Eerste resultaten met bioprinten 18 Een versleten meniscus of zieke lever vervangen voor een geprint exemplaar. Bij het UMC in Utrecht werken ze aan een razendsnelle 3D-printer die dit mogelijk moet maken. onororganen zijn schaars. Zo schaars dat in Neder land jaarlijks ruim hon derd patiënten de wachttijd niet overle ven. Daarom zoeken wetenschappers naar manieren om nieuwe nieren, levers en longen in het laboratorium te ontwikkelen. Een mogelijke manier is het 3D- printen van menselijk materiaal, ook wel bioprinten genoemd. Hierbij worden levende cellen en hulpstoffen in precieze laagjes op elkaar geplakt, zodat nieuw weef sel ontstaat. Maar dit proces is traag, waardoor de overlevings kans van de cellen sterk vermin dert. Riccardo Levato, onderzoeker biofabrication en regeneratieve geneeskunde bij het UMC Utrecht, heeft een methode ont wikkeld om dit probleem te ver helpen. Samen met onderzoekers van de universiteit van Lausanne in Zwitserland werkt hij aan een nieuwe technologie die 'volu- metrisch bioprinten' heet. Deze printmethode maakt geen gebruik van de laagjestechniek, maar van laserlicht en lichtgevoelige gel. En dat maakt hem razendsnel. ,,Iets wat met een klassieke 3D-printer een uur duurt om te printen, is met deze printer in 30 seconden klaar'', aldus Levato. Hologram Het werkt als volgt. Eerst worden bij een patiënt of donor cellen af genomen. Die cellen worden in een laboratorium onder de juiste omstandigheden opgekweekt. Na enige tijd worden de 'geoogste' cellen gemengd met een vloeibare gel, die stolt als hij in contact komt met laserlicht. Dit mengsel wordt in een draaibare container gestopt en vervolgens vanuit verschil lende hoeken belicht, waardoor in de gel een driedimensionaal beeld ontstaat. ,,Dit beeld lijkt in zekere zin op een hologram", legt Levato uit. „Daar waar het hologram verschijnt, stolt de gel en vormt zich een model." De niet gestolde vloeistof kan worden weggespoeld, waarna het ge printe voorwerp overblijft. Dat is daarmee niet meteen klaar voor gebruik. „De in het object aanwezige cellen moeten eerst rijpen in het laborato rium", zegt Levato. „Als je bijvoorbeeld een lever wil maken, moet het geprinte weef sel er niet alleen uitzien als een lever, maar ook functioneren als een lever. Dat kan met het toevoe gen van specifieke voedingstoffen en moleculen die de cellen vertel- 3D bioprinter die Y - V len hoe ze zich moeten gedragen.'' De blauwdrukken van de 3D- modellen kunnen op een compu ter worden ontworpen. Ook is het mogelijk om CT- en MRI-scans van lichaamsdelen te gebruiken. De software van de printer zet de beelden om in licht. Op dit moment is Levato al in staat om weefsel van twee bij twee centimeter te printen. Uiteindelijk hoopt de onderzoeker grotere weefsels en zelfs organen te fabriceren, waarop nieuwe medicijnen en behandelin gen kunnen worden getest. Hierdoor zou er mogelijk een einde kunnen komen aan dier proeven. Proefdieren worden nu vaak gebruikt om de veiligheid van medicijnen te onderzoeken. Kankerpatiënten Maar ook voor de mens betekent het minder experimenten. De techniek maakt het namelijk mogelijk om kopieën van weefsels van individuele patiënten te ma ken, zodat artsen een behandeling kunnen testen zonder de patiënt hieraan bloot te stellen. Als voor beeld noemt Levato kankerpatiën ten: ,,Met cellen van kankerpatiën ten kunnen behandelaars het zieke weefsel namaken en vervol gens in het laboratorium bepalen welke middelen de tumor het meest remmen. Hierdoor blijft de patiënt een hoop bijwerkingen bespaard en kunnen de behan- ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 GO A Stukjes mens uit de printer KAJ VAN ARKEL O In de computer wordt een orgaan ontworpen. Q Van het model wordt een animatie gemaakt. Q Een laser unit projecteert deze animatie op een gel... Lichtgevoelige gel Q Aan de gel zijn opgekweekte lichaams cellen van de patiënt toegevoegd. hard wordt zodra er licht op valt De gel zit in een vat dat meedraait met de animatie. (5) In enkele minuten ontstaat in de gel het orgaan met lichaams eigen cellen Riccardo Levato: „Bioprinten is een veelbelovende techniek, maar we hebben nog veel vragen te beantwoorden.'' FOTO'S MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66