OZCAN AKYOL Studenten in actie: 'Geef ons les in theater of popzaal' Nieuw: Voorkom autopech met Smart Driver 750 anuub 6 Per maand Column We konden deze week niet om de mondkapjes heen. Na het dringende advies van de overheid om ze tóch overal op te doen, ontspon zich opnieuw een debat over de wer king van het vermeende hulp middel, met steeds emotionelere stellingnames van voor- en tegen standers. Terwijl ik die discussies vanaf de zijlijn bekeek, waarbij zelfs deskundigen elkaar gingen tegen spreken, begon ik me af te vragen hoe het toch kan dat we in dit stadium zijn beland. Ik bedoel, het advies van de regering was nog niet eens hele maal uitgewerkt, of de NOS wist te melden dat RIVM-baas Jaap van Dissel in een interview ging zeggen dat de kapjes 'een buiten gewoon gering effect' hebben op de verspreiding van het virus. Nu, lekker dan. De sleutelwoor den tijdens deze coronacrisis wa ren 'draagvlak' en 'communicatie'. Daar mankeerde het zo nu en dan aan, hoorden we regelmatig van politici en duiders. Die zaken komen in deze kwes tie volledig bij elkaar. De overheid heeft een halfjaar lang een antisentiment rond het mondkapje gecreëerd. Dan is het niet raar, lijkt me, dat er nu Nederlanders zijn die totaal niet staan te wachten op iets wat 'schijnveiligheid' zou bieden en bovendien hun 'persoonlijke inte griteit' aantast. Deze tegenargumenten werden hen nota bene door ministers aan gereikt. En als je dan aan 'voort schrijdend inzicht' doet, zoals de premier dat deze week in zijn persconferentie noemde, is het wel handig dat alle boegbeelden van het coronabeleid er netzo over denken. de belangrijkste v. adviseur van het kabinet, maar tevens de groot ste criticaster. Hij noemt de nieuwe richtlijnen subtiel een 'politiek advies', ofte wel iets waar hij als wetenschap per eigenlijk niet achterstaat. In Amerika zouden ze zeggen: 'Get your shit together.' Dat we elkaar in kranten columns en talkshowtafels met woorden bevechten, is gezond voor het debat. Maar als promi nenten met autoriteit en macht het overduidelijk óók oneens met elkaar zijn, zaai je verwarring en anarchie. De coalitie hoeft zich straks dus niet af te vragen waarom er geen 'draagvlak' is. Dat komt door hape rende 'communicatie'. Op papier klinkt dat niet zo ingewikkeld. Kennelijk worstelen ze er in de praktijk wel mee. Van Dissel noemt de nieuwe richtlijnen een 'politiek advies' De huidige situatie is onwerkbaar voor studenten, vinden de orga nisatoren van de demonstratie. Ze willen meer fysiek onderwijs, óók in coronatijden. ,,Er staan theaters, buurthuizen, poppodia en congreszalen leeg. Daar kan les worden gegeven'', zegt Maarten van Dorp, voorzitter van de stu dentenvakbond LSVb. Volgens hem is nu ruim 70 procent van het onderwijs digitaal. ,,Studenten zitten soms weken achter elkaar thuis naar een schermpje te kijken. Dat is niet goed voor de mentale gezond heid. Het werkt demotiverend en iedereen snakt naar een beetje so ciaal contact.'' De studentenvak bonden roepen het ministerie van Onderwijs op om fondsen beschikbaar te stellen en vragen onderwijsinstellingen om actie te ondernemen. ,,Zoek contact met organisaties met grote zalen.'' In Amsterdam hebben universi teiten eerder weleens colleges verzorgd in Carré en het DeLaMar Theater. ,,Het kan dus wel'', zegt Van Dorp. Ook Amine Ben Hamida (26) wil dat er iets verandert. ,,Ik betaal 2500 euro voor vijftig uur les per jaar in plaats van vier dagen per week. Los daarvan: alleen online onderwijs vraagt enorm veel van jongeren. Is er wel aan onze men tale gezondheid gedacht?'' Vijftig uur les per jaar in plaats van vier dagen per week Vóór de demonstratie liet minis ter van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Ingrid van Engels hoven weten dat ze de wens van studenten begrijpt. Ze zegt dat er 'met man en macht' wordt ge zocht naar plekken waar colleges gegeven kunnen worden. ,,Maar dat is heel ingewikkeld.'' Van Engelshoven riep eerder al op om 'creatief' te zijn in de zoek tocht naar alternatieve locaties, maar de beperkingen maken het lastig om die ruimte te vinden. ,,De 1,5 meter in het hoger onder wijs is echt noodzakelijk nu.'' Als je een klein probleempje op tijd opmerkt, kun je grote pech voorkomen. Daarom introduceert ANWB nu Smart Driver. Want met Smart Driver krijg je vooraf een seintje als je auto aandacht nodig heeft. Zo voorkom je pech en onnodige reparaties. Kijk hoe het werkt op anwb.nl/smartdriver zaterdag 3 oktober 2020 GO ^0 @OzcanAkyol Draaavlak Maar nu is Jaap van Dissel dus niet alleen fx S-SK Zo'n honderd studenten ston den gisteren op het Museum plein in Amsterdam om te protesteren tegen het vele digitale onderwijs. Ze willen meer fysieke lessen. Raounak Khaddari Amsterdam 1*/ 'Aanvullend op je Wegenwacht® pakket

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6