Blauwe druifjes Leer je kat kennen Vanaf begin oktober krijgen zo'n 6 miljoen Nederlanders een uitnodiging voor een griepprik, die het risico op influenza verkleint. Hoogleraar mole culaire virologie Ron Fouchier: ,,In coronatijd zijn er extra redenen om de prik te halen.'' 21 TIPS VAN DE EXPERT 4 TIPS 'Wellicht is het griepseizoen minder ernstig door alle coronamaatregelen, maar dat is niet met zekerheid te zeggen' EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES 5 Een fijn en sfeervol interieur is haalbaar voor iedereen, zelfs als je een compleet andere smaak hebt dan je partner. Vijf vuist regels voor de inrichting. pagina 26 Als je in het voorjaar blauwe druifjes in je tuin wilt, kun je de bollen het beste nu planten, zegt Romke. pagina 23 Weet jij wat je kat gelukkig maakt? Lauren Finke geeft in haar boek 'Hoe goed ken jij je kat?' tips, aan de hand van tests die jij met hem uitvoert. pagina 27 Geen uitnodiging gehad? Is de prik altijd gratis? ,,Nee. Over de griepprik brengt het netwerk van de Wereldgezond heidsorganisatie in februari of maart een advies uit. De samenstelling van het vaccin ligt dus al vast" ,,De griepprik heeft geen enkel effect op afweerreacties tegen an dere ziekten, ook niet tegen corona. In positieve noch in negatieve zin." ,,Ja. De dekking kan nog altijd beter. Slechts de helft van de mensen die tot de risicogroepen behoren, haalt jaarlijks een griepprik bij de huis arts. Ook onder medisch personeel is de dekking niet optimaal, terwijl we verwach ten dat de ziekenhuizen deze winter overbelast zullen zijn. Met de griepprik is de kans klei ner dat je griep krijgt, en dus ook dat je je bij luchtwegklachten onnodig moet laten testen bij de toch al over belaste teststraten en onnodig in quarantaine moet. Er zijn dus extra redenen om de griepprik te halen. Daar komt bij dat de vooruitzich ten voor patiënten die tegelijkertijd corona en griep krijgen, niet roos kleurig zijn. Uit een onderzoek in Engeland bleek dat aan het begin van de pandemie 43 procent van de 58 mensen die beide hadden, is overleden. Wellicht is het griepsei zoen dankzij de Covid-maatregelen minder ernstig, maar dat is niet met zekerheid te zeggen. Dus raden we met klem de griepprik aan." Griep voorkomen? Griep of corona? ,,Bij alle klachten die wijzen op een luchtweginfectie, moet je denken aan Covid- 19 en je laten testen. Als je de griepprik hebt gehad, hoef je bij luchtwegklachten niet aan de griep te denken, dus dat is weer één ziektever wekker minder om je zorgen over te maken. Bij luchtweg klachten geldt voor iedereen: laat je testen en blijf thuis tot je een negatieve uitslag hebt." GO ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 'Griepprik is nu hard nodig' CARIN RÖST Mensen van 60 jaar en ouder of met bepaalde aandoeningen kunnen de griepprik gratis krijgen. Heb je geen brief gekregen? Bel de huisarts. Behoor je niet tot een risicogroep, maar wil je wel de griepprik? Dat kan, als je hem zelf betaalt. De kosten verschillen per huisarts. Is de griepprik in coronatijd anders dan anders? het die juist versterken? Zouden meer mensen dit najaar een griepprik moeten halen? Kan het je afweer tegen corona misschien verzwakken? Of kan Belangrijke maatregelen zijn goed je handen wassen, genoeg slapen en je huis voldoende ventileren. En thuisblijven bij klachten. Griep- en coronaklachten zijn lastig van elkaar te onderscheiden. Bij griep ril je binnen twaalf uur na besmetting van de koorts, bij corona kan het dagen duren voordat je klachten krijgt. Volgens onderzoekers van de universiteit van Zuid-Californië begin je bij griep meestal eerst te hoesten en krijg je daarna koorts. Corona begint vaak met koorts en wordt dan gevolgd door hoesten. Maar het onderzoek is gebaseerd op nog weinig data. Moet je meteen aan corona denken als je je grieperig voelt terwijl je een griep prik hebt gehaald?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69