland kan toch niet zonder eigen politievaartuig land te praten, maar ook over (drugs)criminaliteit in de Zeeuwse havens. Lonink wil dan ook de situ atie van - wat vroeger heette - de waterpolitie aan de orde stellen. Ondertussen zien oud-mede werkers van de waterpolitie in Ter- neuzen, onder wie Wim van der Meer, met lede ogen aan hoe hun dienst is uitgekleed. ,,Je praat wel over de derde haven van Nederland en met de toekomstige, moderne Schelde-Seine-verbinding wordt het Kanaal nog belangrijker voor de binnenvaart. Je kunt dan toch niet zonder eigen politievaartuig?" ,,Moussa wist van zijn Vlissingse vrienden van de wedstrijd in de serie panna-partijen die al enkele weken worden gehouden op de velden in Vlissingen en Middel burg in combinatie met work shops rap met rapper Donovan 'MC Donson' Olijfveld en dit keer Beat the Bucket, emmerdrummen met Chris Smith. Moussa is niet de enige die van ver komt: twee broers uit Alkmaar doen ook mee. Voetenwerk Winnaar werd de fanatieke Moussa niet. Soufian 'El Jackson' Hamami bleek het beste voeten werk te hebben in de categorie tot Er hebben zich al verschillende kinderen aangemeld voor verdere workshops en met dertien jaar. Bij de veer tien- tot achttienjarigen werd Adam Abali uitgeroepen tot win naar. Zij mogen meedoen aan het landelijke kampioenschap. De combinatie van straatcul tuurvormen en straatvoetbal in de reeks Cultuur@CruyffCourts is een succesvolle, zegt Tessa Son nemans van Kunsteducatie Wal cheren, die de serie activiteiten opzette met Roat, Vlissingen in Beweging en de gemeenten Mid delburg, Welzijn Middelburg en het Jeugdfonds Sport Cultuur Zeeland. Per keer kwamen vijftig tot honderd kinderen op de Cruyff Courts af. Overlap ,,De organisaties hebben een mooie overlap", vindt Sonne mans. ,,Er hebben zich al verschil lende kinderen aangemeld voor verdere workshops mode, sport en muziek, ook geholpen door het Jeugdfonds. Bij Kunsteducatie Walcheren gaan we kijken of we cursussen in straatcultuurvor men kunnen geven." Volgend jaar willen de organisaties weer, maar dan in het voorjaar. Sonnemans: ,,We hopen dat de gemeenten dit omarmen." Dus ook niet van de mogelijke in houd van de geheimzinnige cho coladebox met hoogst ongebrui kelijke vullingen, waarvan knof look nog de onschuldigste is, die het paar halverwege de hallow- eentour aangeboden krijgt. Het chocolademuseum aan de Vlas- markt heeft jaarlijks avondopen stellingen, maar deze keer niet één maar vijf. De hele maand ok tober kunnen mensen zich op za terdagavond in tijdslots vermaken met een anderhalf uur durende verrassingsroute. De kelders in Let op: er moet gekropen worden, en best een eindje. Het chocolade museum stuurt de gasten de duis tere kelders van de stadsvilla anno 1665 in. Marco was zaterdag de eer ste die de gewelven onderging. ,,Wel humor", vindt hij. ,,Er waren best schrikmomenten." Claudia koos voor de 'vluchtroute' ach terom, via de Schuiffelstraat. ,,Het werd steeds smaller en nauwer en toen ik naar beneden moest, dacht ik hellup!" Ze was de enige niet. ,,Het kwam gewoon op me af!", Het werd steeds smaller en nauwer en toen ik naar beneden moest, dacht ik hellup! roept een jongeman die er ook maar van af zag. De woest uitgedoste oempa loempa's, de nijvere helpers van Willy Wonka's chocoladefabriek die in de tuin de bezoekers van sfeerverhogende snacks voorzien, gniffelen. Enkelen van hen zitten de hele avond verholen in de on derling verbonden en schaars ver lichte kelders. Anderen zijn knap verdekt opgesteld in het scheme rige museum vol ontregelende ef fecten. Mooie momenten De boekingen voor de avonden lo pen vlot, zien Richard Jansen en Elodie van Buren. Per avond kun nen ze honderd mensen hebben. De opbrengst is voor het goede doel. ,,Voor mooie momenten voor chronisch zieke kinderen, jongeren en ouderen of kwetsbare mensen", legt Van Buren uit. ,,Zo hebben we bonbons naar het hos pice gebracht en workshops gege ven voor zieke kinderen. Binnen- kort vervullen we een laatste wens van een zieke jongen. Het mu- De opbrengst is voor mooie momenten voor chronisch zieke kinderen, jongeren en ouderen of kwetsbare mensen seum staat door de coronatijd in de overlevingsstand, maar dit soort dingen willen we blijven doen." Nasser El Jackson neemt Moussa (links) bij de neus met een move. foto lex de meester maandag 5 oktober 2020 'Te weinig aandacht voor Kanaal WA Als een dief in de nacht is de wa terpolitie uit Terneuzen verdwe nen. Sinds deze zomer is er geen politievaartuig meer gesta tioneerd. Jan Lonink, burge meester van Terneuzen, is on aangenaam verrast. ,,De Kanaal zone wordt vergeten." Harmen van der Werf Terneuzen - Wim van der Meer, oud medewerker waterpolitie Waarom ik hier ben? Om te win nen!", roept Moussa (11). Hij kwam gistermiddag uit Vil voorde (België) om op het Vlis- singse Cruyff Court mee te din gen naar het panna-kampioen- schap. Na een flitsend potje tegen tweevoudig wereldkam pioen groundmoves Nasser El Jackson was hij weliswaar een panna rijker, maar wel warm ge speeld. Claudia Sondervan Vlissingen - Tessa Sonnemans, Kunsteducatie Walcheren Chocolade die je opsnuift, proef je hier, legt Elodie van Buren haar hand op haar voorhoofd. Marco en Claudia van Nieuwen- huijzen nemen het graag aan. Na de eerste griezelavonturen in het avondlijke Sjakie's chocola demuseum in Middelburg staan ze nergens meer van te kijken. Claudia Sondervan Middelburg - Claudia van Nieuwenhuijzen - Elodie van Buuren, Sjakie's chocolademuseum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24