Tot 10-10 10 tellen CNV ziet niets in flexplan van AWVN mm ECONOMIE 15 Bond: Dit plan zet verhoudingen op scherp it ini il □gc v AAN HET WERK Is dit de persoon met wie ik moet trouwen? Is het een goed idee om mijn keuken te ver bouwen? Nemen we nog een kind? Zal ik nog een fles wijn opentrekken? Moet ik mijn hypotheek oversluiten? Welke lunch kies ik bij de supermarkt? Wij mensen worden dage lijks gebombardeerd met grote en kleine keu zes. We maken er elke dag tientallen, waarbij we nooit helemaal weten hoe die zullen uit pakken. Bij sommige keuzes ben je er zo uit, over andere kun je weken piekeren. Niet gek dus dat we af en toe wat hulp kun nen gebruiken bij het nemen van zo'n beslis sing. Mijn hart maakte dan ook een klein sprongetje toen ik in het boek De Tweede Berg van David Brooks over de 10-10-10-regel las. Sta je voor een dilemma, dan is het volgens Brooks handig om je deze vragen te stellen: hoe zal ik hier over tien minuten over denken? En over tien maanden? En over tien jaar? Stel dat je een aanbod hebt gekregen voor een aantrekkelijke baan. De arbeids voorwaarden, het sa laris en de door groeimogelijkheden zijn beter dan bij je huidige werk. Aan de andere kant vind jij de baan die je nu hebt interessanter, en heb je een goede band met je collega's. Moet je dan op het aanbod ingaan, of Na tien maanden is de buyers high voorbij en is die bolide alweer gewoon gaan voelen niet? Over tien mi nuten heb je waarschijnlijk spijt als haren op je hoofd omdat je leuke collega's zult moeten missen. Over tien maanden ben je vermoede lijk al helemaal gewend aan de nieuwe job, en heb je het hartstikke gezellig met je nieuwe collega's. Over tien jaar kun je je niet meer voorstellen dat je de andere keuze had gemaakt. En dus is het wellicht tijd om door de zure appel heen te bijten. Maar wat te doen met die knalgele sport auto die je zo graag wil kopen? Tien minuten nadat je de showroom uit bent gerold steek je iedereen op de weg de ogen uit en voel jij je heerlijk. Na tien maanden is de buyers high voorbij en is je bolide alweer gewoon gaan voelen. En over tien jaar heb je spijt dat je het aanschafbedrag niet verstandiger hebt geïn vesteerd. Misschien dus maar niet doen? Dan is er nog een zeldzame restcategorie: de keuzes waar je tien minuten later al spijt van hebt. Met dank aan die regel van meneer Brooks: vandaag dus maar géén Bossche Bol als tussendoortje. 'Facebook niet splitsen' Druk op brexit 1^ PROTEST LUCHTVERKEER J-DEW ■D'AfFAiRF' DE inrcMrr ~\UU*ILCW CLinAT LECHOIX i ift i j A Afgelopen zaterdag ontvouwden de werkgevers, verenigd in de AWVN, in deze krant hun plannen voor nieuwe arbeidsvoorwaarden. Ze willen dat de lonen mee-ademen met de economie. Dus hogere lo nen als het goed gaat en een lager loon als het minder gaat met de be drijven. Ook willen ze dat in slappe tijden de mensen minder uren werken en in drukke tijden juist meer. Het totaal aantal gewerkte uren mag niet boven een van tevo ren afgesproken maximum komen. Ook moeten de functieomschrij vingen ruimer, zodat personeel breder inzetbaar is. De AWVN ver wijst naar PostNL. Daar moet het kantoorpersoneel bijspringen in de pakketbezorging en het sorteren van de post in drukke tijden. CNV-voorzitter Piet Fortuin is stomverbaasd dat de werkgevers juist nu met dit vergaande voorstel komen. „De timing is erg slecht en ik ben verbaasd over de toon. Ray mond Puts, de directeur van de AWVN, gaat met deze voorstellen terug in de tijd. We zitten midden in een crisis en het is een grote uit daging om daar samen uit te ko men. Dit gaat er niet toe