'Giechelend deden we de scrabeuze standjes na' EGBERT JAN Frans: ,,We maken meestal in het voor jaar een verre reis en in het najaar een reisje naar een eiland in de Middelland se Zee. In totaal geven we aan reizen zo'n 6000 euro per jaar uit. We hebben geen vliegschaamte.'' Martijn: ,,Aan afvalscheiding doen we wel. En overdag staat de verwarming uit. Aan energie zijn we 180 euro per maand kwijt.'' Frans: ,,Niet veel toch, voor een vrij staand huis van 180 vierkante meter?'' Martijn: ,,We hebben het tien jaar geleden gekocht.'' Frans: ,,We hadden allebei nog een appartement en dachten dat we die snel kwijt zouden raken, maar dat was niet zo.'' Martijn: ,,Want het was kredietcrisis.'' Frans: ,,Mijn huis was na drie jaar ver kocht en Martijns woning uiteindelijk pas vorig jaar.'' Martijn: ,,Ik had wel huurders erin, hoor.'' Frans: ,,Onze hypotheek is nu 1300 euro per maand. De rente liep een paar keer af op delen van de lening. Gelukkig was de hypotheekrente steeds net naar beneden gegaan.'' Martijn: ,,We hadden geen moeite om rond te komen, ondanks die drie hui zen. Onder de coronacrisis zullen we ook niet financieel lijden, verwacht ik.'' Frans: ,,Nee. Ons werk is crisisproof.'' Martijn: ,,In 2012 kreeg ik het wel even benauwd, omdat toen een aantal wijk- bibliotheken moest sluiten, maar nu heb ik een andere functie.'' Frans: ,,Aan boodschappen geven we ongeveer 500 euro per maand uit. We doen het altijd samen, met de auto, ook in coronatijd. In ons dorp is geen super markt. Voor de katten Klungel en Poes- kie kopen we brokjes bij de plantenhal, daar zijn ze best goedkoop, met tien zakken van 1,50 doen ze een maand.'' Martijn: ,,En ik geef ze kattensnoepjes en kipfilet.'' Frans: ,,Leugentje, je geeft kalkoen filet.'' Martijn: ,,Dat vinden ze nog lekkerder.'' Frans: ,,Maar dat is drie keer zo duur als kip.'' Martijn: ,,Valt best mee!'' Onlangs las ik een inter view met iemand die op het Bisschoppelijk College der Onbevlekte Ontvangenis had gezeten. Ergens in West-Vlaande- ren. De naam van die school bracht een herinnering boven: Karina! Na jaren treed ik de opslag ruimte op mijn derde verdieping weer binnen. Er staan verstofte verhuisdozen die sinds 1981 niet meer open zijn geweest. Daar zit ik nu, naast zo'n doos. Er zit een canvas tas in vol spul len uit de jaren 70. Kaartjes met handtekeningen van onder ande ren Johan Cruijff. Een jaren 50- camera: Agfa Clack. Een nummer uit 1971 van Sextant, periodiek van de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming. Een schoenendoos met zwart-wit- foto's, zelf afgedrukt in een donkere kamer. Geschokt ritsel ik door de kromgetrokken foto's. Karina en ik, scabreuze beelden, standjes die we nadeden uit een publicatie van de NVSH. Ik weet het nu weer, wat een gedoe onder dat lamplicht. De zelfontspanner gaf ons tien seconden. Het kostte voorbereiding en slap gegiechel - voor en tijdens die tien secon den - om de hele Vlaams-Neder landse eenwording met vlag en wimpel in de flits te krijgen. Karina noemde zich 'visionair'. Wij mensen waren - kon ze somber lispelen terwijl ze haar blouse losknoopte - 'au fond niet genoeg met de essentie der dingen verbonden'. Of ze spreid de haar benen, zuchtend: ,,We zijn slechts clusters van elek tronen en protonen, denkt u niet?'' Daar dacht ik over na ter wijl ik onrust stookte onder haar elektronen en protonen. Die foto's heb ik afgedrukt en nooit meer gezien. Karina was rabiaat katholiek, al kan ze haar visies toch niet op dat Bisschop pelijk College in Veurne hebben opgedaan. ,,De joden erkennen de Messias niet, ze zijn verdoemd.'' Zulke uitspraken legden druk op de amourette, maar de Sextant gaf de doorslag. Er stond een ver haal in van een anonieme BN'er die vertelde hoe hij seks had met kleine jongetjes. De teneur: geef ze 'echte liefde', streel ze teder maar verberg je zaadlozing. Man nen, niks mis mee! Karina vond dit groots. „Fysieke liefde zal onze zielen verbinden.'' Jaren 60-70, alles moest kun nen. Ik was beïnvloed, maar hier zette ik vraagtekens bij. Ze verliet mijn studentenkamer met driftig klakkende zolen. Misschien was ik toch de visio nair. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 3 OKTOBER 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 87