'Ik besef dat ik tot de happy few van mijn generatie behoor' Nu is het: dit gaat niet door, dat mag niet, zus wordt geschrapt.'' Susan Visser speelt in De grootste helft een vrouw die merkt dat de tijd haar relatie heeft uitgehold, iemand die ongewild vervreemd is van haar man. Ter voorberei ding dook zij in het werk van de Belgische psychotherapeut Esther Perel en luisterde ze veel Where Should We Begin-podcasts, sessies die draaien om stellen die elkaar in een relationele wurggreep houden. ,,Reuze interessant. En heftig. Vaak kom je bij een soort pijn uit hun jeugd terecht. Die hebben ze meegenomen. Of bij sleur. Ook opmerkelijk: juist de eigenschap die maakte dat ze in eerste instantie verliefd werden, is dan een doorn in het oog. 'Jij bent ook zo'n feestbeest!''' Zelf heeft Visser de aftakeling van een relatie niet meegemaakt. Ze was zestien jaar samen met grote liefde Roef Ragas toen hij in 2007 op 42-jarige leeftijd aan een hartstilstand overleed. Ze vindt het aan de ene kant ongemakkelijk dat hij altijd ter sprake komt - ('ik heb zeker geen zin mijn huwelijk met Roef te analy seren ter promotie van de voorstelling') - anderzijds hoort de pijn van gemis erbij. ,,Wat de tijd doet met verdriet? Eigenlijk gaat het nooit over. En als je me ernaar vraagt, moet ik ook altijd huilen en ik heb geen zin om te huilen. Maar wat de tijd doet, is dat ik steeds meer de vreugde van het leven ontdek en dat ik daarop kan focussen. Dat ik dat beter kan. Maar eens in de zoveel tijd word ik opeens weer onder uit gehaald door verdriet. Vaak op momen ten van grote veranderingen, bijvoorbeeld toen de kinderen op kamers gingen om te studeren. Mijn zoon is een maand geleden op kamers gegaan. Ik denk dan: hoe hadden we dit samen gedaan? Dan voel ik pijn om al die dingen die nooit gekomen zijn. Onze kinderen zijn nu 20 en 23. Zij ontwikkelen zich fantastisch. Op allerlei momenten denk ik: wat had Roef hiervan gedacht, en wat was het leuk geweest dit met hem te delen. Met Roef had ik de lockdown hartstikke leuk gevonden. Het verdriet voelt soms even erg, maar ik weet het leven steeds beter weer te veroveren. Dat is een geleidelijk proces waarin ik door de jaren heen meer vreugde vind. Ik ga er ook bewust naar op zoek. Ik wil niet verdrietig zijn, ik wil dat allemaal niet voelen. Dus ik kijk en kijk: wat vind ik zo leuk aan het leven? Waar zit het avontuur? Hoe kan ik het zo leuk mogelijk maken, ook voor de kinderen. Zonder te ontkennen dat dit verdriet er is. Zonder het weg te poetsen, het is een onderdeel van ons. En het lukt, zowel qua werk als privé. Maar niet altijd.'' ,,Hoe moet ik hier op antwoorden? Ik heb de afgelopen jaren een aantal relaties gehad. Maar ik ben niet zo van: ik gooi er een persbericht over uit. Ik heb besloten daar terughoudend over te zijn. In die jaren heb ik nooit behoefte gehad om met iemand zo'n stevige verbinding aan te gaan als ik met Roef had. Zo voelde dat nou eenmaal niet. En dat is ook prima, ik heb daar geen problemen mee.'' ,,Ja! 55! Nu vind ik het wel leuk, een mooi getal ook. Maar het gevoel daarbij is ook iets dat wisselt. Ik heb wel momenten gehad dat ik veel jonger was en me toch stokoud waande omdat het niet goed met me ging. Jaren later voel ik me dan weer als een jonge hinde omdat ik op dat moment het leven leuk en spannend vind. Het is maar net hoe verliefd ik op het leven ben. 12 Wat doet de tijd met je verdriet? Heb je nu een relatie? Half oktober word je 55, is dat een speciale mijlpaal?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 92