De man die licht, ruimte en de kleur wit de Nederlandse huiskamer in bracht is gisteren overleden. 10 NIEUWS e kubusbank, het losse kookei- land, de witte, op maat ge maakte interieurs. Iedereen, zo zei de ontwerper zelf weleens, ja iedereen heeft wel ^ets van Jan des Bouvrie in huis. Zijn ontwerpen en filosofie zullen de ontwerper daarmee nog jarenlang overleven. Jan des Bouvrie, geboren in Naarden, overleed gisteren op 78-jarige leeftijd. Volgens de familie stierf hij in de armen van zijn vrouw en in het bij zijn van zijn kinderen. Des Bouvrie was al een tijd ziek, hij leed onder meer aan prostaatkanker. Des Bouvrie, zoon van een meubelmaker, brak in 1969 door met zijn 'Bank 430', beter bekend als de kubusbank. Een ontwerp dat later in het mu seum zou belanden als designicoon. De ontwer per betitelde de bank enkele jaren geleden in een interview met deze krant als zijn favoriete ont werp. ,,Het was een van mijn eerste ontwerpen en hij wordt nog steeds geproduceerd. Door de strakke vormgeving een tijdloos meubelstuk.'' Des Bouvrie zal de geschiedenis ingaan als de man die de bruine schrootjes de Nederlandse huiska mers uit joeg en licht en de kleur wit ervoor terug bracht. ,,Ik had genoeg van sombere interieurs. Schrootjes aan plafonds, kurk tegen de muren, donker eikenhout en leer. Ik vond het ver schrikkelijk. Ik ging voor licht, clean en open van muren tot haarden en vloeren. Goed voor je gemoedstoestand. Nou, dat was het voor mij per soonlijk niet: ik heb een halfjaar niemand in mijn zaak gehad. Zo belachelijk vond iedereen het con cept. Later werd het een waanzinnig succes.'' Dat succes kwam met de erkenning als stylist van de Nederlandse society. Des Bouvrie ontwierp vanuit zijn designcentrum Het Arsenaal in Naar- den talloze interieurs op maat voor Nederlandse BN'ers. De ontwerper was apetrots op die erken ning, zo vertelde hij in een interview in 2016: ,,Mies Bouwman, Joop van den Ende en Monique van de Ven hebben allemaal een kubusbank aan geschaft. Monique verhuisde de bank zelfs per zeecontainer mee naar Amerika, toen ze naar Hol lywood vertrok. En er staat nog steeds een exem plaar in haar woonkamer. Ik vind dat mooi. Net maandag 5 oktober 2020 GO JAN DES BOUVRIE Cyril Rosman en Maxime Segers Jan des Bouvrie, september 2016, FOTO SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10