Uitgebloeide drui^es plant je in de tuin of het plantsoen Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Het konijn 23 Blauwe druifles plant je nu. Ze gaan vroeg in het seizoen aan de groei, het blad komt in het najaar al uit de grond. De ideale dag van een tam konijn begint in zijn hok, dat volgens Beek man minstens een vierkante meter moet zijn. ,,Dat is genoeg om gezond te leven.'' Daarna is het tijd voor ontbijt. „Konijnen zijn heel gevoelig voor blaas- en darmproblemen. Geef ze daarom tweemaal per dag hooi en groenvoer. En een gezond konijn eet elke dag vers voedsel.'' Een konijn hoeft niet constant te spelen, maar moet soms even zijn hok uit. Beek man raadt aan om minstens eenmaal per dag gewoon het hok open te zetten. ,,De meeste konijnen gaan dan vanzelf even de benen strekken. Andere blijven liever stilzitten, die zijn lui en doen niets, maar elk konijn moet af en toe even vrij zijn.'' Wie een konijn in huis haalt, moet niet direct een knuffelvriend verwach ten. „Konijnen zijn heel stressgevoelig. Duik er niet meteen bovenop, maar laat het dier eerst wennen aan zijn omgeving en kooi. Dat heeft echt tijd nodig. Ze zijn heel aaibaar, zolang je ze maar op de grond laat zitten en niet optilt.'' Want ja, het blijven lichtge raakte dieren. daarin boots je de natuur na.'' Dit is waar de uitdaging begint, want die natuur is best ingewikkeld. ,,Alles heeft invloed, van kleine tem peratuurveranderingen tot het zuur stofgehalte van het water en zelfs het voedsel.'' Het is niet eenvoudig dat allemaal in de gaten te houden en de kleinste verandering kan grote gevol gen hebben. ,,Je doet bijna altijd iets fout, maar je weet nooit wat. En de goudvis kan het zelf niet aangeven.'' Wat ook niet meehelpt, is dat goudvissen uit de dierenwinkel sowieso vrij zwak zijn. ,,In het wild hebben vissen met grotere verande ringen te maken dan in een aqua rium, dat is voor hen geen probleem, maar die goudvis in je woonkamer is geen wilde vis meer. Hij kan slechter tegen verandering en is kwetsbaar der. Zo'n vis is volledig van ons afhankelijk.'' Een groot aquarium, gezond voer en aandacht voor details als het zuurstofgehalte in de tank kunnen je goud vis zeker helpen, maar een flinke dosis geluk is ook het blad van blauwe druifjes al in de herfst zien opduiken: veel te vroeg, wat als het straks gaat vriezen? Maar vrees niet, het is volkomen vorstbe stendig. Het blauwe druifje werd vroeger in kwekerskringen ook wel 'arme Jacob' genoemd, omdat je er maar weinig aan verdiende. En nog steeds zijn ze spotgoedkoop. Omdat de bollen in de lente in enorme hoe veelheden bij supermarkten en bloe- menwinkerls in potten en manden worden verkocht, is de winstmarge nu hoger, zeker als de uitgebloeide druifjes in de vuilnisbak verdwijnen. Dat houdt de vraag in stand. Het traditionele blauwe druifje heet Muscari armeniacum. Het geeft een overvloed aan blad van waaruit hier en daar een bloem tevoorschijn piept. Dat wordt soms als een nadeel erva ren. Bovendien raken de bloemen, als ze door een insect zijn bevrucht, snel uitgebloeid. Het heeft weinig zin om door te blijven bloeien als je taak vol bracht is. Dat is de reden waarom dubbele bloemen het vaak langer uithouden dan enkele: bij dubbel- bloemigen zijn de meel draden en/of stampers in bloemblaadjes veranderd, waardoor de bloem on vruchtbaar wordt. Zo'n onvruchtbare variëteit van Muscari armeniacum is 'Blue Spike': gevuld- bloemig en daardoor extra lang bloeiend. 'Cantab' is helderblauw en bloeit relatief laat. 'Sap phire' is minder propperig dan de meeste blauwe druifjes en maakt lange, rechte bloem stengels, lang genoeg om er een boeket van te plukken. De opening van de bloemen is zo nauw dat hommels en bijen er niet in kunnen - ook een ga rantie voor lange bloei. 'New Crea tion' is gevuldbloemig en doet eerder denken aan een stronk broccoli dan aan een druiventros. Er bestaan een stuk of dertig verschillende blauwe druifjes en de laatste tijd kom je ook andere soorten tegen dan de traditionele, soms in met zilververf bespoten wilgentenen mandjes. Zo'n nieuwkomer is Mus cari latifolium, een soort met één groot stengelomvattend blad. De bloemsteel is zo'n 25 cm. hoog en wordt bekroond door een donker blauwe bloem met lichtblauwe top - een druif met veel cachet. De clown van de familie is de kuifhyacint, met blauwgroene bloemen met een kod dige pruik van onvruchtbare bloem pjes. Deze soort bloeit pas in mei en juni. houden van zon en doen het overal, zolang de grond niet te nat is. Slechte grond is geen enkel bezwaar. Zo doen ze het uitstekend in grind. Sommige bollen staan bekend als lastig, maar het blauwe druifje lijkt juist van rotgrond te houden. En wat be treft die potjes met blauwe druifjes die jein het voorjaar cadeau krijgt: gooi ze niet weg na de bloei. Plant ze in de tuin, of desnoods in het gemeente plantsoen. GO ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 Konijnen zijn lichtgeraakt en raken snel in paniek. ,,Ze zijn een heel gevoelig ras. Daardoor varieert de leeftijd erg. Sommige konijnen worden 2 jaar, andere 10 of 12. De maximale leeftijd is ongeveer 16 jaar, maar dat is heel zeldzaam.'' 'Cantab': helderblauw Sommigen mensen schrikken als ze Er zijn meer variëteiten. Blauwe druifjes Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71