II Compensatie voor bommen op Hawija 7 CORONA POST-COVID-19-SYNDROOM De 26-jarige gezondheidswetenschapper Charlotte Peters is een van de velen die ruim een half jaar na infectie met corona nog steeds niet de oude zijn. ,,In mijn achterhoofd vrees ik dat het chronisch is.'' Nog lang klachten Ontvang een poef caneau! z'n kop. Ik wil me heel graag weer normaal voelen, fysiek dingen kun nen. Ik ben wetenschapper en had allerlei artikelen willen publiceren, maar ik werk nu halve dagen.'' Besmettingscijfers Als Charlotte denkt aan de huidige besmettingscijfers - die zijn opgelo pen tot bijna vierduizend per dag - gaat ze van binnen een beetje kapot. „Natuurlijk willen we allemaal weer knuffelen en terug naar het oude normaal, maar als één op de tien het post-Covid-19-syndroom heeft, dan komen er elke dag dus driehonderd mensen met langdurige klachten bij. Je kunt er zomaar een halfjaar uit liggen. En in mijn achterhoofd vrees ik dat het chronisch is. Een collega kreeg elf jaar geleden Q-koorts en die heeft nog steeds symptomen die vergelijkbaar zijn met die van mij. Ik kan me altijd ineens slechter gaan voelen.'' Het stuit haar tegen de borst dat minister Hugo de Jonge benadrukt dat we ons vooral voor kwetsbare mensen moeten houden aan de coro- naregels. ,,Hij heeft één keer in een persconferentie gezegd dat ook jonge mensen klachten kunnen krijgen. Maar deze symptomen kun je niet afdoen door dat één keer in een pers conferentie te benoemen. Om de nieuwe besmettingsaantallen kan ik ook heel erg boos worden, dit gun je niemand.'' ONDERZOEK had ze het idee dat ze geen zuurstof meer kreeg. ,,Al met al ben ik bijna een maand grieperig geweest. Ik had een heel naar gevoel in mijn longen, een branderig, zenuwachtig, druk kend gevoel. En ik moest voor mezelf zorgen. Als je een maand ziek bent en je elke keer jezelf uit bed moet hijsen om een kop thee te zetten, is dat best lastig. Kon iemand dat maar eens voor me doen, dacht ik soms.'' Charlotte genas, maar haar klach ten bleven. ,,Ik merkte dat ik in de middag een soort deken van ver moeidheid over me heen kreeg, en dat werd alleen maar erger. Ik was heel slap en moest constant pauze nemen om op krachten te komen. Inmiddels zijn we meer dan zes maanden verder en merk ik het nog. ,,Het ene symptoom valt weg, het volgende komt erbij. Vooral de ver moeidheid blijft. Moeheid kan je overrompelen. Soms dacht ik: o, ik maak dit nog wel even af. Maar als ik daarna mijn mok wilde afwassen, had ik niet eens de energie om het sponsje te gebruiken. Ik kon niet meer. Ik strompelde naar mijn jas, naar huis gaan lukte nog net.'' Oktober 2020. ,,Waar ik eerst van hot naar her met de fiets ging, is nu de auto mijn beste vriend. Soms denk ik wel: ik zou wel met de fiets kun nen, maar dan kan ik iets anders niet doen die dag. Corona zet je leven op aart 2020. Charlotte Peters is fit, doet bijna alles op de fiets, wan delt veel en gaat regel matig naar de sport school. ,,Ik ben gezondheidsweten schapper voor de GGD, dus toen corona uitbrak, moesten we ons werk laten vallen en meehelpen. Ik zat in het coronateam. Op 16 maart had ik een klein beetje een snotneus en ging ik voor de zekerheid in isolatie.'' Ze test positief. ,,Ik had nog vrijwel nergens last van, een dag later begon de ellende en die duurt nóg voort.'' Ze had heel veel last van haar longen en van benauwdheid. Verder leek haar ziektebeeld mee te vallen: ,,Ik had alleen verhoging, geen koorts. Ik heb niet eens hoeven hoesten.'' Op haar slechtste avond kon Char lotte wel ademhalen en praten, maar Als één op de tien dit heeft, komen er per dag driehonderd mensen met deze klachten bij DEN HAAG Het kabinet stelt een onafhankelijk onderzoek in naar de misgelopen Nederlandse aan val op de Iraakse stad Hawija in juni 2015, waarbij zeker zeventig burgerdoden vielen. Oud-minis ter Winnie Sorgdrager gaat een onafhankelijke commissie leiden. Ook gaat het kabinet de bevol king compenseren. Minister Ank Bijleveld van Defensie wil bij voorbeeld een elektriciteitscen trale en een gemeenschapshuis la ten bouwen. Hoeveel geld Neder land in Hawija steekt, hangt vol gens Bijleveld af van de voorstel len die worden ingediend. In Hawija werd in juni 2015 een autobommenfabriek aangevallen, volgens het humanitair oorlogs recht een 'duidelijk legitiem doel'. ,,Het was in hardcore IS-gebied'', aldus Bijleveld. In de fabriek lagen echter meer explosieven, waar door de 'nevenschade' veel groter was dan ingeschat. ,,Nederland is wel verantwoordelijk, maar niet aansprakelijk voor de gevolgen van de aanval'', stelt de minister. Er is dus geen aanleiding voor in dividuele schadevergoedingen. Aan een inwoner van Mosul, waar in juni 2015 door een Neder lands bombardement ook burger slachtoffers vielen, werd recent wel schadevergoeding gegeven. Ook op zondag geopend van 12:00-18:00 zaterdag 3 oktober 2020 GO 'In maart begon de ellende en die duurt nóg voort' Charlotte Peters: „Vooral de vermoeidheid blijft.'' foto annemiek mommers De langdurige klachten van genezen corona patiënten worden het 'post-Covid- 19-syndroom' genoemd. Het Longfonds, de universiteiten van Maastricht en Hasselt en kennis- en behandelcen trum Ciro doen samen grootscha lig onderzoek naar de groep die hier aan lijdt. Hoogleraar Martijn Spruit van Univer siteit Maastricht: ,,Dat we van zoveel mensen nauwgezet in beeld hebben hoe het verloop van hun corona klachten is, maakt het wereldwijd een uniek onder zoek.'' Marcia Nieuwenhuis Amersfoort - Charlotte Peters, genezen coronapatiënt Bij aankoop van'een Leolux Caruzzo fauteuil* leolux *Vraag naar de voorwaarden. 15.000 m2 design topmerken Slapen, Koreman woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 18 verdieping Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl Berden interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7