Wilden de makers van WIDM Nikkie per se in die helikopter hebben? Uitstel van nieuwe James Bond extra klap voor bioscoopwereld 16 MEDIA CULTUU DOORGRAVEN Teletekstpagina 888 van de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) bestaat 40 jaar. Deze krant kreeg voor deze gelegenheid een kijkje in de keuken, luisterde mee en typte mee. Al viel dat laatste behoorlijk tegen. Terugblik Keihard bewijs heb ik niet, maar het lijkt er meer en meer op dat de makers van Wie is de Mol? zich eindelijk iets hebben aangetrokken van veelge hoorde kritiek op het pro gramma. Ze zijn ons nog steeds een uitleg van die Mas- termindopdracht uit de vorige reeks ('Vak werk') verschul digd. In dit jubileumseizoen (die slechts acht in plaats van tien afleveringen telt, wist ie dereen dat al?) zijn de spellen kraakhelder. Bovendien dur ven ze soms einde lijk eens af te wijken van het toch ernstig ingesleten formule- sjabloon. In een pret tige twist werd de groep zaterdag ge splitst ('hier heb je wat geld, regel zelf maar een hotelletje') en begon a la Peking Express een race tegen de klok om elkaar op tijd weer te vinden. Dat maakt het feit dat er niemand uit vloog (normaliter een moment waarop ik woest de afstands bediening door de kamer keil) een stuk beter verteerbaar. Toevalliger, maar niet minder fijn, zijn de vele spontane ge beurtenissen. Of de mensen achter de schermen gaan daad werkelijk zo ver een groep agressieve Chinese toeristen op Ron Boszhard en Jeroen Kijk in de Vegte af te sturen terwijl er eigenlijk haast moet worden gemaakt? Misschien is onze Ronnie wel een feno meen in Azië waar ze en masse seizoenen van Zappsport en Bommetje bingen. En wilden de makers Tygo Gernandt na het wildplassen afleiden door een schaars geklede pornoac trice aan de kant van de weg te zetten? Mocht in het huis ach ter haar een wilde Toscaanse orgie zijn georganiseerd, weer hield Nikkie de Jager hem van deelname. Zij wilde immers op tijd bij die helikopter zijn. toch? De opdrachten Minder ingewikkelde spelle tjes maken het geheel niet be paald minder verwarrend. Nie mand wist meer de volgorde van alle opdrachten tot nu toe, dus tijdens het sjouwen van houten puzzelstukken op het strand leek iederéén verdacht. Snel door dan. Deze gedachte beroofde mij van een gewenste nachtrust: de makers willen toch per se dat een duo die he likopter bereikt? Beetje zonde van alle voorbereidingen als dit met gebeurt. Het is logi scher Nikkie in plaats van Tygo voor dit karretje te spannen. Haar telefoon stond ook als enige niet in de luidspreker stand, zodat ze haar chauffeur makkelijker de weg naar die heli kon wijzen. Houdt dit ook verband met de envelop die ze eerder vliegensvlug van tafel griste? Maar..eenmaal op Elba kun je vervolgens geen invloed uitoefenen op het wel of niet verdienen van geld door de vier overgebleven speurders. Hè verdorie, wordt het toch weer een complexe boel. De hoofdverdachte Nikkie gedroeg zich tijdens minstens de helft van deze af levering als een verongelijkt pubermeisje dat van haar ou ders nog niet met de eyeliner mag rommelen. Ik zag gister avond een geloofwaardig stuk chagrijn. Hoe capabel is onze make-upgoeroe als actrice? Onmiddellijk hoor ik dan een stemmetje: Pas op Gudo, je streepte vorig jaar om dezelfde reden Mol Merel van je ver- dachtenlijstje. Ik vertrouw vooral Ron voor geen meter, maar ik blijf daarom tóch nog even bij Miss Tutorials. Ook vanwege een merkwaardig moment uit de aflevering van vorige week dat mijn collega Dennis Jansen in zyn Doorgra ven onbenoemd liet. Nikkie beweerde oud-Mol Rob te hebben gezien. De enige Rob die ooit meedeed en opperbe- drieger bleek, was Rob Dekay eerder dit jaar. En dat seizoen was tijdens de opnames van de huidige reeks nog niet eens op tv uitgezonden. Wie heeft daar een goede verklaring voor? Kenzo overleden J&K OVERVAL Gordon komt terug ijd voor MAX. Dat is toch dat heerlijk ontspannen praat programma? Klopt, maar voor de on dertitelaar van Tele tekst 888 is het pro gramma een pittige klus. De dienst heeft door de jaren heen een enorme vlucht genomen. Ruim 4,5 miljoen Nederlanders, van wie 1,7 miljoen doven en slechthorenden, maken er gebruik van. ,,Veel mensen zetten de ondertiteling aan vanwege geluiden in de omgeving tijdens het televisie kijken of bij gebruik van NPO Start. Of denk eens aan anderstaligen die de Nederlandse taal willen