'Met Roef samen had ik de lockdown hartstikke leuk gevonden' Ze mag weer. Susan Visser (54) gilt het uit. De Amsterdamse actrice is zowel op als naast het podium niet van de ingetogen emoties. De constatering dat ze na een coronapauze van bijna een halfjaar in het theater terugkeert, veroorzaakt een heuse vreugde-explosie. Dat de foyer op een eenrichtingslabyrint lijkt vol ongezellige desinfecteerpompjes en dat de zaal grotendeels leeg blijft, mag de pret niet drukken, zo blijkt tijdens de generale van De grootste helft in het Amsterdamse theater De Meervaart. Daar etaleert zij met tegenspeler Eric Corton hoe een mooi huwelijk gedurende 24 jaar ongewild afbladdert tot een relatio nele ruïne vol onbegrip en eenzaamheid. Katalysators: sleur en verschillende ver wachtingen. Ze duikt als carrièrevrouw Dominique - gehuld in zakelijk Angela Merkel-kostuum - in de uithoeken van haar gevoelens: nu eens bedreigt en kleineert ze haar echtgenoot, dan weer smeekt en (wan)hoopt ze. Ongemakkelijk en herkenbaar, zeggen bezoekers na afloop. Het stuk is noodgedwongen aangepast en ingekort, zodat ze het twee keer op een avond kunnen spelen. Zo wordt optreden nog enigszins rendabel, zegt Visser, die in haar 31-jarige loopbaan rollen in toneel voorstellingen als De Verleiders Female en Celia! met ogenschijnlijk gemak afwisselde met commerciëler werk als Verliefd op Cuba en Gooische Vrouwen. ,,Door corona heb ik vijf maanden geen inkomen gehad. Ik kon die tijd uitzitten omdat ik al zolang speel en daardoor een van die gelukkige zzp'ers ben met een spaarpot. Wat me ook op de been hield was de gedachte: De grootste helft staat in elk geval gepland in het najaar. Totdat ik mij realiseerde: door het virus is helemaal niks zeker, gaan de theaters überhaupt nog open? En op welke manier dan? Ik hing meteen huilend bij mijn agent aan de lijn. Maar natuurlijk was er niemand die pas klare antwoorden op mijn vragen had. En het is nog steeds geen gelopen race. Zeker niet voor onze sector. Het blijft alle maal heel spannend en pas over een paar jaar kunnen we terugkijken en de gebeur tenissen analyseren. Iedereen roept: een vaccin biedt snel uitkomst. Dat moeten we nog maar zien, lijkt me. Ik maak me zorgen. Maar dieper wil ik niet in rampscenario's duiken. Dat kan ik mentaal niet aan. Het is een beetje hoe mijn brein werkt en hoe ik het leven probeer te tackelen: pas als iets zeker is en onmiskenbaar voor mijn neus staat, probeer ik een vorm te vinden om ermee om te gaan. Er is ook niets mis met denken: ik weet het even niet'', zegt Visser. Voor de intiemere scènes van De eerste helft en een nieuwe tv-serie waaraan ze werkt, onderging Visser een coronatest. ,,Yuk, gaat zo'n stokje bijna tot achter je huig naar je hersenen. Ik zag er erg tegen op, maar ja, ik wil werken.'' ,,Heel gek: we waren net klaar met De Ver leiders Female en de dag erna ging alles op slot. Ik was snipverkouden, bleef daarom voor de zekerheid twee weken binnen en liet mijn zoon alle boodschappen doen. Ik voelde me ook murw. Ik had me na die reeks voorstellingen enorm verheugd op het oppakken van mijn sociale leven. Dat ligt tijdens zo'n tour zo goed als stil. Maar niets van dat alles. Het werd zoomen, netflixen en yoga op een matje in de huis kamer. Later ben ik gaan ontspullen, heb ontzettend veel zooi weggemariekondoot en ik heb de hele boel geschilderd. Maar is dit verhaal interessant? We hebben toch allemaal last gehad van de gevolgen van corona? Nou ja. Ik was extreem voorzichtig: de eerste vijf, zes weken heb ik zelfs met mijn eigen dochter alleen maar via Facetime contact gehad. Op een gegeven moment dacht ik: buiten wandelen kan best, als ik maar afstand houd. Toen liep ik langs het huis waar mijn dochter op kamers woont en begon ik te huilen. Ik dacht: ze moet weer thuis komen. Dat is niet gebeurd, maar sindsdien spraken we wel weer af.'' ,,De upside was onder meer: tijd hebben en tijd maken voor vrienden zonder op de klok te hoeven kijken. Bijna altijd spraken en spreken we buiten af. Dat is fijn, dat voelt relaxed. Ik heb tientallen kilometers gewandeld, heel Amsterdam van a tot z doorkruist. Bijna altijd met iets bij me om te picknicken. Elke keer zeiden we: dit is zo leuk, dat moeten we vaker doen. En ik wil me daaraan houden. Ik ben het avontuur gaan zoeken in eigen land bij wijze van vakantie. Heb toffe plekken in Drenthe ontdekt, zo prachtig. Echt geweldig mooi. Maar uiteindelijk ben ik een heel sociaal mens dat vooral interactie mist. Leuk dat ik tijd overhoud doordat ik via Zoom korter en efficiënter vergader, maar ik vind het lastig om tegen die vier kantjes te praten. Het is zo zakelijk. Ik mis de gezelligheid en het gemak van gezelschap: even lekker samen babbelen bij binnenkomst.'' ,,Op knuffelen. Een groepshug. Yeah!! Op zorgeloos dronken worden in cafés. Op tongen met random voorbijgangers. O nee, wat zeg ik nu? Dan lees ik straks weer een uit zijn verband getrokken quote ergens online. Het is natuurlijk een grap. Maar ik ben een enorme knuffelaar, ik ben van de bearhugs en ik mis het aanraken van elkaar. Ik heb nu een heel kleine knuffelkern, mijn knuffelbubbel. Ik heb zin in feesten met een grotere groep. En ik wil vooral niet overal over hoeven na te denken, ik wil spontaan kunnen zijn. En wat ik misschien het meeste mis: het verheugen zelf. Het is zo belangrijk naar iets uit te kunnen kijken. 10 Wat heb je gedaan, al die maanden dat je niet kon werken? Zag je ook een positieve kant aan het nieuwe normaal? Waar verheug je je het meest op als het virus is verdwenen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 90