MSC TONIJN 1Ï Slim inpakken weer uitpakke Klusvrouw Hieke Grootendorst 25 Bart van Olphen VRAAG8 Er is maar één keurmerk dat je in de gaten hoeft te houden: MSC, het blauwwitte logo van de Marine Stewardship Council. Wanneer dit keurmerk op een blikje staat, kun je ervan uitgaan dat er geen sprake is van overbevissing of onnodige bijvangst. Of de vis nu is gevangen met een net of met een hengel. ,,Bekijk daarnaast eens de VISwij- zer op goedevis.nl", raadt Bush aan. Dit initiatief van het Wereld Natuur Fonds en de Good Fish Foundation verdeelt alle vis in drie categorieën: prima keuze, tweede keuze en liever niet. De beoordeling verschilt per vissoort, vangstmethode en herkomstgebied en wordt elk jaar opnieuw tegen het licht gehouden. Het logo met 'dolphine safe' zegt niks. De tijd dat er een dolfijn als bijvangst in het net kwam, is allang voorbij VRAAG9 Het logo met dolphine safe dat som mige merken op hun blikjes zetten, kan volgens beide kenners maar op één manier worden gekwalificeerd: als klinkklare onzin. De tijd dat er weleens een dolfijn als bijvangst in de netten terecht kon komen, is lang en breed voorbij. ,,Maar fabrikanten weten dat consumenten gevoelig zijn voor dat aaibare diertje, de pandabeer van de oceaan", legt Van Olphen uit. „Ondertussen mag ie dereen dit logo op zijn blikjes zetten. Het zegt he-le-maal niks." VRAAG10 Precies. Je kunt het ook greenwashing noemen: een duurzaam imago vein zen, terwijl de werkelijkheid er heel anders uitziet. Ook bij het begrip FIP, oftewel Fishery Improvement Project, is een gezonde dosis achterdocht volgens Bush op zijn plaats. „Visserijen die zich bij zo'n FIP aansluiten, verkla ren toe te werken naar een meer duurzame vangst. Helaas zijn de doelstellingen vaak vaag en is er veel te weinig controle op de naleving. Ik vind het een problematisch label." VRAAG 11 Van Olphen: „Tonijn in water voelt wat droger aan. Olie maakt de vis net ietsje vetter." De hoeveelheid vocht verschilt per blik, waarschuwt de viskok. ,,Het begrip nettogewicht zegt daarom weinig. Niet alle fabri kanten zetten ook het uitlekgewicht op hun blikjes." SKfRIAf.K Opruimen Inpakken Demonteren Vervoeren Uitpakken <S) KOKEN \©etcw John west. Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: verhuistips GO ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 zet zich in voor duur zaam gevangen vis. Auteur van kookboeken als Vis uit blik, Visbijbel en Bart's Fish Tales. FOTO'S JEAN-PIERRE JANS Hoe weet ik dan of ik een blikje duurzaam gevangen tonijn te pakken heb? Er is maar één keurmerk dat je in de gaten hoeft te houden: MSC, het blauwwitte logo van de Marine Stewardship Council. Wanneer dit keurmerk op een blikje staat, kun je ervan uitgaan dat er geen sprake is van over bevissing of onnodige bijvangst. Dat is ook beter voor de dolfijnen? Het is ordinaire marketing? Er valt nog iets op: er worden blikjes verkocht met tonijn in water, olijf- en zonnebloemolie. -r-_% Verhuizen is niet echt klussen, maar wel een hele klus. Ik heb in mijn leven al veel verhuizingen gedaan. Ik ben zelf, om precies te zijn, negen keer verhuisd. Van de ene kamer naar de andere. Soms als onderhuurder, dan woonde ik er dus tijdelijk. Ook heb ik een paar mislukte pogin gen tot samenwonen gedaan. Daarnaast heb ik mijn vrienden en familie veel geholpen. Zij mij gelukkig ook! En dan zijn er nog de verhuizingen die ik deed voor klanten. Sommigen vragen me al voor hun tweede verhuizing: 'Het was de vorige keer echt team work!' Meestal helpen mijn klan ten zelf mee. Een volgende keer zou ik voor mezelf ook het liefst een verhuisbedrijf inschakelen. Heb jij verhuisplannen? Hier wat tips ter voorbereiding, voor de verhuizing zelf en daarna. Als je gaat samenwonen, moet je opeens twee huishoudens combineren. Dan komt je gehechtheid aan spullen om de hoek kijken. Dat is sowieso vaak wat opruimen zo moeilijk maakt. Heb je iets drie maanden niet gemist? Is het niets dierbaars, zoals een foto? Weg ermee! Het geheim: begin op tijd! Spullen die je weinig gebruikt, zoals kleding en boeken kun je een paar weken voor de verhui zing alvast inpakken. Je gebruikt maar ongeveer 20 procent van alle voorwer pen in je huis, de rest kan al in de doos. Zet er duidelijk op wat de inhoud is, niet alleen naar welk vertrek de doos moet. Ik ben er absoluut geen voorstander van om kasten gemonteerd te vervoeren. Dit zou zogenaamd tijd besparen. Het resultaat is vaak een meubel dat uit zijn verband is, kapotte verbindingen heeft of lelijke krassen. Dat is een verkeerde besparing. En demonteren kan prima, als je het maar met beleid doet. Hiervoor heb je ruimtelijk inzicht nodig. Ook hier geldt: haast je niet, dit is zelden goed. Ik snap het wel, het gehuurde busje moet voor een bepaalde tijd terug zijn. Besteed tijd en aandacht aan de indeling, dat scheelt soms een keer rijden en dus stress. Zet eerst alle kasten op de juiste plek. Zo kun je daar bij het uitpakken meteen in opbergen. Begin met uitpakken van de dozen die je als laatste hebt ingepakt, hierin zitten spullen die je snel nodig zult hebben. De rest kun je dan rustig in de dagen na de verhuizing doen. II I IJSTRATIFS TJITSKF SI NIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturehank. New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 73