leren'', vertelt Paul van den Bogart. Hij is manager van Access Services bij NPO, de dienst bij de NPO met be halve ondertiteling ook de tolken en audioscriptie, een stem die beschrijft wat we zien. Bij Access Services wer ken zo'n 35 ondertitelaars, die dage lijks in twee ploegen diensten draaien tussen zes uur 's morgens tot half één 's nachts. De ondertiteling van 888 heeft in vier decennia een spectaculaire ont wikkeling doorgemaakt. Van één uit zending per dag naar dagelijks vrij wel alle NPO-programma's: met live zo'n twintig NOS Journaals, Nieuws- uur, twee talkshows en veel sport. ,,Maar als je hier komt werken, begin je met voorbereide programma's," zegt Wies Hermans, al twintig jaar ondertitelaar. Is live meetypen dan al een beetje te hoog gegrepen? Is er sprake van overmoed bij deze ex-voetbalverslag gever die toch regelmatig op de tri bune een Champions Leagueverslag moest typen dat vanwege het op tijd drukken van de krant m het eindsig naal af moet zijn? Even meetikken met een programmaatje, dat moet óók wel lukken? Elf hokjes staan vol met apparatuur om een programma te ondertitelen. Maar David uit een bureau wat David uit een bureau. Als ik dan nu nog nog eens een David uit een blauw naar jij het er moet echter dat moet erkenning zijn... mening. Kan ik doen... I TIJDLIJN De hoop was erop gevestigd dat het nieuwe 007-avon- tuur, in Nederland altijd een gegarandeerde hit, de be- zoekerscijfers in het laatste kwartaal enigszins zouden opvijzelen. Ook zonder No time to die was de situatie in de biosco pen niet bepaald florissant geweest. Bij voorbaat re kende de brancheorganisa- tie NVBF op een omzetda ling in de laatste maanden van 70 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2019. Die daling kan nu wel eens veel hoger uitvallen. De gevolgen, aldus de NVBF, zullen desastreus zijn. Een kaalslag dreigt en banen staan op de tocht. Het pessimistische beeld was toen vooral gebaseerd op de nieuwste maatregelen van het kabinet waarbij biosco pen en filmtheaters per filmzaal slechts dertig be zoekers mogen toelaten. Ook de willekeur van de maatregelen, waarbij voor sommige theaters in be paalde regio's vrijstelling kan worden gegeven, wordt door de NVBF fel bekriti seerd. ,,Het komt voor dat in een regio de ene bioscoop meer bezoekers kan toela ten, terwijl een ander thea ter daar niet voor in aanmer king komt. Dit ongelijke speelveld is niet uit te leg gen.'' Het opschorten van grote filmpremières naar volgend jaar zal de situatie voor de filmbranche alleen maar verergeren, stelt de NVBF. Na elke aflevering van Wie is de Mol? graaft deze krant nog even door. Hoe waren de opdrachten? En wie is de hoofdverdachte? maandag 5 oktober 2020 PC Gudo Tienhooven Nikki en Tygo in de helikop ter. FOTO AVROTROS Eens, oneens? Mail ons: Mol@ad.nl MODE De Japanse mo deontwerper Kenzo Takada is op 81-jarige leef tijd in Parijs aan de gevolgen van coronabesmet ting. Takada ves tigde hij zich in jaren 60 in Parijs en vierde triom fen met zijn mode- en par fumhuis Kenzo. Gordon Heucke- roth, die vorige week zaterdag ernstig mishan deld en beroofd werd in zijn ap partement in Amsterdam, stelt dat hij niet kapot te krijgen is. 'Ik vecht me zelf weer terug en zelfs dit gaat me sterker maken dan ooit tevoren', aldus de presentator. 3 "U 0) Dennis Jansen |W JU; 11(1;bi: li D:l? la 0Q:QQ:56;1S Als David Attenborough 'David uit een bureau' wordt. De Velotype. fotos pim ras Van Velotype naar spraakcomputer 1980 op 4 oktober eerste uitzending met TT-ondertiteling ooit 1986 eerste live-uit zendingen Journaals met Velotype: een spe ciaal toetsenbord 2002 introductie spraakherkenning tij dens de uitzending 2008 eerste live uitzending De Wereld Draait Door met 1 mi nuut 'vertraging' zodat de ondertiteling op tijd meeloopt 2009 ondertiteling wordt bijgevoegd op Uitzending Gemist 2016 Definitief ge bruik van spraakherken ning. Veloboards wor den niet meer gebruikt 2017 afdeling Ac cess Services ziet het licht: dat is behalve on dertiteling ook gebaren- tolken, gesproken on dertiteling en audio- descriptie 2019 NPO 1, 2 en 3 en themakanalen worden voor 99 procent onder titeld 2020 ondertiteling van Ster-reclame. Het verschuiven van de nieuwe James Bond-film No time to die naar april volgend jaar maakt voor het bioscoopbedrijf het rampjaar 2020 compleet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16