willen worden (maar het niet werd) Voordat Willem-Alexander startte bij de Elfstedentocht, bakte Wiegel voor hem een ei 17 Na het verlies van haar zus komt Wiegels schoonzus Marianne vaak in Amerongen. Beiden zijn diep aangeslagen door de dood van Jacqueline. Gaandeweg verdiept het con tact, en tot blijdschap van de kinderen komt het tot een huwelijk. Wiegel is 23 jaar met haar getrouwd als er zich opnieuw een ongelofelijk drama afspeelt. Ook Marianne verongelukt in haar auto. Het is nauwelijks te bevatten. Wiegel woont dan op een boerderij in Diever, waar hij in kleine kring zijn verdriet deelt. De dreun van het tweede traumatische ongeluk maakt herinne ringen aan Jacqueline los. Tot die tijd sprak hij nauwelijks met zijn kinderen over hun moe der. Dochter Marieke zegt in het boek: ,,Hij had zich als het ware zo afgesteld: 'Als ik dat doe, verlies ik de controle'. Ik kende al die verhalen niet. Het is voor mijn gevoel 25 jaar stil geweest. Toen Marianne was overleden, kwamen die jaren ervoor er alsnog uit. Heel af en toe hebben we het erover en dan zijn het ook weer leuke herinneringen. Maar je merkt nog steeds: uiteindelijk is het een onverwerkte situatie.'' 2. Passie voor autoriteit en decorum Burgemeester, dat wil hij worden, roept hij uit op de lagere school. En als kind is Wiegel onder de indruk van de pracht en praal van de Gouden Koets die langsrijdt met Wilhelmina, op weg naar haar abdicatie in 1948. Zijn vader zet hem op een ladder tegen de ouderlijke woning op de Amsterdamse Ro zengracht, zodat hij alles goed kan zien. Dat hij hecht aan traditie, laat hij zien als hij in 1977 minister van Binnenlandse Zaken wordt. Wiegel voelt er niets voor om in het nieuwe gebouw van het ministerie te gaan zit ten. Hij resideert in het Torentje, met uitzicht op de Hofvijver, in navolging van 45 voorgan gers. 'Reuze handig' laat hij weten, want als vi- cepremier zit hij zo naast het ministerie van zijn vriend, minister-president Dries van Agt. Hij is een paar jaar minister als hij een oud gebruik in ere herstelt. Wiegel wil dat hij bij de sluiting van de Staten-Generaal in een koets met twee paarden, gesecondeerd door 24 ruiters met helmen en sabels, vanaf het Voor hout naar de Eerste Kamer wordt vervoerd. Daar zegt Kamervoorzitter Vondeling: ,,Zo Hans, ik zie dat je met paard en wagen bent gekomen?'' Met zijn haarlok, studentikoze brilletje en colberts is Wiegel een opvallende eend in de bijt in de linkse jaren 70. Zijn liefde voor ver toon van 'ouderwetse' franje roept bij links er gernis op, aan rechterzijde geniet men ervan. 3. Omgangsvormen Zijn losse omgangsvormen en jovialiteit zijn vermaard. Als prins Willem- Alexander de Elfstedentocht wil schaat sen, belt hij in 1985 naar het huis van Wiegel, op dat moment commissaris van de Koningin in Friesland. ,,Kan ik een nachtje bij u slapen?'' Marianne neemt op en zegt: ,,Iedereen kan wel zeggen dat hij de kroonprins is, belt u mijn man maar in het Provinciehuis.'' Wiegel regelt dat de dienstplichtig militair onder de naam W. A. van Buuren kan worden ingeschreven. Voor aanvang van de tocht bakt hij eieren met spek voor de kroonprins. Als na afloop een hofdignitaris suggereert dat de prins snel terug moet naar de kazerne in Den Helder, zegt Wiegel: ,,Dat kan hij zelf wel uitmaken.'' Willem-Alexander knoopt er nog een nachtje aan vast. Zijn sociale intelligentie stelt hem ook in staat ingewikkelde politieke deals te sluiten en vertrouwen te winnen. Precies daardoor schrijft hij parlementaire geschiedenis. Want als CDA'er Dries van Agt in de kabinetsforma tie van 1977 - na 163 dagen hemeltergend on derhandelen met PvdA'ers die tien zetels heb ben gewonnen - eruit probeert te komen met VVD'er Wiegel, gebeurt er een klein wonder. De partijen hebben samen maar een meer derheid van twee zetels, een wankele basis voor een kabinet. Maar waar Van Agt er in maanden niet uitkwam met Den Uyl, stelt Wiegel meteen voor: jij tien ministers, ik zes. Het conceptregeerakkoord wordt aan de frac ties voorgelegd. De teleurgestelde Van Agt komt terug met ruim honderd wijzigings voorstellen van zijn fractie. Wiegel zegt dan: ,,We doen 't zo: driekwart van die amende menten krijg je, maar één kwart kan ik je niet geven, want ik heb ook een fractie.'' Van Agt daarover: ,,Hij leidde mij gewoon door die formatie heen, hoor. Met zijn veel grotere ervaring.'' 4. Tango met pers en politiek Wiegel stoot af en trekt aan, als in een tango. Ook na 1982, het jaar waarin hij commissaris van de Koningin in Friesland wordt, blijft zijn geest in Den Haag rondwaren. Als het slecht gaat met zijn partij, dreigt immer zijn terugkeer. Partijgenoten als Ed Nijpels, Joris Voorhoeve en Hans Dijkstal hebben grote moeite met 'het orakel', dat te pas en te onpas vanuit het noorden politiek commentaar geeft. Wiegel oppert in 1986 de mogelijkheid om terug te keren op het Binnenhof als minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) overlijdt. Het gaat niet door. In 1993 wordt hem de pas afge sneden door Frits Bolkestein. Ook daarna blijft Wiegel flirten met het pre mierschap. In 2002 oppert hij in het tv-pro- gramma Buitenhofwel premier te willen wor den in een kabinet van CDA, VVD en LPF. Pim Fortuyn en Wiegel hebben dan al de mogelijkheid besproken van een premier schap voor de laatste als de VVD groter wordt dan de LPF. Partijprominent Vonhoff zegt het op prozaïsche wijze: ,,De heer Wiegel heeft niet binnen de haag zijner tanden kunnen houden wat zo langzamerhand het karakter van een jongensdroom begint te krijgen.'' Drie jaar later komt het nog een keer aan de orde als Jozias van Aartsen fractievoorzitter is. Hij doet Wiegel het aanbod premier te worden als de WD de verkiezingen wint. Thuis zeg gen de kinderen: „Zou je dat nou wel doen pa?'' Biograaf Sijpersma schrijft: ,,Zijn eeu wige verlangen wettigt het vermoeden dat hij Den Haag te vroeg in zijn leven de rug heeft toegekeerd, ook al was het besluit weloverwogen.'' \mg&ae. GO ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 1. Met Dries van Agt, 1978. 2. Zoon Eric (toen 5) en dochter Marieke (3), moederdag 1980. 3. Wiegel vertrekt uit politiek-Den Haag, Ed Nijpels (midden) volgt hem op als VVD-leider. 4. Kenmerkende lach, naast minister De Ruiter (1979). 5. Een geëmotioneerde Wiegel tijdens verkiezingsdebat 1981. 6. Met Gerrit Zalm in Le Bistroquet, 2002. 7. Dick uur Dik, op tv met Dick Passchier. fotos anp hollandsche hoogte is een iconisch beeld dat diepe indruk maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65