s? Wel in de kerk, niet langs de lijn Schade Sluiskiltunnel na wilde achtervolging Kustmarathon in het holst van de nacht Souvenirs 2 KUSTMARATHON AFGELAST, MAAR Het kabinet maakt geen onderscheid tussen profs en kluitjes-voetballende kinderen Geen Kustmarathon Zeeland dit jaar, maar dat betekende niet dat op de eerste zaterdag van oktober 2020 geen hardlopers te vinden waren op het parcours van de ruim 42 kilometer tussen Burgh-Haamstede en Zoutelande. Een kleine honderd liepen een 'wilde' Kustmarathon, of een deel daarvan. Commentaar Als sport religie was en de wedstrijd een eredienst, had dit weekend gejuich geklonken in de stadions en langs de lijn. Want in kerken mag je wel met honderden zingen onder één dak. ,,Met een gezondheidscheck en reservering vooraf geldt geen maximaal aantal personen tijdens een dienst", zo luidt de regel voor kerkdiensten. Zitten en ander halve meter afstand houden zijn voldoende. Maar sport is geen religie. Terwijl zondag in Staphorst 600 gelovigen zingend in de kerk zitten, is het de ouders van spor tende kinderen verboden langs de lijn te staan. Sport is ook geen cultuur, want dan hadden er nog 30 mensen mogen komen. Of meer, want de veiligheidsregio kan schouwburgen en concertzalen vrijstelling van dat maximum verlenen. Bij de sport is het bezoekverbod absoluut. De overheid is vergeten hier een redelijke grens te trekken. Het kabinet maakt geen on derscheid tussen de profs uit de Eredivisie en kluitjes-voetbal lende kinderen. Niemand langs de lijn, behalve begeleiders. Doel van de coronaregels is beperken van sociale contacten zodat het virus zich minder snel verspreidt. Dan wil je geen massa mensen in stadions of concerthallen die van heinde en verre komen. De kans dat de wedstrijd van JO8-2 van Terneu- zense Boys tegen hun leeftijdgenootjes van Aardenburg JO8-1 zaterdagmorgen ontaardt in een superspread-event, is - ver geleken met een kerk gevuld met zingende gelovigen - bijzon der klein. Misschien dat de voorzitter van de veiligheidsregio dit eens aan de orde kan stellen in Den Haag. SLUISKIL De politie achtervolgde vrij dagavond een verdacht voertuig dat met hoge snelheid over de A58 reed. De agenten pikten hem op ter hoogte van Wouw en de achtervol ging eindigde pas bij de Sluiskil tunnel, waar de bestuurder dwars door de slagboom reed. Agenten zagen de verdachte auto bij het Noord-Brabantse Wouw op de A58 voorbijsnellen. De bestuur der negeerde een stopteken en gooide een aantal zakken met hen nep uit het raam, waardoor deze verspreid langs de weg kwamen te liggen. Bij de Westerscheldetunnel besloot de bestuurder met volle vaart door de tolpoort te racen. Hij vervolgde zijn weg richting de Sluiskiltunnel, waar zo'n tien voertuigen stonden te wachten. Volgens directeur Harald Schoen makers had de politie het tunnelbe- heer gevraagd de tunnel te sluiten ALMANAK Een Middelburgse moeder (60) is blij haar in het buitenland wonende dochter (24) weer even thuis te hebben. ,,Kijk, dit heb ik meegenomen voor papa! En dit voor mijn zus!" Moeder bekijkt de souvenirs, benieuwd naar wat ze zelf zal krijgen. Dan blijft het stil. om een blokkade te creëren. De vluchtende bestuurder was niet onder de indruk en passeerde de auto's over de vluchtstrook. Daarna knalde hij dwars door de dichte slagboom. De auto raakte zwaar be schadigd aan de voorruit, maar de bestuurder kon zijn weg vervolgen. De politie was genoodzaakt de achtervolging te staken, omdat de situatie te gevaarlijk werd voor om standers, vertelt een politiewoord voerder. Bij beide tunnels was de schade aanzienlijk. De bestuurder heeft het poortje bij de Wester- scheldetunnel en één van de twee grote slagbomen bij de Sluiskiltun nel vernield. Volgens Schoenma kers was men tot zaterdagochtend 04.00 uur bezig met het herstellen van de schade. Of er verder onder zoek gedaan zal worden, is nog niet bekend. Volgens de agenten had de auto een buitenlands kenteken. Even later, wanneer de moe der maar is begonnen aan een flinke lading buitenlandse was, hoort ze: ,,Oh mam, ik heb nog iets voor je!" Opgetogen rent ze de trap af, waar dochterlief staat met een grote tas. ,,Dit moet ook nog ge wassen worden!" Gewonde bij botsing Vlissingen Lezing Arthur Japin verplaatst Ovezande Zierikzeese band Dispelled wint talentenjacht Tom Rozenburg uit Vijfhuizen bij Haarlem is een echte 'uutloper', ie mand die alle edities van de Kust- marathon heeft gelopen. Voor de achttiende had hij zich uiteraard ingeschreven, maar corona zette ook een streep door dit evenement. ,,Eerst was er de teleurstelling dat de marathon werd afgelast. Een heel begrijpelijke maatregel, maar toch. Toen dacht ik: ik kan hem na tuurlijk ook in mijn eentje lopen. Ik zag op social media geen oproepen dus