m €74,- MEDIA CULTUUR 17 Anti Slipcursus Rosmalen maandag 5 oktober 2020 Beeldschermen, toetsenborden, headsets. „Ondertitelen is niet hier aankomen, je hokje binnenstappen en gaan vertalen'', waarschuwt Wies Hermans. ,,Je moet je goed voorbe reiden.'' Overigens krijgen de ondertite laars ook bij de liveprogramma's wel van te voren de presentatieteksten van bijvoorbeeld talkshowhosts die hun gasten introduceren. Zoals Mat- thijs van Nieuwkerk dat voorheen in een hoog tempo deed in De Wereld Draait Door. Dan hoeft de ondertite laar geen duizend aanslagen per 5 se conden te doen. Ho ho, ruimt Wies Hermans meteen een misverstand uit de weg. Al bijna twee decennia lang worden de sprekers in program ma's door de ondertitelaar nagespro ken. Die gesproken woorden worden door een spraakcomputer omgezet in tekst, waarna de zinnen op het com puterscherm verschijnen. Via een toetsenbord kan dan op het laatste moment nog een correctie worden doorgevoerd. Ten slotte gaat de vin ger op de enterknop en heb je de on dertiteling in beeld. Dit alles gebeurt in seconden. ,,Vorige week was Loretta Schrijver hier nog'', vertelt Van den Bogart. ,,Ze is een ondertitelaar van het eer ste uur. Loretta begon in 1980 toen er alleen voorbereide programma's werden ondertiteld. Ondertitelaars maakten destijds gebruik van een speciaal Velotypetoetsenbord. Met een bijzondere indeling, met woor den en lettergrepen die via één aan slag op het toetsenbord in beeld ver schenen. In 2002 is er de revolutio naire spraakherkenning. ,,Die geheel is aangepast aan de stem van de on dertitelaar.'' Gelukkig. Dan is er tenminste een excuus als het misgaat met het mee- tikken. Overigens is Tijd voor Max echt de Champions League van het ondertitelen, vooral door de vele Wies Hermans spreekt mee met de talkshow De Voor avond. sprekers die door elkaar heen praten. „Daarom is het zo fijn politieke de batten in de Tweede Kamer te doen. Daar laten zij elkaar uitspreken'', stelt Wies Hermans. De studio van MAX is vandaag al lesbehalve een Tweede Kamer. Er zit ten niet één, maar twee presentato ren aan tafel, namelijk Martine van Os en Sybrand Niessen die ook nog eens meerdere gasten hebben: André Donker, Kees van Kooten en Diede- rik Jekel. Als het vijf uur is geweest, gaat het 'spel' beginnen: headset op, minimicrofoon voor de mond, vin gers bij het toetsenbord (F9, punt, enter) en dan kijken maar vooral luisteren naar Tijd voor MAX. Het 'na zeggen' van de zinnen voelt als pes ten, een beetje wat je als kind vroeger deed bij je ouders. De spraakcompu- ter vertaalt en zet de zin op het scherm. Staan er fouten in, dan moet er vliegensvlug worden gecorrigeerd (op een toetsenbord) en pas dMrna met een enter worden bevestigd. Het is chaos in mijn hoofd, in mijn headset en op het scherm, want Sy- brand heeft - nu alweer? - een nieuwe zin gezegd en Martine iets tussendoor, nu Sybrand weer. Let ters stromen overal om me heen. Ze vormen allang geen woorden meer en dus al helemaal geen fatsoenlijke zinnen. David Attenborough wordt David als een bureau, Virgil is virtu en ik had toch bedachtzaam gezegd en niet bedacht zijn? Wat mogen de ondertitelingkij kers vandaag blij zijn dat niet ik, maar Bas de échte uitzending van Tijd voor MAX doet. Na een redelijk korte tijd gaat de headset af en maakte teleurstelling over eigen presteren plaats voor bewondering. Hulde voor Bas, voor Wies, voor Christiaan en voor al die anderen van Teletekst Ondertiteling. Kunste naars zijn ze. Dat ze maar jubileum op jubileum mogen vieren. Bij Den Bosch ligt het grootste en mooiste circuit van ons land, het Safety Experience Center in Rosmalen. In deze spannende training van 3 uur leer jij jouw voertuig beter te beheersen. Glijden, draaien, remmen, slippen, je gaat het allemaal beleven! Jouw dag bevat rem- en uitwijkoefeningen, over- en onderstuurtraining, noodstopoefening en zelfs een ijsbaan! Inbegrepen bij de prijs zit een kopje koffie of thee met een koek. Bestel tickets op pzc.nl/slipcursus 1K0RTING Het voordeel vanPZCjy# Omdat je het verdient! vs I 'Ondertitelaars van 888 15 kunstenaars zijn ze' 1 FOTO PIM RAS Tickets zijn beperkte tijd verkrijgbaar. Gekochte tickets zijn geldig t/m 31 maart 2021. Vooraf online een datum reserveren met behulp van aangekocht ticket is verplicht. TSoförtiïExoc ricn co Con tor «ft K'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17