Praktische adviezen van de dierenarts Een kat of hond blijft minstens een decennium aan je zijde, maar huisdieren zoals hamsters of parkieten geven vaak na een paar jaar al de geest. Met deze adviezen van dierenarts Joop Beekman (36) van de Ommelander Dierenklinieken houd je jouw vrienden lang gezond De cavia 22 De hamster De parkiet De goudvis gemeen hebben, is dat ze een fit en ontspannen le ven leiden. Beekman: „Veel parkieten zitten in een kleine kooi, waarin ze niet V' kunnen vliegen of rond- dwalen. Dat geeft zo'n Jt vogel permanente stress.'' Wie zijn parkiet liever gelukkig ziet, zorgt daarom Jg| voor een grote kooi met twee tot drie soortgenoten. Andere dieren kun je beter niet in huis hebben, dat kan de ïjlijl^ parkiet makkelijk fataal worden. Zo raakt hij ge strest als er een kat voor zijn kooi zit te koekeloeren. Zelfs de grootste vogelkooi geeft een parkiet niet vol doende bewegingsruimte. Daarom is het belangrijk dat jouw vogel regelmatig de vleu gels kan strekken. „Parkieten moeten hun ei kwijt. Niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk. Laat ze tweemaal per dag uit hun kooi, zodat ze een halfuur kunnen rondvliegen.'' Wanneer de speeltijd over is, leg je voedsel in de kooi en komt de vogel vanzelf terug. „Vergeet niet de deur dicht te doen, anders ben je hem kwijt.'' De gemiddelde cavia sluit zijn grote kraalogen na een jaar of zes, maar met goede zorg en een beetje geluk houdt dit knaagdier het langer uit. Volgens Beekman be gint de gezondheid van een cavia bij zijn ouders. ,,Een doorgefokte cavia is minder gezond en ongezonde ouders krijgen kinderen met ongezonde genen.'' Helaas is het bijna onmoge lijk om een stamboom van een cavia te vinden, dus zekerheid hierover heb je nooit. Zelfs de sterkste cavia heeft goede zorg nodig. ,,Veel tamme cavia's zijn te dik en dikke cavia's leven niet lang. Een cavia houd je op gewicht met veel ruwvoer, zoals stro. Voer ze geen brood of ander voedsel met veel koolhydraten, zo'n energiebom heeft een cavia echt niet nodig.'' Volgens Beekman zijn cavia's sowieso geen grote eters. ,,Het zijn maar kleine beesten en ze zijn niet erg actief. Als je ze volstampt met voer, vervetten ze al snel.'' Wil je jouw cavia aaien? Dit knaagdier houdt van aandacht, maar niet van stress. ,,Een cavia kun je prima knuffelen! Maar als hij van je wegrent, heeft hij er even geen zin meer in. Geef hem dan ook gewoon rust.'' Als alles goed gaat, kan een cavia wel tien verjaardagen vieren. ,,In uitzonderlijke gevallen kan dit huisdier zelfs 12 tot 13 jaar worden.'' van het ras. Oftewel, ze leven korter.'' niet fijn vinden als je constant samen Wil je een hamster gezond hou- met andere mensen in een kleine den? Dan moet je het dier vooral niet ruimte zit.'' knuffelen. ,,Een hamster wil rust en voedsel. Hij is niet gebaat bij gezel schap. Sommige hamsters vinden het leuk om bij je te zitten, maar knuffe len geeft vooral stress.'' Veel goudvissen gaan niet veel Ook soortgenoten zijn niet altijd langer mee dan een mobiele tele- welkom gezelschap. Zo zijn goud- foon. Dat is best zielig, want volgens hamsters en Chinese dwerghamsters Beekman zit er veel leven in de liever alleen, terwijl Russische kleine vissen. ,,Een goudvis kan wel dwerghamsters best sociaal zijn. 15 tot 20 jaar worden.'' Beekman: ,,Die leven in de natuur De reden dat veel goudvissen ook met andere hamsters samen. jong sterven, is dat ze heel precieze Zorg wel dat er voldoende ruimte is leefomstandigheden nodig hebben. voor de hamster om af en toe weg te ,,Het begint met hun omgeving. J e vluchten, zich te verstoppen of terug moet een goudvis nooit in een vis te trekken. Dat betekent een grote senkom stoppen, dat geeft hem kooi met veel buizen. Jij zou het ook stress. Een aquarium is veel beter, De meeste hamsters hebben maxi maal vijf jaar de tijd om voedsel in hun wangen te stoppen voordat ze naar de hamsterhemel gaan. ,,Maar vergis je niet'', zegt Beekman, „som mige worden amper 2 jaar oud.'' Hoe lang een hamster leeft, hangt vooral van zijn afkomst af en daar is, net als bij een cavia, moeilijk achter te komen. ,,Het genetisch materiaal is heel belangrijk. Een sterke hamster wordt niet ziek en een zwakke ham ster niet oud.'' Helaas staan hamsters niet bekend om hun sterke genen. „Wanneer je hamsters fokt, ontstaat er altijd inteelt. En inteelt leidt vaak tot verzwakking Zorg dan voor een grote kooi. ,,De meeste parkie- k ten leven 4 tot 10 j aar, fik maar in zeldzame ge- tJSïV vallen kunnen ze SJJL best 20 worden.'' -Vjjpk Wat die bejaarde parkieten ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 GO Zo haalt je parkiet z'n pensioen SAMUEL BOM Met de juiste zorg en een beetje geluk kunnen ook kleine huisdieren gezond oud worden, foto's shutterstock Wil je een oude parkiet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70