leiden dat we samen oplossingen gaan bedenken. Ik vind het heel on verstandig om nu een steen in de vijver te gooien.'' De AWVN zegt dat door vaste mensen flexibeler te laten werken de baanzekerheid juist groeit. Werkgevers hoeven minder men sen te ontslaan in slechte tijden omdat de kosten dalen dankzij de lagere lonen. Uiteindelijk zal flexi beler werken juist tot meer vaste banen leiden, zeggen de werkge vers. Fortuin is het daar niet mee eens. ,,Meer flexibiliteit is niet de oplos- Als dit de toon wordt van de werkgevers, dan gaan we een onrustig halfjaar tegemoet sing. Corona zet een vergrootglas op de arbeidsmarkt. We zien nu de tekortkomingen. De eerste 150.000 mensen die eruit vlogen waren flexwerkers en jongeren. Onder hen veel arbeidsmigranten. Dat be wijst het tegendeel dat flex tot meer vaste banen leidt. We moeten juist nu zoeken naar duurzame oplos singen voor de problemen op de ar beidsmarkt. Alles flexibel maken gaat niet helpen.'' In Nederland is er een groot ver schil tussen mensen met een vast contract en flexwerkers. De laatsten hebben weinig rechtsbescherming en weinig baanzekerheid. Als ze werkloos worden, hebben ze wei nig om op terug te vallen, zoals werkloosheidsuitkeringen of geld voor omscholing. Vaste werkne mers zitten juist stevig in het zadel. Ontslag is duur en moeizaam. Eerder dit jaar kwam de commis sie Borstlap met voorstellen voor hervormingen op de arbeidsmarkt. Vaste contracten moeten minder vast worden, flexibele contracten minder flexibel, was de kernbood schap. Juist de positie van flexwer kers als zzp'ers moet worden ver stevigd, vindt de commissie. De werkgevers zeggen dat hun voorstel de reactie is op de commis sie-Borstlap. Wat Fortuin betreft is dat een valse start. „We moeten nog aan de discussie over Borstlap be ginnen. Dit stuk zet de verhoudin gen op scherp. Als dit de toon wordt van de werkgevers gaan we een onrustig halfjaar tegemoet. Dit voorstel moet met een grote boog de prullenbak in.'' De grootste vakbond van het land, de FNV, kon niet tijdig reageren. maandag 5 oktober 2020 GO Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). MENLO PARK Het opbreken van Facebook als mogelijke straf voor te veel markt macht is geen optie. Splitsing zou miljarden kosten en zou ook onveiliger zijn voor consu menten. Dat schrijven advo caten in een voorbereidende verdediging, mocht de Ame rikaanse rege ring het opdelen van Facebook voorstellen. BRUSSEL De brexitonder- handelaars moeten 'inten sief aan de slag om de kloof te overbruggen'. Dat stellen de Britse premier Boris Johnson en voorzitter Ur sula von der Leyen van de Europese Com missie na een video-overleg. Ze vragen on derhandelaars Frost en Barnier om alle zeilen bij te zetten. a> E o I IÜIUL QN N'A PLUS ~s 1r '<i Enkele tientallen demonstranten hebben gis teren op de luchthaven van de West-Franse stad Nantes geprotesteerd tegen de luchtvaart. Volgens hen zijn er te veel vluchten, ondanks dat het luchtverkeer op dit moment door de co- ronacrisis op een laag pitje staat. De demon stranten verplaatsten later hun protest naar een rotonde in de nabijheid van de luchthaven. Ook in Parijs waren enkele tientallen demon stranten actief. Zij werden gearresteerd. foto afp Vakbond CNV heeft geen goed woord over voor het voorstel van de werkgevers om lonen en arbeidstijden flexibel te maken. ,,Dit voorstel kan met een grote boog de prullenbak in.'' Peet Vogels Utrecht Piet Fortuin, voorzitter CNV Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: keuzestress.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15