ftl NIEUWS 13 MIGRANTEN HULPACTIE Ze zijn wel wat gewend bij Because We Carry. De hulporganisatie op Lesbos deelt al vijf jaar babydragers, luiers, jassen, eten en speelgoed uit aan vluchtelingen op het Griekse eiland. Maar 15.000 slaapzakken distribueren is andere koek. Nadat brand de beruchte opvang bij het plaatsje Moria ruim drie weken geleden volledig in de as legde, kwamen meer dan tienduizend mensen op straat terecht. Inmiddels verblijven ze in een tentenkamp op een voormalige schietbaan, dat het Griekse leger in een paar dagen uit de grond stampte, maar de omstandigheden zijn niet best. De wc's zijn ronduit smerig, er zijn geen douches en er is nauwelijks stroom. Bovendien staan de tenten direct op de grond. Bewoners liggen op dekens of ther- mozeil. Slechts een deel heeft een slaapzak. De afgelopen nachten is het al flink kouder geworden in het kamp, dat direct aan zee ligt. Because We Carry (BWC) deed een oproep op sociale media, en binnen een paar dagen waren er 15.000 slaapzakken en matjes. Met drie vliegtuigen, beschikbaar gesteld door twee vliegmaatschap pijen, kwamen ze naar Lesbos. Daar hebben medewerkers de afgelopen week flyers uitgedeeld en gepraat met bewoners om de distributie aan te kondigen. Die voorbereidende stap is belangrijk, vertelt Lisette Beljon van BWC vrijdagochtend. Zomaar met een vrachtwagen vol matjes en slaapzakken het kamp in rijden leidt geheid tot een bestorming. ,,Er zitten nu ruim achtduizend mensen, we kunnen niet overal tegelijk zijn. En we moeten ergens beginnen. Daarom is het belangrijk dat iedereen weet dat we genoeg matjes en slaap zakken hebben, en iedereen aan de beurt komt.'' Ze staat voor een enorme loods die tot de nok toe gevuld is met slaapzak ken en matjes, verdeeld in pakketten. In het pakhuis ernaast staan pallets vol babymelk en luiers. Allemaal do naties van Nederlandse particulieren en bedrijven na de brand in Moria. Eerste sectie Met haar collega's vormt Beljon een rij. Een voor een geven ze de pakket ten aan elkaar door om ze vanuit de loods in een vrachtwagen en vijf be stelbusjes te krijgen. Dan is het met zo'n 1900 matjes en slaapzakken op naar het nieuwe kamp, tien minuten rijden. Als eerste is een sectie met Afghaanse families aan de beurt, helemaal achter in het kamp. ,,Als je voorin begint met uitdelen, denken de mensen achterin dat ze alleen aan de poort iets kunnen krij gen, en komt er gedrang. Als we meteen het hele kamp over rijden, straalt dat uit dat we genoeg hebben voor iedereen.'' Later die dag zijn de Maten Ashrafi (20) op de par keerplaats van de Lidl, waar hij wat eten gaat kopen. Zaterdagmiddag is Lisette Beljon tevreden. In twee dagen zijn ze zes keer met de vracht wagen en in busjes op en neer gereden van de loods naar het kamp. Iedereen heeft een slaapzak en matje gekregen. Er zijn nog pakket ten over, zodat er over een paar maanden als het echt koud is nog een ronde kan plaatsvinden. ,,Voor ons is het fijn om te zien dat mensen echt blij zijn met de donaties. En wij vinden het belangrijk om naar ze toe te gaan, in plaats van dat we onze vrachtwagen ergens neerzetten en zij uren in de rij moeten gaan staan. Dit is menselijker. Zo kunnen we elkaar tenminste even aankijken, en zien de bewoners dat er echt mensen zijn die zich hun situatie aantrekken.'' alleenstaande mannen aan de beurt, die met elkaar in acht grote tenten zitten, met 150 tegelijk. Verder zijn er onder meer Afrikaanse en Arabische secties, en daarbinnen zijn families, alleenreizende vrouwen en alleen staande moeders weer gescheiden. Journalisten mogen het kamp niet in, maar bewoners vertellen dat ze blij zijn met de donaties. ,,Dit is het eerste positieve dat er gebeurt op deze berg'', appt Afghaan Omad Ahmadi (23). ,,De nachten zijn koud. Mijn broertje is ziek, hij werd ver kouden omdat hij zich heeft gewas sen in zee. Zonder slaapzak kan ik hem niet warm houden.'' De 18-jarige Ansumana Ceesay uit Gambia vertelt over de telefoon dat hij en de zeven andere mannen in zijn tent de afgelopen nacht alleen in slaap konden vallen door tegen elkaar aan te kruipen. ,,Ik hoef tenminste niet meer op de grond te liggen'', zegt Noodkamp Want het leven in het kamp valt niet mee, in een tent zonder veel spullen, tussen de gore toiletten. De onder grond is zanderig, waardoor de be woners nu bij elke windvlaag stof De bewoners zien zo dat er echt mensen zijn die zich hun situatie aantrekken happen. Als het straks gaat regenen, dreigt het hele kamp te veranderen in één grote modderpoel. Onder meer VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR spreekt daarom van een noodkamp. De Griekse regering heeft een nieuw, permanent kamp aangekon digd op Lesbos, maar de vraag is hoe snel dat er kan komen. De weerstand van de eilandbewoners is groot. Zij vinden, net als de VN en de hulpor ganisaties ter plekke, dat de vluchte lingen naar het Griekse vasteland moeten en vandaar over EU-landen moeten worden verdeeld, maar die voelen daar tot op heden niets voor. Draagt Because We Carry met een slaapzakkenactie dan niet ongewild bij aan het in stand houden van een abominabel kamp? Beljon begrijpt de discussie, maar zegt te kiezen voor de vluchtelingen. ,,Of die nou op straat zitten of in een kamp, wij willen die mensen helpen en hun afschuwelijke situatie een klein beetje verbeteren. Ook wij vinden dat ze over Europa moeten worden verdeeld. Dat dat niet gebeurt, is politieke onwil. Daar voor maakt het echt niet uit wat wij doen, en dan bieden we de vluchte lingen het liefst zoveel we kunnen.'' maandag 5 oktober 2020 GO 15.000 slaapzakken geven op Lesbos beetje warmte Thijs Kettenis Moria Ansumana Ceesay voor zijn tent. Iedere bewoner van het kamp kreeg dit weekend een pakket. foto's thijs kettenis, bwc —Lisette Beljon, BWC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13