Vergoeding slaapcentra op de tocht KR Hoek in ei hard onderuit Ik voel me super' sport6&7 Zorginstituut Nederland, dat in opdracht van de overheid het ba sispakket bewaakt, kondigt van daag aan dat de teugels worden aangehaald. Voor behandelingen waarbij de wetenschappelijke on derbouwing tekortschiet, wordt een 'resultaatafspraak' gemaakt. Wordt dat bewijs vervolgens niet geleverd, dan verdwijnt deze zorg uit het pakket. Volgens voorzitter Sjaak Wijma gaat de discussie over het pakket nu te vaak over dure, nieuwe me dicijnen die voor vergoeding in aanmerking komen. Er wordt vol gens hem te weinig gekeken naar wat er al in het pakket zit, terwijl uit onderzoek is gebleken dat voor maar liefst de helft van het pakket geen wetenschappelijke onder bouwing is. ,,Daarom is het be langrijk dat we uitzoeken en nader beoordelen wat wel werkt en wat niet'', zegt hij in een interview met deze krant. Het schrappen van zorg is om streden. Vorig jaar adviseerde het Zorginstituut om een hoogge bergtebehandeling voor astmapa tiënten in het Zwitserse Davos te schrappen, omdat die geen toege voegde waarde had. Die stap leidde tot tumult bij patiëntenor ganisaties en in de Tweede Kamer. Veel ziekenhuizen hebben de af gelopen jaren slaapcentra inge- Belangrijk dat we uitzoeken en nader beoordelen wat wel werkt en wat niet richt voor mensen die tijdens het slapen last hebben van ademstops (apneu). ,,Daar worden veel men sen en middelen voor ingezet, maar de wetenschappelijke onder bouwing zou weleens heel krap kunnen zijn'', denkt Wijma. Als er geen bewijs komt, zullen behan delingen in zo'n slaapcentrum niet langer door de basisverzekering worden vergoed. De zorgkosten lopen elk jaar ver der op. Komend jaar staat de zorg voor 87 miljard euro op de rijksbe groting. Het Zorginstituut schat in dat dit jaar 48 miljard euro via het basispakket wordt vergoed. Vol gens Wijma is het verder laten op lopen van de zorgkosten, zonder te kijken of dat geld wel goed wordt besteed, geen begaanbare weg. ,,We betalen nu al gemiddeld 6000 euro per Nederlander aan de zorg. Als we niets doen, gaan we in 2040 de helft van het belastinggeld be talen aan zorg. Dat is een no-go- area." Ook de patiënt is volgens Wijma beter af als de geboden zorg zinnig is. P8 Als het coronavirus niet had rondgewaard, was afgelopen weekeinde voor de achttiende keer de Kustmarathon gelopen. Maar ondanks de afgelasting bleef het niet stil op het traject. Rond de honderd sporters liepen het hele parkoers of een deel ervan. Wat moet je anders doen in het eerste weekeinde van oktober? Zij kunnen zeggen dat ze de Kustmarathon 2020 toch gelopen hebben. zeeland 2 Derdedivisionist verliest van am Ajax: 3-5 sport 8 9 15°C --v onze oven Bezem gaat door basispakket zorg Zorg die niet bewezen effectief is, zal vaker uit het basispakket verdwijnen. Onder meer slaap- centra in ziekenhuizen moeten aantonen dat patiënten baat hebben bij behandeling, anders wordt die niet langer vergoed. Laurens Kok Den Haag -Sjaak Wijma, Zorginstituut AH Saucijzenbroodje Wij liepen tóch de Kustmarathon Deze week onbestendig herfstweer pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Nieuwsmedia Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 556554

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1