ik schatte in dat het niet te druk zou worden, want het moet wel verantwoord blijven." Zijn inschatting klopte. Terwijl aan de Burghse Ring de wijzers van de kerkklok naar twaalven kruipen, staan een man of twintig klaar voor de start. Wat een verschil met vorig jaar, toen 1900 hardlopers stonden te dringen om te vertrekken. Niet alle 'wilde' lopers hebben de tradi tionele starttijd afgewacht. Sommi gen zijn eerder in de ochtend alleen of in kleine groepjes al vertrokken. Mevrouw Heijnen woont recht tegenover de startstreep. Elk jaar zet ze haar voordeur open voor de lopers die nog even snel een plasje moeten doen of voor een vrijwilli ger die trek heeft in een bakje kof fie. Dat is vandaag niet anders. ,,Zo ben ik nou eenmaal opgevoed, ie dereen is hier welkom binnen. Ik heb vanochtend samen met de buurvrouw wat Kustmarathon- vlaggetjes in de bomen gehangen, zo is er toch nog een beetje sfeer. Ik kijk er een heel jaar naar uit en heb er vannacht zelfs bijna niet van kunnen slapen. Maar het is niet an ders, we moeten het virus serieus nemen", vertelt ze terwijl ze in een bijna lege straat kijkt. Tweede keer Tegen het m middaguur komt René Boxem, 42 kilo meter verderop in de Langstraat in Zoutelande, over de finish. De hardlooptrai ner uit Doetinchem had 15 jaar geleden al eens meege daan en wilde dit jaar de Kust marathon voor de tweede keer lo pen. In januari schreef hij zich in en boekte een vakantiehuis op De Banjaard voor het marathonweek end. ,,Alles was toch al geregeld, dus we zijn gewoon naar Zeeland ge gaan. Niet lopen was voor mij geen optie. We zijn hier nu toch en ik hou van lopen langs de kust." De Achterhoeker liep niet het hele par cours, maar de laatste 27 kilometer vanaf het vakantiepark naar Zoute- lande. Fred van der Roest en Hans Stougie uit Kortenhoef staan met René de Visser uit Nieuw- en Sint Joosland te wachten op slaan van de kerk klok. ,,Twaalf uur is twaalf uur", klinkt het beslist. Voor de twee mannen uit het Gooi was er geen twijfel of ze ook dit jaar de Zeeuwse Toen de marathon in de zomer werd afgelast, besloot Frank Hus- slage samen met Vlissinger Koen de Vries wel te gaan lopen. ,,Maar zeker niet overdag, als er meer lopers zou den zijn en daarmee de intentie van de afgelasting tenietgedaan zou worden." De twee startten in een zeer stil Burgh. Na 10 kilometer moest De Vries de tocht al staken vanwege een rugblessure. Hoofdlampje Husslage ging in zijn eentje door. Met een hoofdlampje liep hij het vertrouwde parcours, tot waar normaal ook de eindstreep ligt. ,,Zeker vergeleken met de euforie van de finish in normale jaren, was dit bizar", gaf hij aan. ,,Zoutelande was uitgestorven, geen mens te be kennen." ,,Daar sta je dan in een lege Langstraat op de 'Finishlein', met alleen het gehuil van de wind als applaus." maandag 5 oktober 2020 Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Bij een botsing tussen een Duitse Renault Kan- goo en een Nederlandse Nissan Micra in Vlissin gen is zaterdagmiddag één persoon gewond ge raakt. Het ongeluk ge beurde op de kruising tussen de Piersonstraat en de Gerbrandystraat. De politie en een ambu lanceteam werden opge roepen voor assistentie. Een inzittende raakte ge wond als gevolg van de klap. Beide auto's liepen flinke schade op en de Gerbrandystraat werd enige tijd afgesloten. Een bergingsbedrijf takelde de auto's. Over de ernst van de verwondingen is niets bekend. TERNEUZEN De aangescherpte coro namaatregelen nopen ook cultuurcentrum Porgy Bess in Terneu- zen tot creativiteit. Porgy Bess is nu even geen geschikte locatie om schrijver Arthur Japin te ontvangen, dus is zijn le zing op dinsdag 13 okto ber verplaatst naar het Scheldetheater. Japin doet Terneuzen aan in verband met het verschij nen van zijn nieuwe boek Mrs. Degas. De aanvang van zijn lezing blijft 20.00 uur. De organisatie vraagt bezoekers in verband met de coronamaatrege len kaartjes vooraf te be stellen via de website van Porgy Bess. Groovemetalband Dis pelled uit Zierikzee won vrijdagavond de finale van talentenjacht Spec tra in De Klomp in Ove zande. Drie finalisten traden aan, naast Dis pelled singer-songwriter Rosann en de band Mindfuel. Twee andere deelnemers, Signourney Rose en Winson Blue, kwamen niet. Ze zaten in quarantaine. Publiek was er niet vanwege de coronacrisis. De finale was te volgen via een live-stream die goed is bekeken, aldus Spectra- coördinator Marianne Verburg. 'Niet lopen Theo Giele Burgh-Haamstede Middelburger Frank Husslage heeft gisteren op bijzondere wijze tóch de Kustmarathon ge lopen. Hij vertrok exact om mid dernacht vanuit Burgh en fi nishte na 04.07 uur in de Lang straat in Zoutelande. Roeland van Vliet Zoutelande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22