Supers twee keer per dag open voor kwetsbaren V* Soms word ik boos of verdrietig. Ik voel mij vaak alleen 8 NIEUWS Het boek dat de wereld nodig heeft f t CORONA PANIEKVOETBAL Het kabinet houdt een nieuwe intelligente lockdown achter de hand, zegt premier Rutte. Dat moet te allen tijde vermeden worden, vinden hoogleraren en Kamerleden. En bovendien: is een nieuwe lockdown niet een ultiem brevet van onvermogen? ,,Er gelden geen excuses meer.'' Het had veel weg van blinde paniek. Wat hebben ze de hele zomer gedaan? LEIDSCHENDAM Supermarkten zijn volgende week twee keer per dag een uur alleen open voor ou deren en mensen uit kwetsbare groepen. Bijna alle supermarkten stellen een 'ouderenuurtje' in tus sen 07.00 en 08.00 uur en kiezen daarnaast een ander uur uit dat bij de lokale situatie past. Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) is niet blij met de plicht die het kabinet de winkels oplegde en noemt het een 'overhaast en on doordacht besluit.' Volgens het CBL werkten honder den supermarkten sinds het begin van de coronacrisis al met speciale openingstijden voor kwetsbare klanten. Ook is er op veel plekken extra service met bijvoorbeeld een lokale bezorgdienst, aldus het CBL. Het CBL gaat het effect van de na een week evalueren met de winkels en vertegenwoordigers van de be trokken groepen. Seniorenorgani satie KBO-PCOB is blij met de spe ciale openingstijden, de Anbo daar entegen niet. Een lichamelijke beperking leidt bij veel mensen tot sociaal isolement. De vrijwilligers van de Zonnebloem laten hen niet zitten. Jij toch ook niet? Word donateur. Ga naar zonnebloem.nl/fien DE ZONNE BLOEM Het was deze week alsof de keuzes in het coronabe- leid voor onze neus werden ge maakt'', zegt Arjen Boin, een in crisismanagement gespecialiseerde Leidse hoogleraar. Uiteraard verwijst hij naar de discus sie over mondkapjes, waarin de standpunten met het uur verander den, ook die van het kabinet. Een dis cussie waarin de burgemeester van Amsterdam het kabinetsbeleid over rulede, mede op basis van een ex pertteam zonder officiële status (het RedTeam). ,,Ik vind het onthutsend'', zegt Boin. ,,Ik besef dat dat een stevige kwalificatie is, maar ik neem hem voor mijn rekening. Natuurlijk moet je in tijden van crisis compassie to nen wanneer je oordeelt over leiders. Maar voor de tweede golf heeft ieder een gewaarschuwd. Dan verwacht je dat er een plan in de kast ligt, een strategie. Als ik dan zie wat er deze week gebeurt, ben ik teleurgesteld. Hoe kunnen we zo verrast zijn?'' De constatering komt op een nete lig moment. De tweede golf heeft Nederland bereikt, stelt het kabinet. Op Europese ranglijstjes scoort Ne derland dramatisch. Zes keer zoveel besmettingen als in Duitsland en Ita lië, vier keer zoveel als in het regel matig verfoeide Zweden. Maar liefst 26 landen doen het beter dan wij, al leen Spanje, Tsjechië en Frankrijk scoren slechter. Het kabinet lijkt overvallen door de sterke toename. De persconferen tie van maandag werd in allerijl geor ganiseerd, zo snel zelfs dat het Out break Management Team (OMT) zich gepasseerd voelde. Boin: ,,Het had veel weg van blinde paniek. Wat heb ben ze dan toch de hele zomer ge daan, vraag ik me af.'' Stilgezeten hebben de ministers natuurlijk niet. Er is ook gewerkt aan beleid dat een tweede coronagolf de kop in moest drukken. Met een 're gionale escalatieladder' moest voor komen worden dat het hele land ge bukt zou gaan onder een opleving van het virus in een bepaalde regio. Dat beleid ligt echter alweer in de prullenbak, in elk geval voorlopig. Bij de eerste regionale oplevingen in de Randstad, al sinds juli zichtbaar, bleef hard ingrijpen uit - ook omdat burgemeesters er niet aan wilden. Toen de roep om maatregelen luider werd, zat het virus alweer in alle uit hoeken van Nederland, en was het toch weer het kabinet dat op stel en sprong in actie kwam. In het landelijke pakket maatrege len dat er ligt gaan scholen niet dicht, mogen mensen sporten, blijft horeca deels open. Qua maximale groeps grootte wordt onderscheid gemaakt tussen activiteiten binnen en buiten. Er is sprake van voortschrijdend in zicht. Mogelijk zal een eventuele nieuwe lockdown dan ook intelligen ter zijn dan die van dit voorjaar. Minister De Jonge en premier Rutte voor de persconfe rentie van afgelopen maandag. foto robin utrecht Dit is Fien's verhaal zaterdag 3 oktober 2020 GO David Attenborough Intelligente lockdown of intelligente vrijheid? Edwin van der Aa Sander van Mersbergen Leiden -Arjen Boin, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8